Nuoren hylkääminen perheen ulkopuolelle uskonnon vuoksi

Anonyymi

Lapsemme, nuoremme saavat niin monenlaista vaikutinta melkein ympäri vuorokauden. Nuoruuteen kuuluu oman identiteettinsä etsiminen, toverien osuus, aikuisuuteen kasvaminen. Omassa perheessä vanhemmilla voi olla , monenlaista kiirettä, velvoitetta, jolloin nuori kokee itsensä yksinäiseksi, harhailevaksi. kenelläkään ei ole oikeutta asettaa vaatimuksia, kuinka hänen on pakko ajatella. Hänelle näytetään hyvää esimerkkiä, osoitetaan rakkaudellisesti, oikeata suuntaa. Sekin voi olla joskus uuvuttavan raskas, nuorelle mielelle, tulee uppiniskaisuutta, ymmärtämättömyyden tunnetta.

1

2334

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuorella itsellään on oikeus valita elämänsä suunta. Siihen ei ole vanhemmilla mitään oikeutta puuttua. Vanhempien pitää kuitenkin tukea nuorta pyrkimyksissään vaikka ne olisivat erilaisia kuin vanhempien omat. Sellaista tukea lapsi tarvitsee, jotta hänen identiteettinsä vahvistuisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      60
      1872
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      25
      1470
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1072
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      820
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      783
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      599
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      591
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      533
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      528
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      100
      457
    Aihe