Neutraalia virkavalaa kohti, pois uskonnolisesta valasta

VA-liitto teki jälleen lausunnon.


Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi valtion virkamieslain muuttamisesta
Lausuntopyynnön diaarinumero: VN/1068/2021

Vapaa-ajattelijain liitto ry:

Virkamieslain muutoksen yhteydessä on luontevaa luopua uskonnollisesta virkavalasta. Uuden lain 70 § tulisi tällöin olemaan "Valtioneuvoston asetuksella annetaan tarkemmat säännökset virkavakuutuksesta."

Vastaava muutos tehtiin aiemmin tuomarin ja todistajan osalta, kaikki antavat nyt tuomioistuimessa neutraalin vakuutuksen eikä uskonnollista valaa enää ole. Perusteluina esitettiin, että tuomarin tehtävä on maallinen tehtävä ja ettei kenenkään pidä joutua tarpeettomasti paljastamaan mahdollista uskontoaan. Molemmat perustelut pätevät myös valtion virkamiehiin.

Ns. ministerinvalan osalta oikeuskansleri piti 9.4.2018 antamassaan ratkaisussa oikeudellisesti paremmin perusteltuna vaihtoehtona kaikille samanlaista ei-uskonnollista vakuutusta. Hän viittasi myös siihen, että Tasavallan presidentti aloittaa kautensa aina samanlaisella neutraalilla vakuutuksella.

Valtion virkamieheltä odotetaan enemmänkin kuin puolueettomuutta. Kuten oikeusasiamies on toistuvasti todennut: "Virkamiehen tulisi pidättäytyä kaikesta sellaisesta toiminnasta, joka voi heikentää luottamusta virkatoiminnan puolueettomuuteen ja objektiivisuuteen. Hänen ei tulisi antaa aihetta virkatoimiensa asianmukaisuutta koskeviin aiheettomiinkaan epäluuloihin, mikäli hänen on mahdollista ehkäistä sellaisia jo ennakolta." Tämäkin ohjaa kohti uskonnollisesta valasta luopumista.

Eurooppalaisiin arvoihin kuuluu julkisen vallan neutraliteettiperiaate. Myös Suomessa lainsäädäntö kulkee yleisesti kohti neutraalia valtiota, joka ei ota kantaa minkään uskonsuunnan puolesta. Valasta luopuminen sopii tähän hyvään kehitykseen.

6

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kannanotto! En luota virkamiehiin, jotka jo toimensa alussa nojaavat Raamattuun Suomen lain sijaan.

    • Anonyymi

      On Raamatun häpäisyä käyttää sitä maallisissa toimituksissa.

      • Anonyymi

        Minä en luottaisi mäntysaloihin enkä koivusaloihin. Ne on pilleriveikkoja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Minä en luottaisi mäntysaloihin enkä koivusaloihin. Ne on pilleriveikkoja.

        Ööh? Minä, Tuttu juttu shown muinainen juontaja ja pillerit? Tämä oli ehkä hetkeen palstan oudoin kommentti.


    • Anonyymi

      ”Kuka meitä KOMMAREITA enää äänestää, jos entistä useammat suomalaiset vaurastuvat”.

      Voima-lehden maailmankylävasemmiston kanssa pelehtiminen on Msalon megavirhe, jolla hän kuivatti Vapariliiton kiinteistösijoituskerhoksi ilman muuta agendaa

      Msalon on toiminut vielä yhteistyössä lianderssonilaisten kommarien kanssa, ottamalla niiltä valtionapurahaa Vapariliitolle JSaramon ja Ykosken järjestelyissä

      Sijoittaja/pokeriammattilainen alan tuttumies Pyysing pyssyttää 11/4 komusossuista kunka osakesäästötili antoi niitä turpaan

      "Osakesäästötili näyttää olevan toteuttamassa monien vasemmistopoliitikoiden painajaisen: osakesijoittamisen suosio on selvässä nousussa. Jo yli 900 000 suomalaista omistaa pörssiosakkeita ja heidän määränsä on kasvanut reilussa vuodessa yli sadalla tuhannella.

      OST-tilin vastustajien ehkä äänekkäin poliitikko, kansanedustaja Timo HARAKKA(SDP), perusteli vastustustaan eduskunnalle 11.12.2018: ”Uskallan väittää, että osaketili — tämä kaikille avattava verosuunnittelu, koko kansan kapitalisaatiosopimukset — ei lisää niiden kotitalouksien määrää, jotka sijoittavat osakkeisiin.”

      Li ANDERSSON (vas.) luonnollisesti beesasi: ”ja kuten tiedämme Ruotsista, se (osakesäästötili) ei myöskään todennäköisesti tule lisäämään sijoittajien määrää”.

      Nämä siitä huolimatta, että oli itsestään selvää osakesijoittamisen suosion OST-tilin seurauksena nousevan. Oikea debatti olisi ollut, kuinka suuri positiivinen vaikutus tulee olemaan. Jo nyt vain reilun vuoden jälkeen voi päätellä suosion nousun ylittäneen jopa omat korkeahkot odotukseni.

      Toisaalta olisi ollut varmasti poliittisesti äkkinäistä pohtia ääneen todellista murhetta: ”Kuka meitä enää äänestää, jos entistä useammat suomalaiset vaurastuvat”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      16
      4662
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      228
      1096
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      126
      889
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    Aihe