Halla-aho puhui n. 7 vuotta sitten varoittavaan sävyyn isänmaallisen Ukrainan naiivista suhtautumisesta Venäjään, sekä heidän kokemuksesta, ettei heitä uhkaa mikään. Kukaan Ukrainassa osannut kuvitella Venäjän imperialistien tulevan tekemään aluevaltauksen. Ja miten sitten kävikään. Halla-aho mainitsi varoittavaan sävyyn myös sen, että Suomessakin löytyy sellaista naiivia suhtautumista Venäjään, että ollaan niin hyviä venäjäosaajia, että tullaan pysymään sulassa sovussa. Sopu ei ole Venäjällä imperialistista tahtoa heikentävä asia. Jos Venäjä päättää, että Suomi kuuluu heille, niin Venäjä tulee yhtä varmasti kylään, kuten se teki Ukrainassakin. Halla-aho oli siinäkin oikeassa, että natoon olisi pitänyt liittyä jo 25 vuotta sitten. Venäjän ystävät, sekä Venäjää pelkäävät ajatteli toisin. Länteen Suomella on kuitenkin ollut sellainen häpeilevä suuntautuminen ja varovasti raotetaan ovea isäntämaasopimuksella, jottei loukata itänaapuria. Nyt voimme vain miettiä, mitä Venäjän imperialistisissa piireissä ajatellaan Suomesta. Pulinat persujen venäjämielisyydestäkin on myös syytä lopettaa, sillä sellaista mielitekoa ei ole olemassakaan. Luulisi Huhtasaarenkin kommunismipelon kertovan jotain. Vielä kuitenkin venäjämielisyydestä valehdellaan päivälehtienkin palstoilla. Ehkä siitä saadaan jotain mielihyvää, mutta sellaista harjoittavat eivät ole riittävän aikuisia ja vastuullisia hoitamaan tehtäviään. Tutti suuhun ja kotiin harjoittelemaan elämistä.
Venäjän imperialismiin ei saa suhtautua naiivisti.
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Näinhän se olisi pitänyt tehdä. Venäjän politiikka menee yhä imperialistesemmaksi. Meillä näperellään ja uskotaan EU:n ja Ruotsin sotilaalliseen apuun? Englanti lähti jo. Ruotsi on kiinteimmin Natossa kuin Suomi ja varmaan pian liittolainen. Ehkä liittyminen ei vielä ole liian myöhäistä...
Kaikki miehet asemiin nyt ja valmistautukaa pahimpaan
Olen jo valmistautunut persujen vaalivoittoon. Vaalien jälkeisenä päivänä en radio,tv:tä lehtiä avaa kun ne ovat täynnä persujen omahyväistä hymistelyä.
Suomi päätti kansamme onneksi varautua Venäjän kansallismieliseen ja totalitaristiseen politiikkaan liittymällä EUhun vuonna 1995. EU on turvallisuuspoliittinen turvamme. Jäsenyys merkitsi "puolueettomuuspolitikan" loppua.
Välillisesti Suomi saa turvaa myös Natosta, koska hyökkäys EUn alueelle tarkoittaisi samalla hyökkäystä Natomaahan, koska EUn jäsenistä suuri osa on Natomaita. Natoon kuulumattomuus on etu Suomelle. Se rauhoittaa tätä maailmankolkkaa, koska Venäjä ei koe Natoa uhkana Suomen suunnalta. Jäsenyytemme ei käytännössä olisi todennäköisesti edes mahdollista, koska Turkki on aiemmin ilmoittanut, että se tulee vastustamaan Suomen ja Ruotsin ottamista jäseneksi. Ja ilman Turkin suostumusta uusia jäseniä ei oteta. Muilla Natomailla ei tällaisia ennakkovarauksia tiettävästi ole.
Persujen poliittinen tavoite heikentää ja hajottaa EUta on omiaan tuhoamaan samalla Suomen turvallisuuspoliittisia etuja. Persuissa on esiintynyt selkeää Venäjämielisyyttä poliitikkojen puheissa. Halla-aho on joutunut hiljentämään tällaisia esiintuloja.
Venäjä-suhteessa Suomen etujen mukaista on vahvistaa EUn asemaa päinvastoin kuin persut tekevät. Liityimme EUhun aikoinaan turvallisuuspoliittisten ja kaupallisten etujen vuoksi. Nämä edut ovat nykyään entistäkin painokkaampia, joten on äärimmäisen epäisänmaallista pyrkiä tuhoamaan niitä kuten persut tekevät.
Kaksi vuotta sitten eurovaalien vaalikone kyseli suhtautumisesta Venäjän vastaisiin talouspakotteisiin.
Liki puolet perussuomalaisten ehdokkaista oli sitä mieltä, että Venäjälle Ukrainan sodan ja Krimin valloituksen takia asetetut talouspakotteet tulisi purkaa.
Kaikki vastanneet perussuomalaisten ehdokkaat olivat lisäksi täysin tai osin samaa mieltä siitä, että Suomen tulee hoitaa suhteitaan Venäjään mieluummin kahdenvälisesti kuin EU:n kautta. (Tähän Venäjä on ulkopolitiikassaan jatkuvasti pyrkinyt.)
Eiköhän asia ole tällä selvä. Perussuomalaiset ovat Suomen venäjämielisin puolue. Asia ei selittelemällä muutu.
Sekä Venäjän että Kiinan suhteen pitää ymmärtää, että niiden pyrkimys "kahdenvälisiin suhteisiin" on pyrkimys hajottaa EU:n voimaa ja saada yksittäisiin maihin (erityisesti pieniin kuten Suomi) nähden ylivertainen neuvotteluasema. Se, että ajaa Venäjän suhteen "kahdenvälisiä suhteita" on yksiselitteisesti Venäjän pussiin pelaamista.
Venäjä on naapureidensa alueita miehittävä diktatuuri eikä sitä pidä unohtaa.
Ne pakotteet ovat Yhdysvalaltain pakotteita, eikä EU:n pakotteita. EU maat eivät koskaan edes noudattaneet näitä pakotteita. Todisteena siitä on että esim. Alkostakin on saanut kokojan Venäläistä vodkaa ja Nord Stream 2 kaasuputkihanketta ja Hanhikiven Rosatom ydinvoimalaa rakennetaan. Sinä elät jossain punavihreät median propaganda kuplassa.
Miks+ette+edes+viitsi+tarkistaa+Wikipediasta+mitä+lässytätte?+Venäjän+presidentinvaaleista+löytyy+ihan+oma+sivu+suomeksi.+Vladimir+Zirinovski+edustaa+oikeaa+äärilaitaa+ja+sai+5,66+%.+Venäjän+suurin+oppositiopuolue+on+kommunistipuolue+jonka+ilmoittama+tavoite+on+"perustaa+uusi+modernisoitu+versio+sosialismista+Venäjällä."+Yabloko+on+EU+mielinen+liberaali+suvakkipuolue.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Venäjän_presidentinvaali_2018
Pakotteet ovat Yhdysvalaltain pakotteita, eikä EU:n pakotteita. EU maat eivät koskaan edes noudattaneet näitä pakotteita. Todisteena siitä on että esim. Alkostakin on saanut kokojan Venäläistä vodkaa ja Nord Stream 2 kaasuputkihanketta ja Hanhikiven Rosatom ydinvoimalaa rakennetaan. Sinä elät jossain punavihreät median propaganda kuplassa.
Joo, EU onkin neuvotellut Kiinan kanssa todella "vahvoja" sopimuksia. Osaatko laskea, kuinka paljon tuotantoa on siirtynyt Euroopasta Kiinaan vuoden 1995 jälkeen? Entä kuinka paljon Euroalue on velkaantunut tuona aikana?
Kyllä te EU:n palvojat olette sitten iditootteja. Ihanko oikeasti te ette sitä latte-kupillista ja siitä tulevaa kansainvälisyyden tunnetta mitenkään voi saada ilman EU:ia? Ymmärrän, että tarve katsella nenänvarttaan pitkin muita suomalaisia, niitä "impiwaaralaisia", on teille elämän koko sisältö. Mutta kansakuntana siitä maksetaan aika kova hinta.
Ja sinä olet siis sitä mieltä, että Suomella on vahvempi neuvotteluasema Kiinan kanssa, kun neuvotellaan yksin ilman EU:n tukea?
Mitä latte-kahvi liittyy tähän asiaan? Häiritseekö sinua se, että kaikki eivät juo pannukahvia isoäidin kuparipannusta? Sitten taidat todellakin olla impiwaaralainen.
Mitenköhän tuo liittyi mitenkään siitä, mitä minä kirjoitin Venäjän halusta hajottaa EU-rintamaa?
Suomella on täysin ponneton venäjää myötäilevä hallitus!
Miksi ei hallituksemme tee mitään?
Ohisalo haluaa Marinin kanssa kriminalisoida isänmaallisuuden ja kieltää lumiukko-sana käytön ja määrät valtaan homo-pedofiilit. Käsikassarana he käyttävät Raija Toiviaista. Hän on sielunmaisemaltaan sopiva henkilö tuhoamaan ja raatelemaan Suoman kansan lopullisesti.
"Kyllä kukaan" kuvitteli sen jälkeen, kuin Usa, EU ja Nato masinoivat "kansannousun" Ukrainaan, siis roistot ja rupusakki maksettiin kadulle, että saatiin länsimaita kannattavat roistohallitus. Enemmistö Ukrainalaisista haluaisi yhtenäisen Ukrainan, mutta esim. Itä-Ukrainan venäjäkielinen väestö ei luota vallassa oleviin, koska kokemus tuosta roistoporukasta, korruptoituneesta sellaista ei anna luotettavaa vaikutelmaa. Sama porukkahan oli jo ennen Ukrainaa, Georgiaa sekoittamassa ja sisällisotaan ajamassa, joka muuten jatkuu edelleen, Valko-Venäjää jne.
Ei siis kannata kovinkaan kirkkain silmin selitellä, kuinka puhtain valkein purjein ovat läntiset demokraattiset oikeusvaltiot sisällisotia sytyttelemässä Venäjän rajoilla.