Onkohan Trafilta menny lopullisesti järki ?!?
https://www.is.fi/autot/art-2000007913769.html
Mitenköhä poliisi aikoo nuorten yöajoja valvoa ? Auto voi olla rekisteröity vahempien nimiin, joten ei auta rekkari-skannerit. Joutuvat pysäyttämään jokaisen autoilijan joka näyttää nuorelta.
https://www.is.fi/autot/art-2000007913769.html
Mitenköhä poliisi aikoo nuorten yöajoja valvoa ? Auto voi olla rekisteröity vahempien nimiin, joten ei auta rekkari-skannerit. Joutuvat pysäyttämään jokaisen autoilijan joka näyttää nuorelta.
Vastaukset 35
Vanhimmat
En ymmärrä sitä, että kaikkea pitää aina valvoa. Mikä ihmisillä on niin vaikeaa tehdä ja toimia kuten säännöt velvoittavat?
Tiukemmasta valvonnasta ja tällaisista asioista saadaan kiittää kaikkia niitä asennevammaisia, jotka eivät kykene noudattamaan sääntöjä. Näiden ääliöiden takia kärsitään sitten kaikki.
Niiin, mutta kun kaikki eivät ole niin lainkuuliaisia kuin sinä. Varsinkaan nuoret kapinalliset.
Jos kaikki eläisivät kuten sinä, täällä ei ilmeisesti tarvittaisi ollenkaan poliiseja.
Kun sääntöjä ja lakeja tehdään niitä pitää myös voida valvoa.
Todistit juuri oikeaksi, että asennevammaisten takia valvontaa ja sääntöjä tiukennetaan.
Bingo!
Trafilta ei ole mennyt järki, ei ollut tarkoitus antaa kaikille 17vuotialle korttia vaan niille jotka tosiaan sitä tarvitsee. On erittäin hyvä jos yöajot kiellettäisiin. Jos näillä nuorukaisilla ei ole muuta ajamista kun kiertää kauppaa ja häiritä ajamisellaan ja poppijytinällään muita asukkaita.
Jos pitää huutaa ja mesuta kaupan pihalla, pyörittää vanhojlla takavetolintoilla ympyrää häiriten kaikkia ja aiheuttaa vaaratilanteita muille ja eniten kaveripiirille jotka ovat tulleet katsomaan kun "isoveli" huudattaa linttaansa.
Tavallisen autoilun ymmärrän ja sääntöjen mukaan kulkemisen häiritsemättä muita ihmisiä.
Ensin pitäisi kieltää lapsilta autojen rekisteröinti vanhempiensa nimille. Vanha kunnon 80-lätkä käyttöön niinkuin vielä 90-luvulla.
Autokoulu 3-vuotiseksi ja maksatestit ja huumeseulat pakollisiksi autokoulun aikana, kerran viikossa riittänee.
Opintojen täytyy sujua autoilevalla nuorella hyvin joista toimitettava todistus rehtorilta ja opettajilta.
Lisäksi järjestettävä erityisiä liikenneraivokursseja joilla saadaan kitkettyä nuoresta turha uhoaminen. Erityisesti Audi ja Bmw- automerkit on kitkettävä nuorten mielistä pois.
Lisäksi hevosvoimatehot autoista laskettava korkeintaan 60hv.
Siinäpä sitä aluksi.
Samoin vanhat ruosteiset toijotat, subarut ym. riisikipot pitää kieltää lailla. Ne on hengenvaarallisia liikenteessä.
Ei ne ole hengenvaarallisia jos ne on hyväksytty katsastuksessa. Kuljettaja on aina se suurin riski.
"Ensin pitäisi kieltää lapsilta autojen rekisteröinti vanhempiensa nimille."
Mitä luulet tuon hyödyttävän. Ei ajokortti ole autoon sidottu, vaan henkilöön, no
ehkä sentään auton vaihteistoon. Ainakin vielä parivuotta sitten, kun pojanpoika kävi autokoulua, piti opetusautona käyttää mummon manuaalivaihteista autoa, kun perheellä oli automaativaihteinen.
Oikea päätös. Nämä pipariralleille tulee saada loppu.
Vaikka onkin totta, että nuoret eivät osaa ajaa kunnolla minään vuorokauden aikana niin pakkohan heidän on kuitenkin saada harjoitella. Mieluiten 80:n lätkä takaisin. Sitä on paljon helpompi valvoa.
Siinä vaan taitaa haitat olla hyötyä isommat. Tämä nyt puheena oleva ehdotus on hyvä.
Mitä haittaa siitä muka on? Tietää 80-lätkän perustella että ratin takana on kuski jolla on vähemmän kokemusta. Se on hyvä asia.
Se lätkä oli aikanaan melkein kuin käsky muille kuskeille kohdella tuoretta kuskia mahdollisimman huonosti. Ilmeisesti itse et joutunut lätkää käyttämään?
Nuoria pitääkin kohdella kuin saastaa.
Se on huono ajatus. Sinuakin kohdeltiin siten, ja katso nyt, mikä on seuraus.
Minä sain hyvän kasvatuksen ja nykyään olenkin kovapalkkaisessa työssä.
Varmasti. Ja miksi sitten nuorisoa pitää kohdella kuin saastaa?
Tuo 80 lätkä oli huono asia. Se lisäsi eri autojen nopeuseroja ja uudet autoilijat joutuivat ahtaalle.
Eilisissä uutisissa näytetyt nuorten kuskien onnettomuusluvut olivat aika karua katseltavaa. On tehty uudistus, joka ei ihan mennyt odotetusti, korjataan. Ei uutta auringon alla.
Oleellista olisi, että jo mopolla itsensä ajokieltoon junailleet eivät missään tapauksessa saisi läpi hakemusta auton ajokortista erityisluvalla. Jos ei osannut noudattaa sääntöjä (yleensä vielä laittomasti viritetyllä) mopolla, ei pitäisi saada autoa alleen 17-vuotiaana 18 sijaan.
Ne 18 vuotiaiden tolpat oli todella pysäyttävän korkeat ja ne ovat siis ihan normaalijärjestyksessä korttinsa saaneita! Jo 19 vuotiaana on lähtenyt enempi sauhuamisinto pois ja tolpat olikin paljon alemmat. 17 vuotiaiden tolpat oli matalia vain sen vuoksi että harva ala-ikäinen saa ajokortin.
Olet täysin oikeassa. Lisäisin vielä, että jos joku "mopoiässä" rikkoo liikenteessä lakia niin, että poliisi joutuu hänen toimintaansa puuttumaan esimerkiksi sakottamalla, niin kyseisen henkilön B-ajoluvan saaminen pitäisi lykkääntyä heti ainakin vuodella. Teini-iässä ajatusmaailma ei muutu mihinkään. Jos teini on idiootti 15-vuotiaana niin hän on sitä myös vielä 20-vuotiaanakin.
Pillurally on joutunut kommareiden silmätikuksi, vaikka yks blue polo oli tuupattu kivikasaan??🤭🤭🤭
1.6.2020 voimaan tullut tieliikennelaki määrittelee jo sen että kaikki tarpeeton "huviajelu" on kielletty.
54 §
Tarpeettoman ja häiritsevän ajon kielto
Tarpeeton ja häiritsevä ajoneuvolla ajaminen on kielletty.
"1.6.2020 voimaan tullut tieliikennelaki määrittelee jo sen että kaikki tarpeeton "huviajelu" on kielletty.
54 §
Tarpeettoman ja häiritsevän ajon kielto
Tarpeeton ja häiritsevä ajoneuvolla ajaminen on kielletty."
Voi, voi, paljon asioita on kielletty, mutta virkavalta ei niihin viitsi puuttua, kun pitäisi sieltä maijan penkiltä nousta.
"Voi, voi, paljon asioita on kielletty, mutta virkavalta ei niihin viitsi puuttua, kun pitäisi sieltä maijan penkiltä nousta."
Varsinkaan pienemmillä paikkakunnilla tuo ei liene pelkästään viitsimisestä kiinni, vaan siitä, että kaikki ovat sukulaisia tai tuttuja keskenään. Meilläkin, noin 13 000 asukkaan kaupungissa on päiväaikaan ainakin kaksi partioautoa.
"Aitiopaikalta" katselen liikennettä. Joskus partioautoa vastaan tulee auto kiellettyyn ajosuuntaan, mutta sehän on "Matti", menköön.
Joskus näen kun partioauto odottaa suojatien edessä jalankulkijan tien ylitystä, ohi ajaa pysähtymättä auto, no, sehän on "Pekka", menköön.
Joskus harvoin kertoo paikallislehti, että poliisi on napannut rattijuopon, mutta silloin onkin asialla ollut naapurikaupungin liikennepoliisin partio, tai poliisiammattikorkeakoulun väki.
Ihmisillä pitää olla oma äly tehdä asiat kuten kuuluu. Vajaaälyisiä varten tarvitaan sitä valvontaa.
Näinhän se on.
No miten sitten kun Matti ja Pekka vetää kolarin keskenään..... menköön !!
Missä toimii liikennepoliisi ja missä on poliisiammattikorkeakoulu ? Taitaa olla hieno kaupunki.
"Missä toimii liikennepoliisi ja missä on poliisiammattikorkeakoulu ? Taitaa olla hieno kaupunki."
Ei kannattaisi paljon huudella, jos tietämys on tuolla tasolla;
https://www.facebook.com/LSpoliisilaitos/posts/529239657258825
https://polamk.fi/etusivu
"No miten sitten kun Matti ja Pekka vetää kolarin keskenään..... menköön !!"
Jos ei ole henkilövahinkoja, ei poliisi mene paikalle ollenkaan. Ei poliisi nykyisin lähde minnekään, ellei hätäkeskuksen päivystäjä arvioi tilannetta sellaiseksi, että poliisia tarvitaan.
Onhan se oikeesti aivan järjetöntä et turhaan ajellaan ja vieläpä myöhään illalla tai yöllä. Niissä nuorten romuautoissa on usein vielä nii karseet äänet ettei meinaa unta täälä kotona saada. Pari kertaa tullut mentyä pihalle sellaisen koristehaulikon kanssa antamaan vähän palautetta ja siitä ovat pelästyneet niin etteivät ole takas samat tyypit tulleet näille kulmille ajeleen mut aika nopeesti tulee uusia.
PolPo on mielestäni ennätyssekasin
Tätä esittää siis Liikenneturha. Nämä 17-vuotiaat erkoislupalaisten ei tartte yöllä ajella eikä heillä tarvitse olla ketään kyydissä päivälläkään. Se lupa annetaan koulun tai harrastuksen takia. Riittää kun pääsee kouluun tai harrastukseen.