Emme liity Natoon - uusi puolustuspoliittinen selonteko kansakunnan mieleiseksi

Suomi on tunnetusti idän ja lännen vedenjakajalla

Se merkitsee täällä kansakuntamme suuren tahdon mukaisesti sotilaspoliittista liittoutumattomuutta, jota tukee vahvasti suomalaiset itse - yli 50 prosenttia suomalaisista liki jatkuvasti vastustaa liittymistä lännen sotakoneeseen - Natoon, jo yli 20 vuoden ajan.

.

YLE: ” Uutissuomalainen: Puolustusselonteko voi viivästyä kesäkuun puolelle”

~ https://yle.fi/uutiset/3-11879327 –

Ingressi ” Nyt valmistuva puolustusselonteko painottuu aiempaa enemmän kyberturvallisuuteen.”
..
Kartta ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/77550/suomen-rooli-idan-ja-lannen-vedenjakajalla -

Sen sijaan kybertorjunta on rajatonta tarkkailua kaikkiin ilman suuntiin - mikään ilmansuunta ei ole automaattisesti poissa tarkkailusta. Niin 'itä on lännessä kuin länsi idässä', siksi helppoa on hakkeriammattilaisten osoittaa bittivirtauksia halutusta "ilmansuunnasta" - tuottaen syyllisyydet tarkoitushakuisesti.

Bittivirrat tunkeutuvuudessaan eivät tunne ilmansuuntia, mutta kylläkin osaamisvirtaa harhauttaa tarkkailijat haluamaansa suuntaan - ja tässäkin länsi voi olla itä tai itä länsi.



Suomella on yksi erikoisuus - se on läsnäolomme Lapin osalta kiinni Venäjän Kuolan niemimaassa

Tämä tuottaa meille aivan ainutlaatuisen geopolitiikan, joka edellyttää tarkkanäköisesti täyttä sekaantumattomuutta mihinkään sotilasliittoon pohjoisten osiemme osalta. Miksi?



Kuolan niemimaalla ovat Venäjän - sen toisen ydinasesuurvallan niin sanotut viimeisen iskun uhkajärjestelmät - strategisten ydinsukellusveneiden tukikohdat - Borei Bulava yhdistelmänä |*.

Maailmallisen ydinsodan estämiseksi Venäjä tekee varmasti kaikkensa suojellakseen tätä "vedenalaista uhkayhdistelmäänsä", jotta uhkaukselle olisi katetta.

Venäjä ei hyväksy lännen sotakoneen Naton USA' n taisteluharjoituksia Lapissa - aivan Borei' den "eteisilmatilassa" -esimerkiksi lentorynnäkköharjoitusten muodossa.

.
|* Voisimme olla varmoja, että juuri Nato ja sen sotilasjohtaja Yhdysvallat haluaa harjoitella noiden Borei-tukikohtien tuhoamista - ei tarvitse kuin katsoa karttaa ja huomata Ivalon, Kuusamon kuin Rovaniemen kenttien olevan erinomaisia lähtökenttiä taistelu- ja rynnäköintilennoille itää kohden - noiden strategisten ydinsukellusveneiden tukikohtiin. Lentomatka Suomesta kohteisiin on lyhyt ja näin yllätys on mahdollisempi kuin kaukaa mereltä käsin tapahtuva hyökkäys - esimerkiksi lentotukialukselta tai Nato-maa Norjasta, toki tuolloinkin on mahdollista Suomen läpilento >


...
27589

21

<50

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässäpä Pietarin trollitehtaan loppuunkulunutta kestopropagandaa.

      • Anonyymi

        Ei kannata edes lukea :)


    • Anonyymi

      Näitä saman trollin samoja propagandakirjoituksia on useita. Onko se edes sallittua?

    • Anonyymi

      Hyvä perustelu sille miksi NATOn joukkoja ei pidä päästää Suomeen koska NATOn ja Suomen intressit ei ole samat ja NATOn kybersota on Suomessakin jatkuvasti käynnissä Suomessa olevassa NATOn kyberosaamiskeskuksen välityksellä Venäjää vastaan.

    • Anonyymi

      ” jota tukee vahvasti suomalaiset itse - yli 50 prosenttia suomalaisista liki jatkuvasti vastustaa liittymistä”

      Todellisuudessa gallupissa vastustaa 45 % ja määrä on vähenemään päin!

    • Anonyymi

      Tottakai me liitytään NATOon. Halosen prkl torppasi jäsenyyden kun olisi pitänyt liittyä siihen.

      • Anonyymi

        Halonen teki miehen työn kun Suomen miespresidenteistä ei ole siihen


      • Anonyymi

        Kannattaa tutustua Suomen Atlantti-seuran erinomaisiin julkaisuihin NATOsta. Näistä löytyy vastaukset ja faktat kansalaisten kysymyksiin NATOsta. 🙂

        http://atlanttiseura.fi/?page_id=3180


      • Anonyymi

        vanha punikki oli esteenä kun piti kissa ottaa r...lä vastaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa tutustua Suomen Atlantti-seuran erinomaisiin julkaisuihin NATOsta. Näistä löytyy vastaukset ja faktat kansalaisten kysymyksiin NATOsta. 🙂

        http://atlanttiseura.fi/?page_id=3180

        Atlanttiseuran julkaisut on ei objektiivisia NATOjulkaisuja


      • Anonyymi

        Kansan vaatteesta, totta kai, emme liity Natoon. Luetko uutisia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa tutustua Suomen Atlantti-seuran erinomaisiin julkaisuihin NATOsta. Näistä löytyy vastaukset ja faktat kansalaisten kysymyksiin NATOsta. 🙂

        http://atlanttiseura.fi/?page_id=3180

        Tuo seura on CIA: n rahoittama natottaja.


    • Anonyymi

      Herää jo tähän päivään. Suomettunut Paasikivi-Kekkosen linja ja YYA-sopimus Neuvostoliiton kanssa ovat olleet jo pitkään historiaa. Suomi on nyt osa länsiliittoumaa. Deal with it.

      • Anonyymi

        Länsiliittoutumat on osoittautuneet toimimattomuudensa että voit herätä siitä tähän päivään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Länsiliittoutumat on osoittautuneet toimimattomuudensa että voit herätä siitä tähän päivään.

        Taitaa olla kuitenkin niin että kaipaamanne Sosialististen neuvostotasavaltojen liitto sekä Varsovan liitto osoittivat toimimattomuutensa hajoamalla ja häviämällä kylmän sodan lännelle.


    • Anonyymi

      Suomi ei ole puolueeton valtio idän ja lännen välissä vaan liittoutunut taloudellisesti sekä poliittisesti EUn kautta ollen kiinteästi integroituneena länteen. Kun Suomi ottaa seuraavan turvallisuutemme maksimoivan askeleen liittymällä puolustusliitto NATOn jäseneksi Suomi on myös sotilaallisesti liittoutunut valtio. 🙂


      Mikä on NATO? 👉‍‍ https://www.youtube.com/watch?v=snXhtOpSXtI

      • Anonyymi

        Onahan Suomi osoittanut vasalliutensa littymällä EUiin mutta kansa pitää huolen ettei Suomi liity NATOon.


      • Anonyymi

        NATO on raskas USAn myötä raskaasti hyökkäysuhka!


    • Anonyymi

      Tätä kansa peukuttaa!

      • Anonyymi

        Venäjän kansa.


    • Anonyymi

      Tää on kahteen kertaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe