Aloittelijan olut?

Anonyymi

Mitä suosittelet olueksi ”aloittelijalle”, joka on aiemmin juonut lähinnä siidereitä ja lonkeroa? Lähinnä lager oluita mietin siis. Suosituksia?

12

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saunakalja ja Joulu olut. Ne ovat perinteisiä.

    • Anonyymi

      Drecher on hyvä aloittelijalle. Sopivasti potkua ja mieto lager. Löytyy hyvinvarustelluista ruokykaupoista ainakin Kesko euroopasy

    • Anonyymi

      Aloittelijankin kannattaa tutustua ehkä maailman parhaaseen olueen Pilsner Urquelliin vaikka monelle aloittelijalle se on liian humaloitu.

    • Anonyymi

      Rainbow lageria paljon. Ohyvää

    • Anonyymi

      Pilsner Urquell mainittu ketjussa ja saa toisen äänen minulta. Olin nuorena poikana Prahassa lomalla ja kaljanjuonti alkoi siellä ja juuri tuolla Urkulla. Ennen en ollut ennen tätä matkaa oikein tykännyt kaljan mausta (kotimaassa tuli baarissa yleensä tilattua siideri tai lonkero) mutta kuusi pulloa aitoa tsekkiläistä pilsneriä muutti kaiken.

    • En osaa oikein suositella mitään tiettyä merkkiä. Ennen minäkin join enemmän siidereitä ja longdrinkkejä, mutta nyt olen siirtynyt enemmän oluisiin. Kun siirryin oluisiin, niin siirryin heti vain tosi tummiin oluisiin, kuten vaikka irlantilaisiin tai niiden tyyppisiin. Vaaleat laagerit ei ole kauheasti mun makuun enkä kauheasti pidä suomalaisista tavallisista oluista kuten vaikka Karhu ja Karjala. Joskus saatan vieläkin ottaa tölkin tai pullon jotain siideriä tai longdrinkkiä, mutta harvemmin.

    • Suomalaisista oluista saatan joskus ottaa esim. Sandelsia, varsinkin joskus kesähelteellä jääkaappikylmä Sandels on paikallaan.

      • Anonyymi

        nuo lagerit mm. Sandels ihan hirveää kuraa. ei maistu yhtään miltään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        nuo lagerit mm. Sandels ihan hirveää kuraa. ei maistu yhtään miltään.

        ”ei maistu yhtään miltään.”

        Oluen makuun pitää tottua. Siksi hyviä kevytlagerit ovat hyviä harjoitteluoluita. Sandels on liian tukevaa oluen makuun harjaantuvalle. Vasta-alkajalle on ihan turha tyrkyttää mitään imperial stoutteja tai double IPA:a.


    • Anonyymi

      IPAt

    • Anonyymi

      Oluesta pitäminen on ns. harjoiteltu tottumus eli acquired taste. Muistan kuinka itse opettelin juomaan olutta noin 25 vuotta sitten ja tavallinen keskiolut maistui aivan hirveältä. Kun harrastus etene niin piti kokeilla erikoisempia oluita, muistan ensikosketuksen Orvaliin ja se maistui liian voimakkaalta. Nyt keskiolut on mehumaisen laimeaa mutta ihan hyvää janojuomaa. Orval maistui aivan erinomaiselta esimerkiksi viime jouluna kalapöydässä.

      Tämän pitkän jorinan lopuksi neuvo - harjoittele mahdollisimman huonoja arvosteluita saaneilla kevytlagereilla. Niissä on miedoin maltaan maku ja humalan aromi, jotka ovat niitä opittuja makuja ja tökkii aloittelijalla.

      • Anonyymi

        Nykynuoret ja naiset on saatu mukaan microbrewery -hypeen fruited soureilla ja pastry stouteilla. Fruited soureihin on lisätty ylettömät määrät hedelmäpyreetä ja laktoosia niin, että ne maistuvat ja tuntuvat makeille paksuille hedelmäsmoothielle eikä maussa ole jälkeäkään oluen maltaisesta ja humaloidusta mausta. Myös korkea alkoholiprosentti piiloutuu hyvin tuossa.

        Pastry stoutit ovat tummia stout -tyyppisiä oluita, joissa makeutus on vedetty aivan yli. Olut on lähes kuin suklaapuuroa joisi ja makuina tietysti lähes mitä tahansa suklaakarkkeihin ja leivoksiin liittyvät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe