Aikaansaavalle enemmän palkkaa

Hyvälle ja aikaansaavalle työntekijälle kannattaa maksaa enemmän palkkaa. Sanokoot tasa-arvotantat mitä tahansa.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos jonkun palkka kiinnostaa, niin verotiedot voi käydä katsomassa verotoimistossa. Isompituloisten tiedot julkaistaan lööppilehdissäkin.

Äänestä
  • Sanna Marin kritisoi niitä, jotka ovat keiltäneet verotietojensa jakamisen juorulehdille valmiiksi paketoituna.

    Äänestä

  • Sanna varmaan kannattaa myös luuserilistojen julkaisemista lööppilehdissä:vähiten veroa maksaneet, eniten sossuntukia nostaneet. Johan tätä vaatii tasa-arvo ja ihmisoikeudet.

    Äänestä

Julkisen sektorin suojatyöpaikoissa voi hyvin olla tasapalkka. Eikös Yli-Viikarikin maksanut jollekin siitä, että ei tee mitään eikä näyttäydy työpaikalla. Peräti kaksi vuotta.

Äänestä
  • Tasapalkka ei ainakaan sovellu rakennustyömaille.
    Rakennusmestari-isääni harmitti että aikaansaaville ei voinut maksaa tarpeeksi moninkertaista palkkaa, mutta haittaa saattoi lieventää antamalla urakoita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tasapalkka ei ainakaan sovellu rakennustyömaille.
    Rakennusmestari-isääni harmitti että aikaansaaville ei voinut maksaa tarpeeksi moninkertaista palkkaa, mutta haittaa saattoi lieventää antamalla urakoita.

    Itsekin tein rakennuksilla neljän miehen työt ennenkuin särjin itseni ja jouduin työkyvyttömyyseläkkeelle selän, polvien ja pään takia mutta muistelen kaihoisasti vanhempaa rakennusmestaria joka aina muisti kehua minua kun sai mittavat boonuksensa.
    Itse en saanut boonuksia mutta onneksi sain juoda harjakaisissa kaljaa ja syödä hernekeittoa.
    Se oli minusta sitten tosi kivaa!👷🪓🔨

    Äänestä

Juu, niinhän sitä PITÄIS! Mutta kun just noit tantat on aina sitä työntekijäkastin paskinta sakkia, niin tokihan heidän mukaansa sit kaikille pitäis olla sama palkkaus, riippumatta työntekijän ahkeruudesta, osaamisesta tai työmoraalista. :/

Äänestä

Alkaa mennä naurettavuuksiin tämä syrjintäfobia. Kyllähän työnantajalla on oikeus maksaa samasta työtehtävästä naiselle isompaa plkaa kuin miehelle. Siis tuloksista riippuen. Vai joutuuko raastupaan syrjinnästä.

Äänestä

Harvoin jos koskaan tänä päivänä palkkatasoa määrittää juuri sukupuoli sinänsä. Tietysti sitä määrittää työn tulos, joka on ihan juurikin oikein. Usein myös joustava, osaava, luotettava ja nöyrä tyyppi ansaitsee paremmin. Sitten tulee pärstä- ja pomon kamu -kertoimet. Näitä sitten hankala ja laiska naistyöntekijä yrittää kääntää sukupuolisyrjinnäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hyvälle ja aikaansaavalle työntekijälle kannattaa maksaa enemmän palkkaa. Sanokoot tasa-arvotantat mitä tahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu