Hei, teen tarvekartoitusta kotipalveluyritystäni varten. Auttaisitko aloittelevaa yrittäjää ja olisit niin ystävällinen että vastaisit seuraaviin kysymyksiin? Myös vaillinaiset ja vapaamuotoiset vastaukset huomioidaan. Voit myös vastata läheisesi puolesta, jolle tälläista palvelua voisit ehkä harkita ostavasi lahjaksi.
Kysymys 1:
Olisitko valmis maksamaan yksityisistä, ei-hoidollisista kotipalveluista? (esim. siivous, pihatyöt, ulkoilu- ja asiointiapu, kodin kunnostustyöt ja pienremontit, kuljetuspalvelu)
Kysymys 2:
Millaisia kotipalveluita kokisit eniten tarvitsevasi? Onko avuntarve jatkuvaa vai ehkä projektiluontoista?
Kysymys 3:
Mikä olisi mielestäsi kohtuullinen tuntikorvaus yrittäjälle tarvitsemastasi avusta? Ota huomioon että tästä summasta voit tehdä 40 %:n kotitalousvähennyksen verotuksessa, mikäli ostat palvelua omaan, vanhempiesi tai isovanhempiesi talouteen tai vapaa-ajan asuntoon.
Kysymys 4:
Itse työn lisäksi, mitä lisäarvoa kaipaisit palvelulta? Kaikenlaiset ideat ovat tervetulleita!
Kerro vielä lopuksi ikäsi, sukupuolesi ja asuinpaikkasi, ja vastasitko kysymyksiin oman vai läheisesi tarpeiden perusteella.
Paljon kiitoksia avustasi!
Kysely kotipalveluiden tarpeesta
2
145
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän se nykyinen ”hoidollinen” kotihoito ole mitään kotipalvelua!
Todennäköisesti jokainen kotonaan vanheneva tarvitsee apua nimenomaan kuvailemissasi palveluissa, mutta kuinka paljon niistä on valmis maksamaan, on jo toinen juttu. Mitä halvemmalla, niin tietysti aina parempi!
No, ei tietenkään! Jos ei enää itse tee, niin toki on tehdystä työstä valmis maksamaan. Katselet muiden saman idean firmojen hintoja. Itse et kuitenkaan voi ihan mitä vaan lähteä sooloilemaan. Tärkeintä yksityisyrittämiselle on kuitenkin mahdollisimman pysyvät asiakkaat, joille taas on tärkeintä työntekijän luotettavuus ja työn jälki. Sekä tietysti joustavuus, jos meinaa vanhenevien asiakkaiden kanssa työskennellä.
Itse tilasin tänä keväänä ekan kerran ikkunoiden pesun ja tilaan jatkossakin 2xvuodessa. Siitä sitten laajennan erilaisiin siivous ym. apuihin tarpeen mukaan. On helppoa, kun jää vain maksajan osa.- Anonyymi
Paljon kiitoksia neuvoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82092Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1171546Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201215Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82091115Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861094Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661035Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.85839Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67815- 77783
Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös38668