ja tuli tänne maan päälle, meidän tähtemme, kärsimään meidän puolestamme ristille, jotta meillä olisi mahdollisuus pelastua.
Jesaja 53: 4,5
” Mutta totisesti, meidän sairautemme hän kantoi, meidän kipumme hän sälytti päällensä. Me pidimme häntä rangaistuna, Jumalan lyömänä ja vaivaamana,
mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut.”
JEESUS KRISTUS JÄTTI TAIVAAN LOISTON
23
730
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta kun nämä näkivät pojan, he sanoivat toisilleen: 'Hän on perillinen. Tapetaan hänet, niin perintö on meidän.'
Sen pituinen se. - Anonyymi
Jeesus tuli tähän maailmaan supistusten pakottamana, niin kuin me kaikki. Sitä ennen tietysti joku/jotkut kävivät panemassa Marian paksuksi.
- Anonyymi
Joosef näytti lampulla valoa.
- Anonyymi
”Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta."
Ap t 10:43- Anonyymi
Kovi ol huonoi profetoi siel päi.
Paree vaa ant itte ittels synnit anteks. Vermemp ni ko huhupuheihe perustelj jolle konsultil. - Anonyymi
Hänestä kaikki prophetat todistavat, että jokainen, joka uskoo hänen päällensä, pitää hänen nimensä kautta synnit anteeksi saaman.
- Anonyymi
Valtava sanoma!
- Anonyymi
Kiitos Jeesus! Hän pelastaa syntisiä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hänestä kaikki prophetat todistavat, että jokainen, joka uskoo hänen päällensä, pitää hänen nimensä kautta synnit anteeksi saaman.
”Sinun armosi, Herra, olkoon meidän päällämme, niinkuin me panemme toivomme sinuun.”
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos Jeesus! Hän pelastaa syntisiä!
Sillä minä en häpeä evankeliumia; sillä se on Jumalan voima, itsekullekin uskovalle pelastukseksi, juutalaiselle ensin, sitten myös kreikkalaiselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hänestä kaikki prophetat todistavat, että jokainen, joka uskoo hänen päällensä, pitää hänen nimensä kautta synnit anteeksi saaman.
Sillä jos me silloin, kun vielä olimme Jumalan vihollisia, tulimme sovitetuiksi hänen kanssaan hänen Poikansa kuoleman kautta, paljoa ennemmin me pelastumme hänen elämänsä kautta nyt, kun olemme sovitetut;
- Anonyymi
että niinkuin synti on hallinnut kuolemassa, samoin armokin hallitsisi vanhurskauden kautta iankaikkiseksi elämäksi Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valtava sanoma!
Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
- Anonyymi
Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
- Anonyymi
Me kuollaan tänne kaikki, tasapuolisesti ja lopullisesti.
Säälittävää tuollainen rimpuilu. Miten sinäkään olisit ikuista elämää ansainnut kun ei kerran leppäkerttukaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Sinun armosi, Herra, olkoon meidän päällämme, niinkuin me panemme toivomme sinuun.”
Aamen kiitos Jeesus!
- Anonyymi
Jeesus teki sen meidän takia!
- Anonyymi
Profeetta Jesaja profetoi 53:1-8
Kuka uskoo meidän saarnamme,
kenelle Herran käsivarsi ilmoitetaan?
Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa,
niinkuin juuri kuivasta maasta.
Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta;
me näimme hänet,
mutta ei ollut hänellä muotoa,
johon me olisimme mielistyneet.
Hän
oli
ylenkatsottu,
ihmisten hylkäämä,
kipujen mies
ja sairauden tuttava,
jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät,
halveksittu,
jota emme minäkään pitäneet.
Mutta totisesti,
meidän sairautemme hän kantoi,
meidän kipumme hän sälytti päällensä.
Me pidimme häntä rangaistuna,
Jumalan lyömänä
ja vaivaamana,
mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden,
runneltu meidän pahain tekojemme tähden.
Rangaistus oli hänen päällänsä,
että meillä rauha olisi,
ja hänen
haavainsa
kautta
me
olemme
paratut.
Me vaelsimme kaikki eksyksissä niinkuin lampaat,
kukin meistä poikkesi omalle tielleen.
Mutta Herra heitti hänen päällensä kaikkien meidän syntivelkamme.
Häntä piinattiin,
ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut;
niinkuin karitsa,
joka teuraaksi viedään,
niinkuin lammas,
joka on ääneti keritsijäinsä edessä,
niin ei hän suutansa avannut.
Ahdistettuna
ja tuomittuna hänet otettiin pois,
mutta kuka hänen polvikunnastaan sitä ajatteli?
Sillä hänet temmattiin pois elävien maasta;
minun kansani rikkomuksen tähden kohtasi rangaistus häntä.
Jes 53:11 Sielunsa vaivan tähden hän saa nähdä sen ja tulee ravituksi. Tuntemuksensa kautta hän, minun vanhurskas palvelijani, vanhurskauttaa monet, sälyttäen päällensä heidän pahat tekonsa. - Anonyymi
Siitä olen Jeesukselle ikuisesti kiitollinen. 😁
- Anonyymi
Koska me siis olemme uskosta vanhurskaiksi tulleet, niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,
- Anonyymi
Sillä te ette ole saaneet orjuuden henkeä ollaksenne jälleen pelossa, vaan te olette saaneet lapseuden hengen, jossa me huudamme: "Abba! Isä!"
- Anonyymi
Taisi iso pyörä heittää pahemman kerran?
- Anonyymi
Taivas onkin kurja ja tylsä paikka. Vai onko Jeesuksella sielläkin lapsihaaremi?
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949367Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki674862Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit582874Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001566Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j81388- 411344
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota461263Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242