Omistavatko virolaiset Helprintin yhä? Omistaako Mikkelin kaupunki kuitenkin tontin? Helprintin rakennus ja tontti seisovat tyhjänpanttina,kun kukaan ei selvitä omistuksia. Kaupunkijohtaja huutaa 2000,vai oliko peräti 2500 uutta työpaikkaa,kuin kukko tunkiolla,mutta ei tee itse elettäkään,että niitä työpaikkoja oikeesti tulis Mikkeliin.
Helprintin painotalo ja tontti,kuka omistaa?
Anonyymi
121018
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voi voi, ei Mikkeliin tule mittään isoa toimintaa enää, sellaista ainakaan mihin tehdasta tarvitaan. Suomessa ei kannata tehdä teollisia tuotteita, koska Kiinassa ne tehdään orjatyönä 10c / kpl.
2e tarjottu mulle koko paskaa? Urmas Vilunki.
Miten helprint liittyy asiaan? työllistymiseen, tontin omistus?
No jos osaa järjellä ajatella. Iso halli tyhjillään,No ensinnäkin,Helprint tuli silloin 70-luvulla Mikkeliin,niin rakennettiinko se painotalo a)vuokratontille vaiko b)ostiko helppari sen tontin itelleen? Ja kun Helppari myyntiin,niin mitä myytiin? Myytiinkö koko vitun helahoito rakennuksineen ja tontteineen,vai myyntiinkö vaan liiketoiminta virolaisille?
Jotainhan sinne olisi saatava tilalle,vai pidetäänkö helpparia seuraavat 10v tyhjän panttina ja sitten nurin. Vai laitetaanko sinne vaikka Suomen suurin herkkusieni farmi?
Sinne mahtussii vaikka mitä! Vua eiköhä tehä kerrostaloja tontti täytee!! Mahtuu kerrostalova! Sata kaks sattaa kerrostalova!! Ei ole vielä kylä kerrostalova täynä!!
Ai kamala!
Mulla on tarjous vetämässä! Money makers
Kyla tontin omistaa yksii Urmas.
Eikö Urmas voisi myydä tonttia takaisin Mikkelin kaupungille? Urmas sais siitä rahaa.
Tää on just tätä kun kaupungin johtoa ei kiinnosta. 10 vuoden päästä tontin omistaa yhä joku "Urmas" ja itse painotalo siinä kunnossa että tarvii vaan katepillarilla tönästä j kasaan kuin korttitalo.
Sitten joku ........hiihtohullu kehtaa ehdottaa,että johonkin*****ensilumenlatuun pitäsi laittaa 300 000 euroa tosta vaan.
Ei öle pikkurahan puutetta Vilunkilla.
voihan ne "pikkurahat" säilöä sinne painohalliin. äkkiäkös täyttyy muutamasta senntisestä.
Vilunkia ei kiinnosta laittaa halli tuottamaan vuokratuloa,eikö kaupunkia kiinnosta saada Vilunkia vastuuseen. Olkoot,ei oo multa pois,mutta välillä ottaa päähän tuo kaupunginjohdon kädettömyys,ei muuten,mutta kun joka kevät alkaa se sama mankuminen vetovoiman,työpaikkojen tsm saamiseksi Mikkeliin,kuitenkaan mitään ei osata tehdä,mitään ei saada aikaiseksi. Mun puolesta saa Helppari olla tyhjillään vaikka maailman tappiin.