https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/glen-kamaraa-solvannut-ondrej-kudela-kymmenen-ottelun-pelikieltoon-–-kamaralle-kolmen-pelin-panna/ar-BB1fE4vl?ocid=mailsignout&li=BBr5KbI
Jos pelaaja sanoi toista apinaksi - oli todella yli reakointi.
Suomalaiset ovat aina nimitelleet toisiaan apinoiksi.
Jos pelaaja sanoi toista apinaksi - oli todella yli reakointi.
Suomalaiset ovat aina nimitelleet toisiaan apinoiksi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No tuo on tätä nykypelleilyä. Turpaan lyömisestä tulee vähemmän sanktiota kuin vihaisista sanoista, joiden kohde sattuu olemaan tummaihoinen! 😂
Jos ei apina kestä kentällä, niin ainahan voi lopettaa pelaamisen!
Kamara nyrkkeineen on niin väkivaltainen ihminen, että Suomen ei kannata ottaa tuota ukkoa mukaan kesän EM-kamppailuihin.
Menköön omaan seurajoukkueeseensa, harjoittelemaan vihanhallintaa sen turnauksen ajaksi.
Tshekin presidentin kansliapäällikkö Vratislav Mynar on lähettänyt avoimen kirjeen UEFA:lle liittyen Glen Kamaraa solvanneen Ondrej Kudelan saamaan pelikieltoon.
Euroopan jalkapalloliitto UEFA antoi keskiviikkona Slavia Prahan tshekkipuolustaja Ondrej Kudelalle kymmenen ottelun pelikiellon suomalaistähti Glen Kamaraan kohdistuneesta rasistisesta solvauksesta. Rangaistus koskee niin seura- kuin maajoukkueenkin otteluita.
Kudelan saama rangaistus on jakanut rajusti mielipiteitä. Osa tahoista pitää rangaistusta liian kevyenä, kun osa pitää rangaistusta kohtuuttomana. Jälkimmäisten joukkoon lukeutuu Tshekin presidentin kanslian johtaja Vratislav Mynar, joka lähetti UEFA:lle avoimen kirjeen, jossa hän kritisoi voimakkaasti Kudelan rangaistusta.
– Haluan korostaa, ettei rasismisyytteitä todistettu. Jopa UEFA:n tutkija kyseenalaisti sen, että Ondrej Kudela olisi solvannut (Kamaraa) rasistisesti, Mynar kirjoittaa Tshekin presidentin kanslian virallisilla sivuilla julkaistussa kirjeessään.
– Olette tuominneet kunnollisen ihmisen ilman yhtäkään todistetta. Te teette ihmisten unelmista pelata Eurooppa-liigassa mahdottomia. Vain miellyttääksenne pientä määrää aktivisteja ja joukkuetta, joka ei onnistunut voittamaan kentällä, Mynar jatkaa.
Tsekki on aivan oikeassa tuossa viestissään
Se on sitä BLM-terroristien miellyttämistä! Ovatkohan ylpeitä itsestään?
Häpeällistä. Syyttämällä toista rasistiksi (onko edes todisteita) annetaan kovempi rangaistus kuin fyysisestä väkivallasta. Ei ihme, että monin paikoin on länsimaissa raiskausepidemia.
EM-kisoissa otteluvoittoja ei ratkaista tehtyjen maalien perusteella.
Tasa-arvosoitunut ja suvakisoitunut Eurooppa päättää kunkin ottelun voittajan käyttäen Intersektionalistisen järjestelmän ratkaisutapaa.
Rodut ja sukupuolet ja muut eriarvoistavat tekijät otetaan vahvasti mukaan otteluvoiton päätännässä.
Tuli mieleen tämä esimerkki nykyisestä koulumaailmasta.
https://www.youtube.com/watch?v=iKcWu0tsiZM
Tummaihoiselle nyt ei vaan voi sanoa mitään ilman rangaistusta!
Painakaa se nyt siihen valkoiseen spermanaamaanne! Vtun mongooli-inuiitit!