Ei olla mitään mieltä mistään saa sitä joskus
puhua esm, köyhistä tai työttömistä.
Epämääräinen hiljaisuus
6
493
Vastaukset
Olen hämmästellyt samaa jo pidempään. Olen yrittänyt herätellä keskustelua monella tasolla, mutta ei ole ottanut tulta.Viimeksi eilen lähetin puolueen eduskuntaryhmälle fax´in. Vierailin Tilastokeskuksen sivuilla. Löysin sieltä tiedon, jonka mukaan kotimaisten pankkien voitto vuonna 2004 oli 1 623 000 000 euroa !! Jään mielenkiinnolla odottamaan herättääkö tieto.
vom- t.i.ruskeepaa
Sse mitään herätä! Etkö tiedä, että suomalaiset nuoret ovat kasvatettu, sosialisoitu ja muottiinpakotettu? He välttävät itseilmaisua ja käyttäytyvät persoonattomasti, koska he pitävät toisten ärsyyntymistä omana vikanaan. Olen nähnyt tämän tapahtuvan omin silmin kasvaessani aikuiseksi 90-luvulta lähtien. Lue erityisesti työelämän kovenevat arvot EUhun liittymisen jälkeen, jonka kaksi päällimmäisintä tekijää ovat pelko työpaikan menettämisestä ja 80-lukulaisten kovisten hyökkäävyys ja arvostelu. Vasemmistonuoret ihme kyllä ja valitettavasti eivät eroa yhtään nykyajan porvarillisesta normaliudesta. Juttuseuraa, siis ihan vaikka vain sellaisia eurooppalaismaisia ja luonnollisia mielipiteen ilmaisijoita, löytynee lähinnä ainoastaan SKPstä. He kun ovat oppineet yhteisössään arvostamaan itselähtöisyyttä ja aktiivista tunnetilojen realisoimista, ja pystyvät vastustamaan näitä työpaikan menettämisen pelkoa ja pikkusielujen alistamista (!)
- Serengeti
suomalainen keskustelumentaliteetti. Miksi???
Vaatimattomuus kaunistaa, joka itsensä ylentää, hänet alennetaan...nöyrä, kiltti, kuuliainen.
Tämänlaatuisin opein varustettu sukupolvi on kasvattanut nykynuorison. Paljon on syntynyt hyvää, vahvoja omilla aivoillaan ajattelevia nuoria, joskin trendi vie nuorisoa helposti; epäselvästi artikuloivaa, muotikuteissa kulkevaa, omissa mielipiteissään horjuvaa, eksyksissä olevaa nuorisoa.
Asia on tiedostettu, nykyhenki peräänkuuluttaa tunteita, ole oma itsei ja uskalla ilmaista itsesi. Koulu kasvattaa nyt yhä enemmään nuoria rohkeuteen ajatella omilla aivoillaan ja uskallukseen ottaa vastuuta asioista ja ennenkaikkea itsensä ilmaisemiseen. 70-luvun opettajajohtoinen kouluopiskelu on hakeutunut uusiin uomiin ja lapset/nuoret yritetään saada passiivisesta vaikuttajasta aktiiviseksi, itseensä luottaviksi,omiin vaikutusmahdollisuuksiin uskoviksi aikuisiksi.
Konfliktit ihmisten välisessä kommunikoinnissa ovat ikäviä, mutta ajoittain väistämättömiä. Mahdollisesti puhutaan samasta asiaa samaa tarkoittaen eri sanakääntein tai erilaiseen päämäärään pääsemiseen samoin sanoin jokainen keskustelija niine kokemuksin ja tuntein , mitkä ovat hänestä oman, ainutlaatuisen persoonan luoneet.
SUVAITSEVAISUUS hoi, erilaisuus on rikkaus ja vain keskustelemalla asioista, vaikkapa kipeistäkin, pelkäämättä että ärsyttää, on vain mahdollisuus päästä kehittäviin ratkaisuihin.
Pyrkimys täydellisyyteen ei ole pahasta, kaikki olemme ainutlaatuisia ja jokaisen ajatukset, mielipiteet, tunteet ovat tärkeitä ja oikeutettuja.Omista mielipiteistään tulee pitää kiinne tasan niin kauan kuin ne perustellusti toiseksi muutetaan, mutta tuuliviirejä on ehkä ihan liikaa.
Lopputulema: keskustelu on kehittävää ja "epämääräinen hiljaisuus" pannaan julistettu!!- t.i.ruskeepaa
Sanos muuta kato, nymmä sanosin, et sä oot asian ytimes. Mutta se on vain sinun näkökulmasi (huom. ei tarkoita samaa kuin epämääräistä hiljaisuutta harjoittavien tyypillinen tokaisu "soon sun mielipitees, ei mun". Ilmaisemalla tuon julistuksen ja näkökulman et muuta niitä tekijöitä, jotka tekevät monista liian epävarmoja ottamaan kantaa mihinkään elämän asioihin, uusliberalismia.
t.i.ruskeepaa kirjoitti:
Sanos muuta kato, nymmä sanosin, et sä oot asian ytimes. Mutta se on vain sinun näkökulmasi (huom. ei tarkoita samaa kuin epämääräistä hiljaisuutta harjoittavien tyypillinen tokaisu "soon sun mielipitees, ei mun". Ilmaisemalla tuon julistuksen ja näkökulman et muuta niitä tekijöitä, jotka tekevät monista liian epävarmoja ottamaan kantaa mihinkään elämän asioihin, uusliberalismia.
Onko taustalla halu tulla hyväksytyksi laumaan?
vom- t.i.ruskeepaa
vom kirjoitti:
Onko taustalla halu tulla hyväksytyksi laumaan?
vomEpäilemättä. Me-henki. Sosiaalinen yhteenkuuluvuus. Suomalaiseen kulttuuriin kuuluu kantaaottamattomuus ja yhdenmukaisuus, jotka toimivat yhteenkuuluvuuden päämääränä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887