https://www.adventistreview.org/church-news/story16042-adventist-businessman-inaugurated-as-president-in-palau
Näitä alkaa olla. Jamaikalla kuvernööri, pääministeri ja eduskunnan puhemies ovat kaikki adventisteja.
Näitä alkaa olla. Jamaikalla kuvernööri, pääministeri ja eduskunnan puhemies ovat kaikki adventisteja.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Palaun väkiluku 18.000.
Saaren väestöstä kolme neljäsosaa on kristittyjä, jotka ovat pääosin katolilaisia.
Adventisti liikemies valittiin saarivaltion presidentiksi tammikuussa 2021.
"Yksi suurimmista ympäristöhaasteita Palaulla on saarten rajalliset mahdollisuudet jätehuoltoon. Likavedet ja jätteet tuhoavat kiihtyvällä tahdilla saarten ekosysteemin. Ilmastonmuutos ja meriveden lämpötilan nousu vaikuttavat myös alueen ekosysteemiin. Palau on altis ilmastonmuutoksen aiheuttamalle merenpinnan nousulle ja äärimmäisille sääilmiöille."
Pian Palaun saarivaltiot huuhtoutuvat mereen saastumisen ja meriveden nousun myötä. Saaren pieni adventistiyhteisö osaltaan on saastuttamassa ja turmelemassa oman asuinalueensa.
Mitä hyvää siinä siis on, jos jonkun lahkon uskonharhainen johtaa kyseistä saarivaltiota?
Ei mitään.
Siellähän se jumalaton taas räksyttää.
uskonharhainen lahko = ATEISTIT
Aivottomalla kanalla tuli aivoitus lusteen jyvillä.
Ahaa! 18 000 atventistia. Nehän saastuttaa koko ekosysteemin maailmassa.
Ja juuri tuo typeryys on teidän ongelma. kukaan ei usko kana-aivoisten aivoituksia.
Ne itsessään on mahdoton yhtälö, mutta Ahaa" teidän kana-aivoissa se on suuuuuuuri asia.
Hokaatteko ongelmanne.
Miksi 18 000 atventistia, vaikka hän puhui katolisista. Se on kana-aivoisilla kaikki atventisteja. Naapurin koiratkin on atventisteja kana-aivoisille.
Koko Palaussa on vain 18.000 asukasta, josta väestöstä kolme nejäsosaa on kristittyjä ja niistä kristityistä enemmistö katolilaisia. Oliko vaikea ymmärtää?
Adventisteille kaikki ymmärtäminen oin helvetin vaikeaa, koska he elävät säkki päässä ja korvat pastoreidensa kuurouttamina.
Ei tosiasioiden tai faktan esiin tuominen ole välttämättä sidoksissa uskonnottomuuteen. Rehellinen ihminen kun saa tuoda totuuden esiin kirkoista ja lahkoista sekä niiden kusetuksista.
Suurimmat platoniset valehtelijat kun ovat kiihkomielisiä uskovaisia, jotka rypevät taikauskossa ja homeisten Raamatun myyttien lantaliejussa kaulaansa myöten.
Sinulla ei ole mitään rehellistä totuutta tuotavana. Asennevammasi tekee sinusta pelkän räksyttävän valehtelijan.
Ei, vaan kana-aivoiset eivät edes ajattele, mitä kirjoittelevat. He vain toistavat itseään vuodesta toiseen. Eli lustejyvät, ne vaurioittaa aivoja ajattelemiseen.
Tuo Palausta esiin tuotu info oli ihan asiallinen ja piti kaikilta osin paikkaansa.
Palau on nimittäin suurissa vaikeuksissa likavetensä ja jätteidensä kanssa.
Pieni 18.000 henkeä käsittävä populaatio saa paljon pahaa aikaiseksi, kun se ei välitä luonnonsuojelusta ja on piittaamaton ympäristöstään. Saastuttaminen kun ei katso henkilöön. Uskovaiset ovat yhtä lailla saastuttavia kuin muukin väestö ja voivat olla jopa vielä pahempia luonnon raiskaajia.
Ja pyh!
Mistäs tiedät, että tämä uusi presidentti ei tee asialle mitään? Et mistään. Kunhan vain urputat.
Mielestäni huumejuttujen takia poltetaan sademetsiä, eli se koka, sitä ja koka tätä.-
Sieltä se ongelma tulee.
Ylentuhlaavainen elämä, on ateistinen korska elämä, se tuhoaa luonnon.
jne.
Adventistit eivät tee koskaan mitään järjellistä. He elävät taikauskoisessa maailmassa poppamiestensä=pastoreidensa kusettamina.
Aika näyttää, saako adventistipresidentti saarilla mitään hyvää aikaiseksi presidenttikautensa aikana? Epäilen suuresti, eikä hän ainakaan adventistien palvomien jumalien avulla tai opastuksella saa mitään aikaiseksi, muuta kuin lisää ongelmia.
Surangel Whipps Jr. maan uusi presidentti on liikemies ja on omalta osaltaan merkittävästi osallisena saarivaltion saastumiseen vielä enemmän.
En hyväksy valheitasi.
Siis et hyväksy totuutta, mutta hyväksyt omat opetellut ja aivopesun tuloksena saadut valheesi?
Uskovan=lahkonsa aivo-orjan kohtalona on olla nenästä vedettävä sätkynukke.
En hyväksy valheitasi.
Valheesi ei hetkauta.
Toivottavasti Palau uppoaa pian mereen niin päästään noistakin...hehehe
T: iloinen nauraja
Kyllä se sadistinen ja verenhimoinen Jahve omistaan huolen pitää, eli hukuttaa ne mereen.
Palaun+saarilla+5,7+%+harjoittaa+paikallista+uskontoa+nimeltä+Modekngei.
Modekngei+on+muinaisten+Palauan+tapojen+ja+kristinuskon+yhdistelmä+.+Uskonnon+seuraajat+uskovat+kristilliseen+jumalaan,+tunnustavat+Jeesuksen+Kristuksen+Messiaaksi+ja+lohduttavat+samalla+perinteisiä+Palauan+jumalia.+Kristinusko+saarilla+on+tietysti+tuontitavaraa.
Kun+on+useampia+jumalia,+niin+varmuuskerroinkin+saattaa+silloin+olla+suurempi?
Kun+yksi+jumala+sattuu+olemaan+esimerkiksi+vaikkapa+paskalla,+kun+häntä+tarvitaan,+niin+joku+toinen+jumala+voi+tuurata+silloin,+jos+sattuu+olemaan+hereillä+tai+muuten+kiinnostunut+asiasta?
Kyllä. Mitä enemmän jumalia, sen parempi. Hinduilla jumalia on peräti 333 miljoonaa.
T: iloinen nauraja
Juutalaisilla oli myös suuri lauma erilaisia jumalia, joita he palvoivat. Oli puisia ja kivisiä jumalia.
Kaikkein tärkeimmäksi jumalaksi muodostui kuitenkin sodanjumala Jahve.
Hän oli kiukkuinen ja koston- sekä verenhimoinen psykopaatti, kuten juutalaiset itsekin.
Sellainen jumala sopi hyvin juutalaisille.