Karl Marx ja Bolshevistit olivat juutalaisia.

Anonyymi

Kapitalistit mm. Mussolini ja Hitler vihasi at heitä verisesti Jeesuksen nimeen!

6

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä hitler olisi vihannut kristittyjä nykyaika yhtä paljon.

    • Anonyymi

      Karl Marx syntyi juutalaisuskoiseen perheeseen. Venäjän bolsevikeissä alias kommunisteissa oli juutalaissyntyisiä yhtä lailla kuin kristillisiin perheisiin syntyneitä.
      Neuvostoliitto erotti uskonnot valtion toiminnoista. Uskonnonvapaus sallittiin henkilökohtaisena omantunnon asiana eli uskontoa ei väkisin haluttu nujertaa.
      Suomessa tulisi tehdä sama temppu. Valtio ei suosi mitään uskontoa erikseen. Uskonjärjestöt saisivat toimia omillaan vapaasti kun eivät riko maan lakeja. Sama on voimassa kaikkiin yhdistykseen.

      Juutalaisuskonto sisältyy kristilliseen raamattuun. Silti nimenomaan kristityt ovat toteuttaneet suurimmat juutalaisuskovien vainot. SS-miehet natsi-Saksassa veivät juutalaisuskoisia krematorioon poltettavaksi ja heidän vyössään luki "Gott mitt uns". Sillä tarkoitettiin Jeesusta eli Jeesusjumala kansamme.

      Karl Marx vähän yli kaksikymppisenä alkoi tutustua filosofiaan, käänsi materialistisen filosofian jaloilleen ja siirtyi ateistiksi. Marx otti filosofiaan logiikan johtotähdeksi.

    • Anonyymi

      Jos aloituksen tarkoitus oli esittää juutalaisvihaa, sitä ei tule hyväksyä. Uskovat ovat uskovia monella eri tavalla eikä siinä mitään.
      Kaikkien uskontojen ideologia on houretta joittenkin moraalisten lauseiden seasssa.
      Ken uskoo satuihin, uskokoon mutta ateismi etenee vauhdilla. Ihmiset tutkivat enenevässä määrin totuutta todellisuudesta.

      • Anonyymi

        Pitää valehdella ja vaieta, ettei olisi juutalaisvihainen.
        Joku on kaheli ja pihalla kuin lumiukko!


    • Oletko nyt äskettäin saanut selville tuon tiedon ja tulit sitä julistamaan aivan uutena asiana.

      • Anonyymi

        Vastaan uskovaisten hyökkäyksiin.
        Osa niistä kieltää historian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      229
      1104
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      909
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      68
      777
    Aihe