Siihen sopisi mainiosti joku hyödyllinen vieras kieli tai äidinkielen lisätunnit .
Tulisivat todelliseen tarpeeseen molemmat .
Mikä säästö ja valtava hyöty tulisi tästä typerästä kaksikielihöpötyksestä luopumisesta . ruotsin esimerkki olisi hyvä tässä kielipolitiikassakin .
Tulisivat todelliseen tarpeeseen molemmat .
Mikä säästö ja valtava hyöty tulisi tästä typerästä kaksikielihöpötyksestä luopumisesta . ruotsin esimerkki olisi hyvä tässä kielipolitiikassakin .
Vastaukset 16
Vanhimmat
Nykyinen kieliohjelma olisi ihan hyvä, kun haitallinen pakkoruotsi poistetaan.
Tilalle äidinkieltä ja liikuntaa.
Äidinkieli olisi kyllä hyvä ja miksei joku hyödyllinen vieras kieli ,
Pakkoruotsin lisäksi virkamiesruotsi on varsinainen syöpä suomineidossa .
Pakkoruotsin tilalle sopisi vaikkapa pakkoenglanti tai pakkokirkkoslaavi tai pakkosuomi tai pakkouskonto tai pakkoruokailu tai pakkovälitunti tai pakkosuvakkius tai pakkourheilu tai pakkolatina tai pakkomatematiikka tai pakkobiologia tai pakkoaamuherätykset. Pääasia nyt kuitenkin on jotta pakkoruotsinkielestä päästää eroon. Eix jeh.
Jotenkin nuin mutta entäs tuo ahvenanmaam tai ruotsin malli siis äidinkieli ja englanti ?
Voiskohan se olla sopiva meillekkin .
Miten ruotsi on hoidellut esim. suomenkielisen vähemmistönsä , siinäpä mallia meillekkin .
Ahvenanmaan ja Ruotsin malli olisi hyvä.
Matemaattis-luonnontieteellisille aineille jää hyvin tilaa, ja jokainen ehtisi oppia vähintään kaksi vierasta kieltä hyvin. Toisesta vieraasta kielestä pitäisi saada vapautuksia perustelluissa tapauksissa. Tilalla voisi olla esim. ohjelmointia.
Kaksi vierasta kieltä ehtii oppia hyvin ainoastaan siten, että englannin lisäksi on mahdollista valita 1. kieleksi muukin kieli. Näin kahta itselle tärkeintä kieltä luetaan 12/10 vuotta.
Nykyinen mallimme tähtää tähän ja se onkin pitkästä aikaa ihan paras malli!
Ruotsin tilalle pitäisi vaan ottaa joku hyödyllinen vieras kieli , silloin suomen opetus olisi pohjoismaisella tasolla .
Miten ne ruotsissa tekevätkään , otetaampa ruotsista mallia vai mitä rantaruotsalaiset .
Niin ja miten ahvenanmaalla .
Tuohonhan on helppo ratkaisu, senkun muutat Ahvenamaalle niin ei tartte valittaa!!!
Ahvenanmaa.
Miten Ahvenanmaa kuuluu tähän kielipoliittiseen pohdintaan sillä eihän Ahvenanmaa edes kuulu Suomeen. Kansainliitto liitti Ahvenanmaan pakolla Suomeen vuonna 1921 ja nyt tämän pakkoliitoksen persuteella persut sitten yhdistävät pakkoruotsin ja Ahvenanmaan pakkoliitoksen toisiinsa.
Suomeenkin piti aikoinaan isovenäläisten mukaan saada pakkokieleksi venäjänkieli sillä Suomi oli osa Venäjää ja siten siis Suomessa piti puhua venäjänkieltä eikä mitään ruotsin- tai suomenkieltä. Jussi Halla-aho muuten taitaa kirkkoslaavin joten siinä on Persulandian seuraava Moskovan nimettämän käskynhaltija.
Suomen ainutlaatuinen typeryys kielipolitiikassa aiheuttaa valtavat kustannukset ja ylivoimaista taakkaa opiskelijoille .
Totta, pakkoenglantisi on perkeleestä!
Vasta 16-vuotias lohjalainen kirjoitti kymmenen laudaturia ylioppilaskirjoituksissa.
Tämä yo kirjoitti lyhyestä venäjästä eximian, eli toiseksi parhaan arvosanan. Kielten laudaturit hän nappasi suomen lisäksi englannista, ruotsista, saksasta ja espanjasta.
Tuon yo:n saavutukset pani oikein miettimään, mikä kieli vielä puuttuu ja se oli ranska, mutta eiköhän tuollakin kielilaajuudella pärjää tavallista paremmin!
Joo hienosti tehty , mutta tosiaan tuon turhan ruotsin tilalla olisi voinut olla se ranska .
Todempaan olisi tosiaan mennyt hyvän oppilaan aika kun olisi ranskan saanut opetella ruotsin tilalta .
Englantia lisää, kun pakkoruotsista on luovuttu.