Lasikuitusoutuveneen haljenneen penkin korjaus

Anonyymi

Käsillä olisi ehkä 60-70-luvun lasikuituvene, jonka peräpenkki on kunnolla haljennut (yläpinnastaan). Pelkkä lasikuidun laminointi päälle ei auta, koska penkki on sisältä ontto. Liekö sisällä ollut puuranka, joka on lahonnut - en ole katsonut vielä tarkemmin sisuksiin.

Ajatuksena on sahata halkeamakohta pois, täyttää penkin sisus uretaanilla ja lopuksi laminoida lasikuitua päälle. Riittääkö uretaanin lujuus kannattelemaan istujan, vai pitäisikö vielä lasikuitukerrokseen laminoida vanerilevy vahvikkeeksi?

Ja jos uretaanilla lähtee leikkimään, pitääkö penkin koko kansi sahata pois ettei uretaani tee ns. ylläriä ja halkaise sitä laajetessaan?

5

2903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Peräpenkille saatetaan nousta seisomaan, joten kannattaa laittaa levy vahvikkeeksi.

    • Anonyymi

      Uretaanin tehtävä on pitää lasikuitukerrokset erillään toisistaan ja sillä tavalla estää nurjahdus. Lujuus perustuu lähes yksinomaan vetolujuuteen.

      Voit ihan hyvin laittaa sisään PU-vaahtoa pullosta, mutta varovaisesti ettei tule liikaa.

      Kannataa varmaankin tehdä koko yläosa uudelleen laminoimalla siihen kolme kerrosta mattoa ristiin epoksilla. Matot on hyvä taitaa penkin alle ettei sauma jää näkyviin. Kiristä vielä vaikka elmukelmu päälle kovettumisen ajaksi.

      Hio tasaiseksi ja varmista ettei jää teräviä reunoja. pistä lopuksi Miranol pintaan.

      • Anonyymi

        Entäs imeekö uretaani vettä ajan myötä? Itse pitäisin peräistuimen alapuolen onttona tilana. Laminoisin vesivanerin tms lasikuidulla penkiksi tai tekisin niin vahvan lasikuitu penkin että kestää ilman mitään levyjä.


    • Anonyymi

      Voisiko siihen laittaa vanerilevyn ja laminoida lasikuitua sen päälle? Sitä ennen varmaan kannattaa kurkistaa penkin alatilan tilannetta.

    • Anonyymi

      Kiitokset hyvistä vastauksista. Eiköhän sinne vanerilevy tule vahvikkeeksi asennettua lasikuidun alle. Se varmaan kannattaa kyllästää hartsilla, vai pitäisikö vaan mennä suoraan vesivanerilla?

      Ja tarvitseekohan se kiinnitystä veneen rakenteisiin ennen laminointia, esim. haponkestävillä ruuveilla sopivasti propattuna (ja laminointi ruuvien yli)?

      Uretaanitäytteeksi olin ajatellut kaksikomponenttiainetta, joka ei imisi vettä itseensä niin voimakkaasti, mutta kyllä kai sekin lopulta vähän imee vettä, jos sopiva reikä tulee. Vanerilla vahvistetun penkin alle ei varmaankaan uretaania tarvitse. Tämä peräpenkki on siis mallia "veneen pohjaan asti ylettyvä", ei sellainen, jonka alle mahtuu esim. tavaraa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      244
      2901
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      7
      1633
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      4
      1329
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      102
      1189
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      74
      1074
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe