YLE: "Tšekki pyytää EU- ja Nato-maita karkottamaan venäläisiä diplomaatteja"
~ https://yle.fi/uutiset/3-11893351 -
..
Tsekin valtio väittää, mutta ei ole halukas (ainakaan julkisesti) esittämään todisteita syytöksilleen - media ilmaisee uutisen epäilyinä ja väitteinä. Kuuluuko eu-filosofiaan solidaarisuuden osoitus väitteiden ja epäilyksien pohjilta?
Tapahtumasta, johon Tsekin väitteet ja epäilyt liittyvät - on kaukana vuosikymmenen takana
Miksi nyt tässä vaiheessa solidaarisuuden pyyntö, kun länsi käy yhä voimallisemmin vastakkainasettelun politiikkaa Venäjää vastaan. Syy on selvä - on niin kutsuttu, muodikkaasti ilmaistuna - momentum.
En me suomalaiset, jotka olemme kilttejä eu-kansalaisia?
Olemmeko valmiit nielemään näitä esitettyjä väitteitä ja epäilyjä - miten me suhtaudumme täältä idän ja lännen vedenjakajalta tämän tsekkien yhteenkuuluvuuspyynnön, jossa halutaan kerätä painotusvoimaa ainakin toistaiseksi todisteettomalle väitteelle.
Onko kyseessä jokin kostonhenki Venäjän suuntaan, kun EU' n taholta mikään opastus, neuvo, painostus ja pakote ei tunnu vaikuttavan EU' n mieleisellä tavalla.
Onko Venäjän toteutettava EU-tahtoa?
Entä me suomalaiset - haluammeko olla nyt "muiden mukana" neuvomassa, opastamassa ja vaatimassa Kremliä / Kremliltä? Miten muut entiset Varsovan liiton maat ja varsinkin ne EU-jäsenvaltiot, jotka olivat aikanaan osa Neuvostoliittoa?
Suomalaista viisautta on pidättäytyä näistä hätiköidyistä ja hyvin tarkoitushakuisista näykkimisistä ja sättimisistä - ainakin niin kauan, kunnes esitetään vankoja todisteita.
Meidän rooli voisi olla tässäkin "hyvien presidentillisten palveluksien" tarjoaja - kattaa neuvottelupöytää niin tsekkien ja venäläisten välille kuin myös Kiovan ja Moskovan välille - liittyen Ukrainan tilanteeseen.
Olemme matkalla maailmallisesti katsottuna erikoistuneeksi valtioksi, jota muut riitautuneet tarvitsevat - tehtäväkenttiä on runsaasti: Syyria, Korean niemimaa ja vaikkapa Jemen ja ehkä Afganistankin.
Olemme matkalla "sveitsittymiseen", jossa me saamme de facto auktorisoidun aseman luotettavana ja puolueettomana "neuvottelupöydän kattajana" - ja näin turvaamme parhaalla tavalla oman ulko- ja turvallisuuspolitiikan.
Paasikiven - Kekkosen ja nyt Niinistön linja on syntymässä.
...
28479
Tsekin valtion vaade EU-solidaarisuudesta on kostohenkinen toimenpide
2
93
Vastaukset
- Anonyymi
Tshekitkin muistavat vielä hyvin mitä elämä oli neukkujen tyrannian alla. Sopisi muistaa suomalaistenkin.
- Anonyymi
Persujen lähinnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4768496Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694127Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 961231
- 47859
