Flexifuelin hölmöt laindäädännöt

Anonyymi

Miksi muuntotukea ei voi saada nuorempiin kuin 2009 käyttöönotettuihin autoihin? Kyllä on taas typeryys huipussaan, en ymmärrä.

Enkä muutenkaan ymmärrä tätä polttoaineiden hinnantasaus politiikkaa, kun pitäisi suosia ekologisia vaihtoehtoja. Kaasukonversio autolle on laitettu käyttövoima ero, joka tekee pieniä kilometrejä ajavalle muunnoksen kannattamattomaksi. Flexifuelia ei näköjään voi ajatella, kuin yli 10v vanhoihin autoihin, ja senkin polttoaineen hinta kulkee jostain syystä hyvin paljon samaa rataa ylöspäin kuin bensan, vaikka ei olekaan bensaa.

Jos halutaan että liikenteen päästöt pienenee, pitää ekologisista vaihtoehdoista tehdä mahdollisia ja edullisempia!

1

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuntotuen saa vain vanhoihin autoihin vain Suomessa. Muualla EU:ssa tilanne on toisin. Uudempiinkin kyllä saa, kunhan hankkii paperit, joilla saa auton muttoskatsastettua. Käytännössä uudenpiin kun 2009 pitäisi teettää pakaokaasuanalyysit ja niihin liittyvät päästömittaukset VTT:llä tai vastaavalla taholla. Tuon vaatimuksen vuoksi tulee siksi liian kalliiksi asentaa uudempiin. Vanhemmilla autoilla muutoskatsastus onnistuu, jos auto läpäisee katsastuksessa normaalin pakokaasutestin. Sarjan tai softan asentajaa ei kysellä. Tai mahdollisesti kysellään mutta siihen ei tarvitse vastata.

      Kaauautojen osalta en osaa kommentoida.

      Nimim. FlexFuel- konvertoidun auton muutoskatsastuttanut ja muuntotuen saanut

      Erään muuntosarjan myyjän vastaus tiedusteluun, voiko muuntosarjan asentaa uudempiin autoihin kuin 2009:

      "(Muuntosarja) toimii moitteetta uusissa autoissa ja muissa EU-maissa tuetaan sen asentamista minkä ikäiseen ajoneuvoon tahansa. Kuitenkin Suomessa Traficom on päättänyt, että vain ennen 1.9.2009 rekisteröityihin autoihin voi tehdä kevennetyn muutoskatsastuksen, joka on edellytys muuntotuen saamiseksi. Auton, joka on rekisteröity 1.9.2009 jälkeen voi myös muutoskatsastaa, mutta valitettavasti Traficomin vaatimuksista johtuen prosessin hinta nousee useisiin tuhansiin euroihin. Muutoskatsastaminen sekä tieliikennekelpoisuus on aina auton omistajan vastuulla."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      85
      3097
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      319
      2741
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1516
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1161
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      967
    8. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    9. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe