Nyt olette pikkuhiljaa pääsemässä tulokseenne. Tulevaisuudessa ette näe tien varsilla laiduntavia lehmiä, ette näe ja koe luonnon monimuotoisuutta. Ympäristöstä häviää ne eläinlajit ja osa kasvistosta, jotka ovat kuuluneet perinne maisemaan.
Me pienemmät tilat lopettelemme ja kohta viimeinen sammuttaa valot ja lehmät laitumilta katoaa. Meidän pelloilta lehmät häviää tänä vuonna ja luonnonlaitumia emme ryhdy kitkemään. Takaisin ette saa. Isot karjat eivät laidunna, koska se on hankalaa. Mitäpä sitä vinkumaan, tätä yhteiskunta haluaa. Tämä on nykyinen linja.
No voittehan matkustaa keski ja etelä-Euroopan katsomaan vuoristossa laiduntavia lehmiä. Sehän ei aiheuta päästöjä, niin kuin pienet suomalaiset karjatilat.
No niin eläinsuojelijat jne
Anonyymi
3
116
Vastaukset 3
- Anonyymi
Samalla menee kuovit, kiurut, kottaraiset, pääskyset, sittisontiaiset, hakamaat ja metsälaitumet kasveineen ja perhosineen.
- Anonyymi
eläinsuojelijat eivät vastusta pientiloja ja lehmien laiduntamista. iLMASTON KANSSA VOUHKAAVAT ovat karjaa ja maanvilejly vastaan
- Anonyymi
Mutta ne pienet ovat parsinavettoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS672037Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52766Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43661
- 47624
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48541