Vihreät tuhopolttajat ovat jalkautuneet sytykkeiden kanssa ja polttopullot osoittavat tanassa kohti kepua. Turvetta tuleen avot harasoo! https://www.is.fi/politiikka/art-2000007933681.html
Syttyykö hallituksen riihi palamaan?
Anonyymi
38<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kaikkonen otti ja lähti kävelemään. Onko riihi kuivaa?
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/feb9587b-50b1-4fd4-8415-f3fb5df49894
Pääministerin sooloilu tuomittu isolla kirkolla
https://www.verkkouutiset.fi/keskustavaikuttaja-paaministeri-veti-maton-valtiovarainministerin-alta/#d80a4268
Pääministerin on erottava, jotta päästään eroon velkakierteestä:
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/69f4ba6e-b867-43a5-86c3-6c487da03599
"Pääkirjoitus: Suomi tarvitsee tuottavia yksityisen sektorin töitä"
Onneksi tätä varten on Gosplan kokoontunut Säätytalolle joka aikoo luoda verojen korotuksilla ja lisävelalla näitä uusia, hyväpalkkaisia töitä.
Osalle on jo onnistuneesti töitä järjestynytkin kuten myöskin ansaitut palkakorotukset:
Marinin hallituksella yhä ennätysmäärä avustajia – neljä erityisavustajaa sai jo palkankorotuksen
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006367925.html
Vasemmiston suunnitelma on ylittää sovittu budjettikehys miljardilla joka vuosi hallituskauden loppuun.
Kysymys ei ole pelkästään sisäisistä asioista tai velan otosta. Kysymys on kuinka maailman rahoittajat suhtautuvat, jos rakenneuudistuksia ei aleta toteuttamaan.
Vasemmisto on raukkamainen, kosiskelee äänestäjiä ja riskeeraa Suomen tulevaisuutta. Hyvä että keskusta edes jaksaa ajatella Suomea.
Hallitusohjelmasta on päätetty. Siitä on pidettävä kiinni.
Vasemmistolle tuntuu olevan hallitusohjelma vessapaperia.
Hyvä keskusta.
Natsilippuja keräävän kaverin kanssa poseerannut kepulainen saa jatkaa vaaliehdokkaana.
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/279429
Haluaako vihreet lähteä Valko Venäjälle riehumaan muiden terroristien
mukana.
Tottahan se on "Kehysriihessä leimahti perjantaina"
Roihua lähdettiin sammuttamaan "kaatamalla" perjantai-ehtoon viettoon:
Marin keskeytti puoliväliriihen neuvottelut perjantailta
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/b4d2242e-c481-4d54-8878-c946a3a84d9d
Onko tuo riihi rakennettu tuppeen sahatuista laudoista?
Ihan vaan Matin puolesta kyselen, että voiko niistä vielä rakentaa jotain.
Vaikka pelastuslautan Ruotsiin ennen kuin talous on niin kuralla, että täältä ei pääse enää kukaan pois.
Matti olisi lähtenyt mökkiään väsäämään jo aiemmin, mutta Annika ei halunnut valtiovarainministeriksi.
Kehyksetkin palaaa!!!
Kuiva on riihi mutta sen riihikuivan saantiin innovaatioiksi loitsusanat ovat lisävelka ja veronkorotukset.
Eli selvää on ainoastaan ettei tämä porukka ole ainakaan mikään AIVOriihi.
Saarikon ei tarvitse Ohisaloa pokkuroida, vaan lyödä faktat pöytään, keskustalle on tilaa jatkossakin hallituksessa, mutta vihreitä sinne ei päästetä.
Kepu haluaa körmyyttää työttömiä, lapsia ja nuoria. Tukijusseille ja turvenuijille sen sijaan pitää lapioida lisää veronmaksajien rahaa. Santeri Alkio kääntyilee haudassaan.
No eikös Alkion ajatus ollut juuri tätä että maaseutua vaikka tukiaisilla sen sosiaalista elintasoa korottaen.
Alkio sanoi, että ”köyhän asia on meidän asiamme”. Nykykepu sanoo ”meille kaikki ja muille ei mitään”.
Alkion aikana silloin tarkoitettiin maaseudun vähäväkisiä eli talottomia, huutolaisia, loisia jne. Osa porukasta läksi väärälle puolelle v. 1918 selvittelyssä mutta palasi takaisin kun maat jaettiin palstoiksi elantoa varten, kiitos Alkion väen.
Tuskimpa Alkio nykyisin pohtisi kaupunkien ja maaseudun maattomien murheita kuten aiemmin. Perintöä jatkava Kepu itse ollut laittamassa peltoja pakettiin.
Jos keskusta jatkaa, niin puolueen loppu on sinettiä vaille valmis, vetelään suohon vajoavat, kun Ohisalo käskyttää.
Suo on turvetta täynnä kiitos Ohisalon, joten upotus ei onnistu.
Turvenuija
Turvenuija on vanha kohtelias sanonta. Miksi kohtelias? No ajattele nyt,... esimerkiksi nuijasotien aikaa. Jos nuijat olisi tehty turpeesta, kenellekään ei nuijalla lyödessä käynyt kuinkaan, turve kun on pehmeää.
Myöhemmin on otetty turvenyuija haukkumasanaksi, mutta en tiedä mitä se tarkoittaa. tanskassa haudattiin vainajia suohon. Oliko se turvetta?
Turve on kansallisaateeemme ja verrattavissa öljyyn. Nyt pitää siis lopettaa turpeen ja öljyn ja kaasun käyttö samalla kertaa. Eikä vain kotimainen turve ja samalla tuoda fossiilisia polttoaineita ulkomailta.
Kuulostaa omituiselta, että kotimaista turvetta ei käytetä, vaikka turvepelletit syntyvät tehokkasti ja muistuttavat turvenuijia?
Onko maamme johdon tavoitteena tehdä maastamme riippuvainen ulkomaisesta energiasta, sitä myöskin ihmettelen nykykehitystä seuratessa.
Saastuttavat myös niin saatanasti. Kai olet tutkimuksiin perehtynyt?
Kepu haluaa tuhota maapallon. Sen takia nuoret eivät kepua äänestä.
Ainoa puhdas ekotuote on kivihiili, Ohisalon ja kumppaneiden cityssä.
Etpäs paljoa ymmärrä. Molemmat saastuttavat ja paljon. Ohisalo ja muutkin järkevät ihmiset haluavat niistä eroon.
Määritä saastuttaa.
Ohisalon vihreät vetää Helsingissä isointa roolia, joka on ylivoimaisesti Suomen suurin kivihiilenpolttaja!
Hyvä vihreät.. Miksi muuten nämä "luonnonrakastajat" asuvat pääsääntöisesti betonibunkkerissa Helsingissä? Eikö näiden pitäisi asua lähellä Natura alueita maaseudulla? Minä todellisena luontoihmisenä elän ja hengitän metsässä joka päivä maaseudulla luonnon parissa.
Vihreät on Suomen suurin ongelma ja täydellinen höpöpuolue. Eivät ymmärrä luonnosta tuon taivaallista. Linnuillekin piti Vihreän ympäristöministerin mukaan tehdä kylttejä, että tähän ei saa laskeutua....
Kyllä kepu otti nyt askeleen oikeaan suuntaa mm turpeen osalta, mutta se ei riitä palauttamaan kannattajiaan, ennenkuin mennään perussuomalaisten suuntaan. Vähänkin valveutuneet tajuavat, että perussuomalaisten maaseutupoliittinen ohjelma on järkevä ja paras. Kepu on viikon voittaja ja päässyt jäljille kansan tahdosta.
Taidat olla todellinen turvenuija ja tukijussi. Oletko koskaan edes käynyt Helsingissä?
Uusi hallitus voisi olla PS, Kristilliset, Liike nyt, Kok. Ja joku pikkupuolue, ei kuitenkaan vihreät, sillä he ovat tuhon siemen. Kok tilalla voisi olla sdp tietyin ehdoin.
Eivätkä taloudesta kokonaisuudessaan. Vain turve on se mitä toistelevat.
Siinä sitä vihreää suvaitsevaisuutta. Suukkoja. Katso kirjasta miltä jänis näyttää.
Täällä Helsingissä kyllä kulkee jäniksiä lähes jokaisella pihalla. Et todellakaan ole Helsingissä käynyt. Puistoja ja metsiäkin on vaikka kuinka paljon. Ja vesistöjä. Lehmiäkin laiduntaa mm. Viikin pelloilla.
Se syttyy ennemmin kuin lamppu näiden pään päällä koska tämä halitusporukka ei ole mikään AIVOriihi.
No siitä poltosta saadaan vapautumaan vaihtoehtoisella tavalla lämpö-energiaa!
Kiitos Ohisalo. Selluköpit äänestävät nyt persuja, koska syyttävät ilmastoöyhötystä ja korkeaa verotusta fuduistaan. Kepun läskipeppa itseasiassa olisi pelastanut selluköpien äänet Saramolle ja demuille, mutta kasaneiti kuunteli läskin sijaan tyhmänä Ohisaloa.