Mikä on kotiäidin palkka

Anonyymi

Olinl kotiäiti 40v seurakunnan opin mukaan. Ilman palkkaa hoidin kodin mieheni toiveen mukaan. Mies kuitenkin lähti nuoremman mukaan ja kuka sai miehen lesken eläkkeen. Uusi vaimo. En minä. Itse olen nyt muutaman sadan euron eläkkeellä. Jo lääkkeet syövät sen.

Sisareni opiskeli. Olin asiantuntijatöissä. Sai johtajana isoa palkkaa 5500e kk ja nyt saa eläkettä 3660e kk ja elää pääomatuloilla miehineen! Sai pari lasta joita ei hoitanut itse vaan olivat tarhassa. Nyt nekin on hyvissä toimissal.l minä elän muutamalla sadalla ja sisareni perhe tuhansilla kk.

Saarnaajat lupaa että Jumala palkitsee kun nainen elää kotona. Nyt kuitenkin sisareni sai kaiken. Miehen lapset työt ja rahat. Minä vain lapset. Miten tämä voi mennä näin. En ole yhtään kateellinenmutta vihainen olen.

19

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala palkitsee.

      • Epäjumala palkitsee.


    • Anonyymi

      Synnin palkka on kuolema.

    • Anonyymi

      Kerro tarinasi aina tilaisuuden tullen lahkosi nuorille naisille niin saat hyvää aikaiseksi jos pelastat yhdenkin lahkosi käytännöiltä

      • Anonyymi

        Miltä ihmeen käytännöiltä? Minulle oli päivänselvää jo teini-ikäisenä, etten jää kotiin. Eikä jäänyt kukaan muukaan ikäpolveni nainen samassa seurakunnassa. Kaikki kouluttivat itsensä, hankkivat ammatin ja tekivät lapsensa siinä ohessa. Jos joku jäi noihin aikoihin kotiin, niin se oli täysin oma valinta. Yksityisasiat eivät kuulu seurakunnille. :D:D


      • salopuu

        Ei ole kieli hyvin hallussa. En ymmärrä!


    • Anonyymi

      Mitä oikeammin elää sitä isomman palkan saa taivaassa

      • Anonyymi

        Oikealla elämällä ei ole mitään tekemistä sen kanssa onko kotona vain töissä. Näiden asioiden parissa näpertelevät lähinnä pelokkaat miehet, jotka pelkäävät menettävänsä kontrollin, jos nainen on taloudellisesti itsenäinen. Sananlaskuista löytyy kelpo vaimon ylistys. Hän oli varsinainen bisnesnainen. Osteli itsenäisesti peltoja ja toi kallisarvoisia kankaita ulkomailta. Toimitusjohtajamateriaalia. Ja hänen miehensä oli kyvykkäästä vaimostaan ylpeä.


    • Anonyymi

      > Mies kuitenkin lähti nuoremman mukaan ja kuka sai miehen lesken eläkkeen. Uusi vaimo.

      Niinpä, jos olisi eletty Raamatun mukaan, eroa ei olisi tullut. Ikävä juttu, että mies sitten itse ei noudattanut Raamattua. Ja tietenkin, voisi tuo lakikin olla oikeudenmukainen, mutta ei ihmisistä näytä olevan oikeudenmukaisiksi ja hyviksi.

      • Anonyymi

        "Ja tietenkin, voisi tuo lakikin olla oikeudenmukainen, mutta ei ihmisistä näytä olevan oikeudenmukaisiksi ja hyviksi."

        Suomalainen yhteiskunta on rakennettu sille oletukselle, että tehdään työtä ja ansaitaan eläkettä. ei kannata jättäytyä pelkästään toisen ihmisen varaan. Luottamus hyvä, mutta selustan varmistaminen vielä parempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ja tietenkin, voisi tuo lakikin olla oikeudenmukainen, mutta ei ihmisistä näytä olevan oikeudenmukaisiksi ja hyviksi."

        Suomalainen yhteiskunta on rakennettu sille oletukselle, että tehdään työtä ja ansaitaan eläkettä. ei kannata jättäytyä pelkästään toisen ihmisen varaan. Luottamus hyvä, mutta selustan varmistaminen vielä parempi.

        > Suomalainen yhteiskunta on rakennettu sille oletukselle, että tehdään työtä ja ansaitaan eläkettä. ei kannata jättäytyä pelkästään toisen ihmisen varaan.

        Mielestäni suomalainen yhteiskunta on mätä ja paha ja tuossakin jättäytyy ihmisten varaan.

        itse en usko, että koskaan tulen saamaan eläkettä, vaikka sitä kerätään minultakin paljon.


    • Anonyymi

      Aloitus sinänsä on yhtä epätosi kuin tilanne, jossa saddukeukset tulivat kertomaan seitsemästä veljeksestä, jotka peräjälkeen kuolivat. Jeesus sai vastauksellaan heidät hiljaiseksi: "Mutta sen, että kuolleet nousevat ylös, on Mooseskin osoittanut, sillä kertomuksessa orjantappurapensaasta hän sanoo Herraa Abrahamin Jumalaksi, Iisakin Jumalaksi ja Jaakobin Jumalaksi. Ei hän ole kuolleiden Jumala vaan elävien, sillä hänelle kaikki ovat eläviä.”

      Jos aloittaja olisi itse elävässä suhteessa Jumalaan, hän eläisi Jumalan johdatuksen mukaan. Jumalan Henki tuottaa elämää, saddukeusten seuraaminen on kuollutta.

    • Anonyymi

      Jos me olemme uskossa vain tätä aikaa varten, olemme kaikkia muita sääliteltävimpiä.

      • Anonyymi

        Mutta tästä ajasta tulee pitkä ja kurja, jos ei ole evästä riittävästi pöydässä. Iankaikkisuus ei katoa, vaikka elämästä vähän nauttisikin, sillä elämä on Luojan lahja.


    • Anonyymi

      "Eräässä kaupungissa oli tuomari, joka ei pelännyt Jumalaa eikä piitannut ihmisistä. Siinä kaupungissa oli myös leskivaimo, joka vähän väliä tuli hänen luokseen ja sanoi: Auta minua saamaan oikeus vastustajaani vastaan. Pitkään aikaan tuomari ei tahtonut, mutta sitten hän sanoi mielessään: Vaikka en pelkää Jumalaa enkä piittaa ihmisistä, niin kuitenkin, koska tämä leski tuottaa minulle vaivaa, minä autan häntä saamaan oikeuden, ettei hän lopulta tulisi ja kävisi minun silmilleni. Niin Herra sanoi: Kuulkaa, mitä tuo väärämielinen tuomari sanoo! Eikö sitten Jumala hankkisi oikeutta valituilleen, kun nämä yötä päivää huutavat häntä avukseen. Viivyttäisikö hän heiltä apuaan? Minä sanon teille: hän hankkii heille oikeuden viipymättä. Mutta kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?” Luuk. 18:1-8.

    • Anonyymi

      Olisi kannattanut kuunnella Jumalan toiveita eikä miehen tai seurakunnan. Syytät raha-asioista toisia, olisit voinut mennä töihin tai pyytää mieheltä kuukausirahaa.

    • Anonyymi

      Ap jatkaa. On kotiäitiydessä hyvää ollut se kun vielä avioliiton aikana elämä oli huoletonta. Sai keskittyä lapseen ja tehdä kivaa. Luotin Raamatun ilmoitukseen perheestä ja äidin roolista.

      Sitten mieheni lähti nuoremman matkaan. Ei ollut minulle kertynyt eläkettä. Kotiäidin palkka valtiolta olisi hyvä. Nyt tekisin kuten siskoni. On hänelle kasvaneet ihan hyvät lapset vaikkei ollutkaan kotona.

    • Miksi kuuntelit saarnaajaa. Olen lukenut 50 vuotta Raamattua ja en ole löytänyt missään kohtaa että naisen on oltava ehdottomasti kotona ja ei saa olla työelämässä, Lukekaa hyvät ihmiset Sanaa ja rukoilkaa Herran edessä mikä on Jumalan tahto. Saarnaajatkin ovat erehtyviä ihmisiä.

    • Saattaa olla tekaistu aloitus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      237
      5153
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4201
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      58
      3853
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3619
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3560
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3305
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      7
      2704
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2596
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2456
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      61
      2397
    Aihe