Kannattako vetää hernettä nenään - vaikka osa noista onkin evl. pappien siunaamia avioliittoja. Älkää kiusatko itseänne lietsomalla itseänne pyhään vihaan, hyväksykää, unohtakaa, kun ei se teihin mitenkään oikeasti vaikuta.
Q1: 45 NN- + 20 MM-avioliittoa
Anonyymi
26<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
ArtoTTT
Muutama Raamatunjae aloitukseen.
Matt. 19:3
Hänen luokseen tuli myös fariseuksia, jotka halusivat panna hänet koetukselle ja kysyivät: »Saako mies hylätä vaimonsa mistä syystä tahansa?» 4Hän vastasi heille: »Ettekö ole lukeneet, että Luoja alun perin teki ihmisen mieheksi ja naiseksi?» 5Ja hän jatkoi: »Sen tähden mies jättää isänsä ja äitinsä ja liittyy vaimoonsa, niin että nämä kaksi tulevat yhdeksi lihaksi. 6He eivät siis enää ole kaksi, he ovat yksi. Ja minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako.»
Näinpä suurinosa suomalaisista naimaikäisistä on ainakin kertalleen eronneet eli mitä tässä homoasiassa yritetään peitellä omaa syntiä?
Vaikka heterot eroaisivat kymmenen kertaa, ei se tee homoudesta yhtään sen normaalimpaa.
Homous ei taida olla enää ns. epänormaalia mutta olen kyllä sitä mieltä että oikein monesti aviossa, toisia pettäneet ja kaikenmaailman susiparisuhteissa olleet eivät ole oikeita arvostelemaan heitäkään. Sori vaan vähän pitäisi katsoa mitä itse on tehnyt ennenkuin alkaa muita kivittelemään.
Kyllä se epänormaalia on koska siitä ei synny uutta elämää.
Homot saavat olla mi ovat, mutta heitä ei ole mikään pakko hyväksyä.
Sinä saat olla mitä olet, mutta sinua ei ole mikään pakko hyväksyä.
Homoutta pitää ja saa vastustaa.
Niin. Mutta ihminen erottaa. Yleensä ihmiset yhdistyvät itsenäisesti.
Etkö sinä nyt olekaan eläin?
Eli kaikki, jotka eivät millään lisäänny ovat epänormaaleja.
Mutta sekin on ihan normaalia.
Sinäkin olet lisääntynyt naisen kanssa.
Epänormaalia on kun miehet kourii toisiaan. 🤮🤮🤮
No mitä mieltä olet painiurheilusta. Siinä jos missä on miesten välinen kontakti lähellä. Tulkaa yhdeksi lihaksi-alkakaa painimaan.
Olen tietysti. Ihmisen ominaisuus on muodostaa parisuhde, kuten niin monen muunkin eläimen.
On sekin ihan normaalia.
On se varmaan niin. Joku sanoi, että, jos ei lisäänny, niin on epänormaalia.
Kaikki on epänormaalia, jos ihmisiltä kysytään. Minusta uskovaisuus on epänormaalia.
Kerros miten kaksi miestä lisääntyisi keskenään .
Niin? Monikohan nykynainen mahtaisi ottaa esittämäsi äitinpojan miehekseen ja nykyään nainenkin saa onneksi erota miehestään.
Avioliitollakin ymmärretään muutakin kuin pelkkä yhdeksi lihaksi tuleminen, tarvitaan todellista rakkautta liiton koossa pysymiseksi.
Mitähän sinä yrität kertoa noiden kohtien postaamisella?
Ainostaan miehen ja naisen välisen seksin avulla synti on päässyt leviämään ihmiskunnassa tuhansia vuosia, elää ja voi hyvin kaiken aikaa...
Ehkäisyvälineillä ja menetelmillä on varmistettu ettei miehen ja naisen välisessä avioliitossakaan synny uutta elämää edes sen vertaa että meille aikanaan saataisiin eläkkeenmaksajia.
Onko ehkäisyn käyttäminen Raamatullisesti luonnollista vai epänormaalia...
Voi sun juttujasi...
Ihmisen seksissä on sellainen piirre, että se harvoin johtaa raskauteen. Eli itse asiassa uuden elämän syntyminen seksiaktin kohdalla on epätavallista.
ArtoTTT
Eronneita vihkiessään kirkko on osoittanut luopuneensa Jeesuksen opetuksesta jo kauan aikaa sitten.
No ei taida olla tervettä touhua kun mies könyää toisen äijän selkään.
Luopiolutkuilla on sietämistä lopun ajan.
Joo, aika kohtuuttoman ölinän on saanut asia aikaan aitouskovien keskuudessa. Voisi luulla maamme suurimmaksi ongelmaksi.
tämä asiaan liittyvä linkki jäin pois...
https://www.youtube.com/watch?v=AbNLvj3KZjs