Vai miten se meni.....🤔🥴
Kurvi ja Kivisaari nuo turpeen puolustajat!
Anonyymi
2569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kivisaari on ollut hiljaa kuin kusi sukassa!
Turpeen poltto on menneisyyttä.
Sademetsät on kohta hakattu ja Euroopan puusto aikoinaan laivavärkeiksi. Nyt täällä Suomessa jotkut ituhippiäiset itkee kun muutamasta suokaistaleesta on vähän nostettu turvetta hyötykäyttöön. Sammalta kasvaa joka paikassa, meillä nurmikollakin ja nopiaa näyttää uusiutuvan. On melkoista aivopestyä sakkia.
Turve energiamuotona on menneen talven lumi a. Kasvu- ja kuiviketurvetta saa nostaa hyviin tarpeisiin. Muuten suot rauhaan.
Samoin kammottavat tuulivoimalat, äänisaastetta, hermoihin käyvää välkettä, luonnon eläimet kaikkoavat ja todella rumia katsella. Maiseman pilaajia. Käytön jälkeen kalliita hävittää, aiheuttaa valtavat päästöt.
Turpeen muodostuminen Suomen suoalueilla on kymmeniä kertoja nopeampaa kuin kuin turpeen poltto oli suurimmillaan. Vihreät pitävät kuitenkin fossiilisen, uudistumattomana?
Pieniä määriä voitaneen kasvuturpeeksi ym käyttöön nostaa mutta kyllä suon polttaminen taivaan tuuliin on ollut älyvapaata touhua.
Kompostointi myös kiellettävä, sehän on hidasta palamista. Synnyttää metaania. Maapallon sula sisus sulattaa ikiroutaa ja metaanipäästöt kasvaa. Ei pitäisi porailla maankuoreen liikaa reikiä.
Kompostointi ei muuten tuota metaania. Ota asioista selvää ennenkuin puhut tai valehtelet.
Maapallon sisus on täynnä tuhansien asteiden lämpöä, sieltä se energia tulevaisuudessa otetaan.
Puunpoltto saunan pesässä kiellettävä.
Ydinvoimalat pitää ajaa alas.
Millä lämmitetään???
Vihreät kääntää sähkölämmityksen termostaattia suuremmalle, sieltä sitä lämpöä tulee. Heeeh,heh,heh,heeeeh,heh,heh.
Mistä termostaatista sais vielä järkeä käännettyä virheitten päähän?
Oliskohan jo syytä muistaa että kaikki puolueet ajaa järkeä fossiilisten polttoon ei vain vihreät.
Elokapinan porukka vaati kylteissään "lunta perkele" viime syksynä Helsingissä. Pian sinne satoikin lunta metrin verran. Onneksi heillä oli sukset. Istuntojaan he järjestävät kaduilla, koska puistot ovat täynnä hanhenpaskaa.
Vihreät on Suomen syöpä.Terrorisoivat maaseutua.
Millä lailla ne maaseutua terrorisoi.
Kepulit haluavat ajaa maaseudun alas. Puolue on siirtymässä kaupunkilaisten puolueeksi koska maaseudulla Kepuun ei enää luoteta. Viimeisin todiste oli turvetuotannon alasajo sekä polttoaineiden huima hinnan korotus johon on jatkoa tulossa.
Kepulit ovat myös hyväksymässä 4miljardin tukipaketin Italian mafialle.
Kepu on vasemmiston ja vihreiden apupuolue jolle sopii mikä tahansa. Juuri siksi puolue on mukana vasemmistohallituksessa.
Budjettineuvottelujen tinttailu on sovittua filmaamista. Yhteistyössä vihreiden kanssa.
Kyllä Kivisaari ja Kurvinen olivat joojoo-miehinä päättämässä vihreiden kanssa turvetuotannon alasajoa.
Ja onnistuivat siinä.
Tuhoamalla työpaikat maa ja metsätaloudessa,notti.
Notti?
Päinvastoin biotalous ja metsätalous tuo lisää työpaikkoja maaseudulle.
VIHERVASEMMISTKEPU:(
Nyt loppui ymmärrys kun ei muuta keksi. Hah hah.