KREML huijasi länsipoliitikkoja deepfake videoilla

KREML tekee kaikkensa mutta jää lopulta kiinni...

Putin-kriittiset länsipoliitikot joutuivat ovelan huijauksen uhreiksi – luulivat puhuvansa Navalnyin avustajan kanssa, kyse olikin deepfake-videosta.

Aleksei Navalnyin avustajan kasvoilla tehdyillä valevideosoitoilla on huijattu poliitikkoja vastikään useissa Euroopan maissa ja Ukrainassa. Oikea Leonid Volkov varoittaa: ”On alkanut deepfake-videoiden aikakausi.”

MUUN muassa Latvian, Liettuan, Viron, Britannian, Hollannin ja Ukrainan parlamenttien ulkosuhteista vastaavat kansanedustajat ovat puhuneet vastikään videopuheluita, joissa he ovat luulleet keskustelevansa kasvotusten Venäjän oppositiojohtajan Aleksei Navalnyin lähimpänä avustajana tunnetun Leonid Volkovin kanssa.

Tosiasiassa heidän keskustelukumppaninaan ei ole ollut kuitenkaan oikea Volkov, vaan tämän kasvoilla esiintynyt huijari, jolla on ollut käytössään tekoälyä hyväkseen käyttävä deepfake-teknologia.

Kyseessä ei ole mikään Facebookista tunnettu harmiton hassuttelufiltteri vaan yhä vaarallisempi ja kehittyneempi keino väärentää kenen tahansa kasvot ilmeineen ja suunliikkeineen sanomaan aidolta vaikuttavasti mitä tahansa.

Brittiparlamentin ulkoasiainkomitean puheenjohtaja Tom Tugendhat on yksi tuoreimmista vale-Volkovin uhreiksi tunnustautuneista.

– Putinin Kreml on niin heikko ja peloissaan Navalnyin voimasta, että he järjestävät valetapaamisia mustamaalatakseen Navalnyin tiimiä. He ottivat minuun yhteyden tänään. He eivät tule julkaisemaan kohtia, joissa minä kutsun Putinia murhaajaksi ja varkaaksi, joten laitan sen tähän, Tugendhat twiittasi.

Kun Volkov itse katsoi Kolsin julkaisemaa ruutukaappausta, hän kommentoi huijarin kasvoja näin:

– Näyttää aivan kuin siinä olisi minun oikeat kasvoni. Mutta kuinka he onnistuivat ottamaan sen käyttöön Zoom-puhelussa? Tervetuloa deepfaken aikakaudelle, Volkov kirjoitti Facebookissa.

Aito Volkov on Venäjältä maanpakoon lähtenyt Navalnyin luottomies ja pitkäaikainen avustaja, joka asuu tällä hetkellä Liettuassa ja vetää muun muassa Navalnyin tiimin livelähetyksiä internetissä.

KOLS kertoo ymmärtäneensä vasta myöhemmin, millaisen huijauksen kohteeksi hän oli joutunut. Kun asiaa ryhdyttiin selvittelemään, kävi ilmi, että vastaavanlaisen Volkov-huijauksen uhreiksi oli joutunut useita muita poliitikkoja niin Baltiasta, Ukrainasta kuin Britanniastakin.

– Mikään ei saanut minua silloin ajattelemaan, että me tapasimme (videopuhelussa) vale-Volkovin ennen kuin ukrainalaiset kollegat kertoivat vastikään omasta tapaamisestaan vale-Volkovin kanssa, Kols kirjoitti.

– Tämä on epämiellyttävää ja ikävää. Se kirpaisee, mutta ehkä meidän – minun ja meidän kollegojemme Liettuasta ja Virosta – pitäisi kiittää tätä vale-Volkovia oppitunnista, Kols jatkoi.

LIETTUAN parlamentin ulkoasiainkomitean puheenjohtaja Zygimantas Pavilionis kertoo, että vale-Volkov onnistui huijaamaan myös häntä aluksi. Pavilionisin epäilyt heräsivät myöhemmin muun muassa siksi, että vale-Volkovia kiinnostivat kovasti Pavilionisin yhteydet Yhdysvaltain kongressiin, kertoo Liettuan yleisradioyhtiö LRT.

– Itsensä Volkoviksi esitellyt henkilö soitti minulle ja meillä oli henkilökohtainen keskustelu. Näimme (avustajan kanssa) hänen kasvonsa lyhyen aikaa, Pavilionis kertoi BNS-uutistomistolle.

Pavilionisin mukaan Volkovina esiintynyt soittaja oli antanut kameran olla päällä vain vähän aikaa, mutta sitten hän oli sulkenut kameran vedoten teknisiin ongelmiin. Myöhemmin tehdyissä huijauksissa vale-Volkov on kuitenkin antanut kameran olla päällä pitkän aikaa, ja hänen kanssaan puhuneet länsipoliitikot ovat luulleet sekä äänen että kasvojen perusteella puhuvansa oikean Volkovin kanssa.

– Sitten aloimme tajuta, että hän on huijari. Hän oli puhunut Ukrainan ulkoasiainkomitean jäsenten kanssa ja alkanut avoimesti pilkkaamaan heitä keskustelun aikana. Tarkistimme asian oikealta Volkovilta ja kävi ilmi, että kyseessä ei ollut oikea henkilö, Pavilionis kertoi.

– Tämä osoittaa, että meidän täytyy olla tarkkaavaisia, sillä Kreml käyttää huipputeknologiaa, hän sanoi.

Vale-Volkovin tiedetään kyselleen muun muassa ulkomaista rahoitusta eri mailta Navalnyin kampanjalle. Mahdollista on siis esimerkiksi se, että näin on hankittu todistusaineistoa Kremlin propagandaväitteille, joiden mukaan Navalnyi on länsimaisten tiedustelupalveluiden luomus.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007939273.html
2952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Surkea Venäjä yrittää luoda koko maailman puupäille feikkitodellisuuden johon nämä manipuloitavat sitten uskovat väittäen todellisuutta salaliitoksi.

Äänestä

Ja Suomessa näitä levittää sitten esim. MustaVnaamio lehti jonka asiakaskunta koostuu
kädettömistä reppanoista....

Äänestä

Tiltuset uskoo tietenkin aina kaikki Putinin naamaväärennösvideot mukisematta. Kremlin videopaja tuottaa jatkossa tuhansittain väärennettyä materiaalia tiltujen jokapäiväiseen käyttöön.

Kohta saadaan ihmetellä mitä omituisimpia lausuntoja ja mielipiteitä kenen tahansa sanomana.

- ei voi luottaa

Äänestä
  • Venäläisiltä meni viimeinenkin luotto. Edes Ukrainan presidentti ei lähde valetapaamiseen Moskovaan Putinin kutsusta. Siellä voi olla se kaksoisolento, jolla myös on laitettu botoxin turvottama naama.

    Äänestä

Ottivat malli Navalnyistä, hänhän myös puhelimessa huijasi Venäläistä virkailijaa.

Äänestä
  • Se on täysin eri asia.
    Sitä voidaan kutsua (venäläiseksi) hölmöksi jos puhelinsoitolla voidaan vedättää.

    Äänestä

Kuunteleehan Bellingcattikin Venäläisiä kännyköitä muuutaman sadan miljoonan liittymän joukosta ja JUURI oikeaa liittymää/-miä ja JUURI oikealla hetkellä? ;) ;) ;)

Äänestä
  • Joo tämmöseks tää on menny tää FAKE-NEWS nykyisyys.

    Äänestä

  • Bellingcat ei kuuntele venäläisten puheluita, vaan selvittää venäläisten agenttienkin puhelutietoja Venäjän rekistereistä, koska tuossa korruptoituneessa maassa kaikki, myös rekisteritkin ovat kaupan.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Bellingcat ei kuuntele venäläisten puheluita, vaan selvittää venäläisten agenttienkin puhelutietoja Venäjän rekistereistä, koska tuossa korruptoituneessa maassa kaikki, myös rekisteritkin ovat kaupan.

    Bellingcatin todistuksen mukaan he ovat kuunnelleet puheluita ja toistaneet kuunneltujen tahojen sanomisia. :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Bellingcatin todistuksen mukaan he ovat kuunnelleet puheluita ja toistaneet kuunneltujen tahojen sanomisia. :)

    Eivät ole itse kuunnelleet. Jos jostakin puhelusta on kuuntelunauha, niin se on jonkun muun luovuttama eli esim. Navalnyi luovutti Bellingcatille keskustelunsa FSB:n myrkyttäjäryhmän upseerin kanssa Bellingcatille. Se oli kyllä hauska kusetus. :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Eivät ole itse kuunnelleet. Jos jostakin puhelusta on kuuntelunauha, niin se on jonkun muun luovuttama eli esim. Navalnyi luovutti Bellingcatille keskustelunsa FSB:n myrkyttäjäryhmän upseerin kanssa Bellingcatille. Se oli kyllä hauska kusetus. :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

    Sitähän me Nokia-insinööritkin. Fake-News oli kyseessä kaiken aikaa.

    Ja me Insinöörit nauroimme niin ...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitähän me Nokia-insinööritkin. Fake-News oli kyseessä kaiken aikaa.

    Ja me Insinöörit nauroimme niin ...

    Ja tuo onneton FSB:n murharyhmän upseeri ei sitä tajunnut, vaan paljasti Navalnyille murhajuonen ja miksi se meni pieleen.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Ja tuo onneton FSB:n murharyhmän upseeri ei sitä tajunnut, vaan paljasti Navalnyille murhajuonen ja miksi se meni pieleen.

    Varmaan paljasti vain hyväuskoinen hölmö voi uskoa niin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varmaan paljasti vain hyväuskoinen hölmö voi uskoa niin

    Kyllä se oli hyväuskoinen hölmö se FSB:n murharyhmän upseeri, kuten jokainen nauhan itse kuunnellut ymmärtää.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Kyllä se oli hyväuskoinen hölmö se FSB:n murharyhmän upseeri, kuten jokainen nauhan itse kuunnellut ymmärtää.

    Löydät peilistäsi hyvänuskoisen hölmön

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Löydät peilistäsi hyvänuskoisen hölmön

    Hyväuskoinen hölmö oli tuo FSB:n murharyhmän upseeri, kuten jokainen voi ihan itse nähdä.

    Äänestä

Missä vaiheessa Bellingcatia ja sen FAKE-NEWS antia tukevat Nato Tiltut totesivat voivansa kusettaa Nokia-insinöörejä? :D

Äänestä

Jos tarina on totta niin Venäjä on opetellut itsekin huijaamaan niinkuin länsimaat tekee aina mutta saattaa olla vain Navaporukan huomionkipeyttä

Äänestä
  • Se kaikki alkoi Bellingcatin MH-17 FAKE NEWS sekoilusta. Klaffivirheitä täynnä koko filmatisointi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se kaikki alkoi Bellingcatin MH-17 FAKE NEWS sekoilusta. Klaffivirheitä täynnä koko filmatisointi.

    Laita lapanen

    Äänestä

Kait FSB :n upseeria on sentään kuulusteltu myrkytystapahtumista.
En ole nähnyt siitä mitään uutista. Ainakin toimittaja joka koputti upseerin ovelle on vangittu kotirauhan rikkomisesta???

Äänestä
  • Toimittaja oli tunkeutunut jonkun vanhan naisen asuntoon väittäen että siellä asuu Navan myrkyttäjä eli normaalia mediapeliä valeen saamisekdi näyttämään totuudelta

    Äänestä

  • Navalnyin tiimiin kuulunut naistoimittaja meni pizzakuskia erehdyttämällä tämän agentin kotiin. Ovella oli anoppi ja tytär. Agentin ei sanottu asuvan huoneistossa, vaikka oli todennäköisesti piilossa komerossa. Toimittaja kysyttyä ao. henkilöä, tytär äityi riitelemään ja kutsui poliisin, kun toimittaja yritti päästä sisälle huoneistoon.
    Toimittajalle varmaan tulossa syyte.
    Tuon vuodon jälkeenhän ainakin yksi agentti tapettiin Kremlissä ja yksi putosi ikkunasta.

    Äänestä

Jostain syystä Venäjä jää aina kiinni. Luulevat olevansa eteviä....heheheheeee

Äänestä
  • Ei Venäjä kiinni vaikka media niin vättääkin

    Äänestä

Natolta puuttuu vaan todisteet.

Äänestä
  • Miksi NATOn täytyisi todistella deep fake videoita tai maidon hintaa?

    Rysäpöksy ei oikein ymmärrä kuinka länsimaat toimii. Venällä Putin ottaa kantaa noihin ja preservatiivien liian suuriin kokoihin mutta länsimaissa on toiset instanssit niitä varten.

    Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi NATOn täytyisi todistella deep fake videoita tai maidon hintaa?

    Rysäpöksy ei oikein ymmärrä kuinka länsimaat toimii. Venällä Putin ottaa kantaa noihin ja preservatiivien liian suuriin kokoihin mutta länsimaissa on toiset instanssit niitä varten.

    Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti.

    On miehellä positiivinen kuva NATOsta kun se tekee juuri päinvastoin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

KREML tekee kaikkensa mutta jää lopulta kiinni...

Putin-kriittiset länsipoliitikot joutuivat ovelan huijauksen uhreiksi – luulivat puhuvansa Navalnyin avustajan kanssa, kyse olikin deepfake-videosta.

Aleksei Navalnyin avustajan kasvoilla tehdyillä valevideosoitoilla on huijattu poliitikkoja vastikään useissa Euroopan maissa ja Ukrainassa. Oikea Leonid Volkov varoittaa: ”On alkanut deepfake-videoiden aikakausi.”

MUUN muassa Latvian, Liettuan, Viron, Britannian, Hollannin ja Ukrainan parlamenttien ulkosuhteista vastaavat kansanedustajat ovat puhuneet vastikään videopuheluita, joissa he ovat luulleet keskustelevansa kasvotusten Venäjän oppositiojohtajan Aleksei Navalnyin lähimpänä avustajana tunnetun Leonid Volkovin kanssa.

Tosiasiassa heidän keskustelukumppaninaan ei ole ollut kuitenkaan oikea Volkov, vaan tämän kasvoilla esiintynyt huijari, jolla on ollut käytössään tekoälyä hyväkseen käyttävä deepfake-teknologia.

Kyseessä ei ole mikään Facebookista tunnettu harmiton hassuttelufiltteri vaan yhä vaarallisempi ja kehittyneempi keino väärentää kenen tahansa kasvot ilmeineen ja suunliikkeineen sanomaan aidolta vaikuttavasti mitä tahansa.

Brittiparlamentin ulkoasiainkomitean puheenjohtaja Tom Tugendhat on yksi tuoreimmista vale-Volkovin uhreiksi tunnustautuneista.

– Putinin Kreml on niin heikko ja peloissaan Navalnyin voimasta, että he järjestävät valetapaamisia mustamaalatakseen Navalnyin tiimiä. He ottivat minuun yhteyden tänään. He eivät tule julkaisemaan kohtia, joissa minä kutsun Putinia murhaajaksi ja varkaaksi, joten laitan sen tähän, Tugendhat twiittasi.

Kun Volkov itse katsoi Kolsin julkaisemaa ruutukaappausta, hän kommentoi huijarin kasvoja näin:

– Näyttää aivan kuin siinä olisi minun oikeat kasvoni. Mutta kuinka he onnistuivat ottamaan sen käyttöön Zoom-puhelussa? Tervetuloa deepfaken aikakaudelle, Volkov kirjoitti Facebookissa.

Aito Volkov on Venäjältä maanpakoon lähtenyt Navalnyin luottomies ja pitkäaikainen avustaja, joka asuu tällä hetkellä Liettuassa ja vetää muun muassa Navalnyin tiimin livelähetyksiä internetissä.

KOLS kertoo ymmärtäneensä vasta myöhemmin, millaisen huijauksen kohteeksi hän oli joutunut. Kun asiaa ryhdyttiin selvittelemään, kävi ilmi, että vastaavanlaisen Volkov-huijauksen uhreiksi oli joutunut useita muita poliitikkoja niin Baltiasta, Ukrainasta kuin Britanniastakin.

– Mikään ei saanut minua silloin ajattelemaan, että me tapasimme (videopuhelussa) vale-Volkovin ennen kuin ukrainalaiset kollegat kertoivat vastikään omasta tapaamisestaan vale-Volkovin kanssa, Kols kirjoitti.

– Tämä on epämiellyttävää ja ikävää. Se kirpaisee, mutta ehkä meidän – minun ja meidän kollegojemme Liettuasta ja Virosta – pitäisi kiittää tätä vale-Volkovia oppitunnista, Kols jatkoi.

LIETTUAN parlamentin ulkoasiainkomitean puheenjohtaja Zygimantas Pavilionis kertoo, että vale-Volkov onnistui huijaamaan myös häntä aluksi. Pavilionisin epäilyt heräsivät myöhemmin muun muassa siksi, että vale-Volkovia kiinnostivat kovasti Pavilionisin yhteydet Yhdysvaltain kongressiin, kertoo Liettuan yleisradioyhtiö LRT.

– Itsensä Volkoviksi esitellyt henkilö soitti minulle ja meillä oli henkilökohtainen keskustelu. Näimme (avustajan kanssa) hänen kasvonsa lyhyen aikaa, Pavilionis kertoi BNS-uutistomistolle.

Pavilionisin mukaan Volkovina esiintynyt soittaja oli antanut kameran olla päällä vain vähän aikaa, mutta sitten hän oli sulkenut kameran vedoten teknisiin ongelmiin. Myöhemmin tehdyissä huijauksissa vale-Volkov on kuitenkin antanut kameran olla päällä pitkän aikaa, ja hänen kanssaan puhuneet länsipoliitikot ovat luulleet sekä äänen että kasvojen perusteella puhuvansa oikean Volkovin kanssa.

– Sitten aloimme tajuta, että hän on huijari. Hän oli puhunut Ukrainan ulkoasiainkomitean jäsenten kanssa ja alkanut avoimesti pilkkaamaan heitä keskustelun aikana. Tarkistimme asian oikealta Volkovilta ja kävi ilmi, että kyseessä ei ollut oikea henkilö, Pavilionis kertoi.

– Tämä osoittaa, että meidän täytyy olla tarkkaavaisia, sillä Kreml käyttää huipputeknologiaa, hän sanoi.

Vale-Volkovin tiedetään kyselleen muun muassa ulkomaista rahoitusta eri mailta Navalnyin kampanjalle. Mahdollista on siis esimerkiksi se, että näin on hankittu todistusaineistoa Kremlin propagandaväitteille, joiden mukaan Navalnyi on länsimaisten tiedustelupalveluiden luomus.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007939273.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu