https://erepo.uef.fi/handle/123456789/24889 ""Halu tirkistelyyn säilyi mielessäni pitkään. Se sai lisävoimaa siitä, että löysin isäni kätköstä ”pornolehtiä” silloin tällöin. Ne kiinnostivat ja kiihottivat minua kovasti. Vielä avioliitossa ollessanikin lehdet kiinnostivat minua. Ostin niitä joskus ja pidin piilossani. Tästä ”tirkistelyn” halusta kärsin aika ajoin kovasti, koska koin sen vääräksi, synniksi -jopa perverssiydeksi. Yritin kyllä taistella tätä taipumusta tai halua vastaan. Onnistuin välillä pitkiäkin aikoja ja vaihtelevasti. Rehellisesti minun on sanottava, että tämä halu elää minussa yhä eläkeukkona ---Tirkistelyn halua pidän heikkona ominaisuutenani. Uskon olevani visuaalinen ihminen, näen asioita ja haluan nähdä. Olen oppinut tulemaan seksuaalisuuteni ongelmien kanssa ”Jumalan valoon” uudelleen ja uudelleen ja tarpeen mukaan, joten ongelmiini on ollut olemassa tyydyttävä ratkaisu. Samaan ratkaisuun turvaudun kaikkien elämäni asioiden kanssa."
Seksuaalisuuteen ja sukupuoleen liittyvä voimaantuminen kristinuskon kontekstissa
Anonyymi
2
190
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko nähnyt enkelin sitä 😆
Ihmisen luonnollinen olemus (liha) tarttuu mielellään erilaisiin omien tarpeiden tyydytystapoihin omavaltaisesti, niin että syntyy addiktion eli himon kierre. Seksuaalisella alueella näihin koukkuihin voi jäädä kiinni aivan yhtä helposti kuin esimerkiksi alkoholiin/ huumeisiin/ rahaan. Retkahdukset ovat aina mahdollisia sekä seksi- että alkoholiaddiktion suhteen. Rahanahneet harvoin edes tajuavat tarvitsevansa vapautusta himostaan. Näistä kaikista Jeesus tuli ihmisiä vapauttamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544716
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1684275- 673892
- 1263855
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493671Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793498- 983041
- 542895
- 252716
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p152450