Seksuaalisuuteen ja sukupuoleen liittyvä voimaantuminen kristinuskon kontekstissa

Anonyymi

https://erepo.uef.fi/handle/123456789/24889 ""Halu tirkistelyyn säilyi mielessäni pitkään. Se sai lisävoimaa siitä, että löysin isäni kätköstä ”pornolehtiä” silloin tällöin. Ne kiinnostivat ja kiihottivat minua kovasti. Vielä avioliitossa ollessanikin lehdet kiinnostivat minua. Ostin niitä joskus ja pidin piilossani. Tästä ”tirkistelyn” halusta kärsin aika ajoin kovasti, koska koin sen vääräksi, synniksi -jopa perverssiydeksi. Yritin kyllä taistella tätä taipumusta tai halua vastaan. Onnistuin välillä pitkiäkin aikoja ja vaihtelevasti. Rehellisesti minun on sanottava, että tämä halu elää minussa yhä eläkeukkona ---Tirkistelyn halua pidän heikkona ominaisuutenani. Uskon olevani visuaalinen ihminen, näen asioita ja haluan nähdä. Olen oppinut tulemaan seksuaalisuuteni ongelmien kanssa ”Jumalan valoon” uudelleen ja uudelleen ja tarpeen mukaan, joten ongelmiini on ollut olemassa tyydyttävä ratkaisu. Samaan ratkaisuun turvaudun kaikkien elämäni asioiden kanssa."

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko nähnyt enkelin sitä 😆

    • Ihmisen luonnollinen olemus (liha) tarttuu mielellään erilaisiin omien tarpeiden tyydytystapoihin omavaltaisesti, niin että syntyy addiktion eli himon kierre. Seksuaalisella alueella näihin koukkuihin voi jäädä kiinni aivan yhtä helposti kuin esimerkiksi alkoholiin/ huumeisiin/ rahaan. Retkahdukset ovat aina mahdollisia sekä seksi- että alkoholiaddiktion suhteen. Rahanahneet harvoin edes tajuavat tarvitsevansa vapautusta himostaan. Näistä kaikista Jeesus tuli ihmisiä vapauttamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      434
      6261
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      121
      3576
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2416
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1889
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1185
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1164
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1028
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe