Ensimmäinen annoksen koronarokotetta on saanut yli 1,5 miljoonaa suomalaista, ja toisen annoksen yhteensä 152 167 eli yhteensä noin 1,65 miljoonaa suomessa asuvaa...aikaa tähän on kulunut noin 4 kuukautta 16,5 miljoonaa rokoteannosta pitäis ilmeisesti vielä antaa eli lyhyellä laskukaavalla rokotteiden anto kestää vielä 10 vuotta jos mennään samalla tahdilla.tauti kuolee kylä sitä ennen ja moni henkilökin.kiitos hallituksen.
Pitkä on matka
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mihin+sinä+aiot+nuo+16,5+miljoonaa+piikkiä+tökätä?++Meillä+on+vain+5,5+miljoonaa+asukasta+ja+vaikka+kaikki+vauvasta+vaariin+rokotettaisiin++kahteen+kertaan,+niin+siitä+ei+tulisi+kuin+11+miljoonaa.
Nuoria+ei+kuitenkaan+rokoteta+ja+20%+aikuisista+aikoo+jättää+piikin+ottamatta.++
Niin+että+ei+se+nyt+niin+kauan+enää+kestä,+nyt+kun+alkaa+olemaan+mitä+pistää.
perustuu siihen että asiantuntijoiden mielestä tarvitaan mahdollisesti 3-4 rokotuskertaa mutta josko nyt tämän vuoden aikana saataisiin rokotettua edes puolet 1 kertaan.ensi vuonna loput ihmiset .seuraavana vuonna jne jne jne.pitkä on matka!
Nyt on tullut intiasta muunnos johon ei rokotteet auta. Se on jo lähtenyt leviämään.
Mun mielestä jatketaan elämää ja jätetään hallituksen hysterisointi pois. Jokainen osaa suojata itseään. Pestä käsiä etenkin ennenkuin laittaa mitään suuhun. Pysyy kaukana ihmisistä jotka vaikuttavat epäilyttäviltä ja suomalaiset luonteeltaankin on sopivan etäisiä. Me selviämme. Muut ei niinkään. Rahaa ei pidä sitten antaa yhtään eu:lle.