Olisinko valmis?

Anonyymi

Eli olisinko valmis omaan hevoseen? (Lue koko teksti loppuun!!) Olen 10v ja olen ratsastanut pian 3vuotta ja käyn tallilla lähes joka viikko taluttamassa alkeisia. Osaan hoitaa ja lempi ponini on äksy mutta pärjään sen kanssa. Ja ei en ole hankkimassa ponia vielä🙃 saan ehkä vuokra/hoitoponin👍🙃🤗 mutta haluun vaan tietää oonko valmis:)

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihania haaveita!

      Nyt kannattaa varmasti ottaa asua puheeksi kotona, koska palstalla tuntemattomat ihmiset eivät voi arvioida kenenkään mahdollisuuksia tai valmiuksia omaan hevoseen tai poniin.

      Hyväksi ratsastajaksi kasvaa vain ratsastamalla erilaisilla hevosilla, ja ratsastaja ei ole koskaan ihan täysin valmis. Hyvät hevostaidot taas kehittyvät olemalla hevosten kanssa, hoitamalla ym. niitä.

      Oman hevosen hankintaan liittyy muutakin, kuin taidot ratsastaa ja käsitellä hevosta. Lisäksi aikuinen on aina lopulta vastuussa mistä tahansa eläimestä ja hevonen on aina jollain tapaa myös vanhempien projekti.

      Pohdittavaksi tulee myös monia muita asioita, joista kannattaa ennemmin jutella kotona vanhempien ja tallilla open kanssa, koska he tietävät sun tilanteesi parhaiten.

    • Anonyymi

      Kuka vaan on valmis omaan hevoseen, kunhan myös vanhemmat on sitoutuneita (rahallisesti ja ajallisesti), motivaatiota löytyy (siis ihan oikeasti, se oma poni voi olla teillä sen 20 vuotta) ja ympäriltä löytyy asianosaava tukiverkosto jolla on ammattitaitoa ja joilta voi pyytää apua. Edellisen kommentoijan kanssa oon kans aika pitkälle samaa mieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3850
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3442
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      3177
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      3038
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      3028
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2820
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2470
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      39
      2381
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2235
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1999
    Aihe