Opposition velkahuolet Ylen aamulähetyksessä

Anonyymi

Kylläpä opposition puheenjohtajien mielipiteet olivat muuttuneet Ylen maanantaiaamun lähetyksen perusteella.

Pahimman koronatilanteen aikaan huudettiin kilpaa tukea valtiolta yrityksille niiden konkurssien välttämiseksi ja nyt moititaan holtittomasta velan otosta!!??

Mistä ihmeestä he kuvittelivat näiden tukirahojen oikein löytyvän! Juuri tätä varten persaukisen valtion oli otettava sitä lainaa, jota sitten lapioitiin yrityksille.

Kannattaa seurata politiikkojen puheita vähän pidemmältä ajalta, noin pienenä vinkkinä vaikkapa äänestyspäätöksen pohjaksi.

6

106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki puolueet ovat pitkällä aikavälillä yhtä "loogisia".

    • Anonyymi

      valtioiden velat ovat oikeasti feikki velkoja.
      jos rahan määrä on x jos halutaan että velka maksetaan takaisin niin rahan määrä pitää olla x 1 eli painetaan lisää rahaa että saadaan velka maksettua näin se vaan menee.

      • Anonyymi

        noin se vaan on.


      • Anonyymi

        Ei se nyt valitettavasti ihan noin yksinkertaista ole. Rahan liiallinen painaminen nimittäin johtaa inflaatioon.


    • Anonyymi

      Yrityksissä on ne työpaikat joista saa verotuloja. Siksi niitä kannattaa tukea.
      Sen sijaan kotona sohvalla makaavien KELA-tuet pitäisi pudottaa minimiin, sillä se on selvästikin hukkaan heitettyä veronmaksajien rahaa.

    • Anonyymi

      On ihan yleisesti hyväksyttyä elvyttää. Kaikki puolueet ovat sitä mieltä.
      Mutta otettu lisävelka pitää myös hoitaa pois kohtuullisessa ajassa.
      Tähän hallituksella ei näytä olevan kuitenkaan mitään suunnitelmaa !!
      Elokuun budjettiriihessä ensi vuodelle pitää löytyä selvät sävelet talouden kohentamiseen ja velkaantumisen hillitsemiseen. Löytyykö siihen tahtoa vai ryntääkö vihervasurit vaan tsunamin lailla tulevaisuuteen pelkästään ideologia edellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe