Uutta tietoa Nokian tulipaloista: sunnuntaina paloi samaan aikaan entisessä päiväkodissa ja koulun pihalla – ”On syytä epäillä, että palot ovat saman sytyttäjän”
Nokian Ruskeepäänkadulla syttyi tuleen sunnuntaina entinen päiväkoti. Harjuniityn koulun pihalla paloivat kahden suljetun kontin sisällä olleet urheiluvälineet. Aiemmin sunnuntaina paloi tehdasalueen läheisyydessä Lintuniementiellä.
https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000007941158.html
Nokian Ruskeepäänkadulla syttyi tuleen sunnuntaina entinen päiväkoti. Harjuniityn koulun pihalla paloivat kahden suljetun kontin sisällä olleet urheiluvälineet. Aiemmin sunnuntaina paloi tehdasalueen läheisyydessä Lintuniementiellä.
https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000007941158.html
Vastaukset 16
Vanhimmat
Poliisi tutkii sunnuntain kolmea tulipaloa tuhotyön yrityksenä ja vahingontekoina – ”Paloilla on ajallinen ja paikallinen yhteys”, tutkinnanjohtaja kertoo
Tässä vaiheessa tutkintaa poliisilla ei ole epäilyksiä tekijän tai tekijöiden henkilöllisyyksistä.
https://www.nokianuutiset.fi/uutiset/art-2000007941847.html
Tyhjillään olevat rakennukset eivät saa koskaan olla rauhassa, kun on tulitikku ja sytkäri sankareita !
Toivottavasti saavat tekijät kiinni ja maksamaan teot !
Ellei pikkuisten vanhemmat joudu sitten maksumieheksi ?
Vanhempien vastulla on kaikki !
Missä lukee, Että olis kakarat asialla ?? Melko varmaan taas joku "Niemestä". Skitso..
Kakaroiden tulitikkuleikit tai sitten oikeasti pyromaani asialla. Ei tuossa taida olla kovin monta muuta vaihtoehtoa.
Vain kakarat ja uhoteini iässä olevat ovat yleensä varmoja tekijöitä !
Jep, Ei mielisairaat pyromaanit tee pahaa. Nuoriso on aina syy kaikkeen !!
Tämä sunnuntain tulipaloista Nokialla tiedetään nyt – poliisi pyytää vihjeitä
Tietääkö kenen kakaroita on ollu ?
Jossain tietoo että olis kai selvinny ?
Nokian tulipalojen sarja: poliisi selvittänyt konttipalot – epäiltyinä neljä lasta
https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000008034631.html
Nokian Harjuniityssä huhtikuussa tapahtuneesta konttipalosta epäillään neljää alle 15-vuotiasta lasta.
Sisä-Suomen poliisi tiedotti asiasta maanantaina iltapäivällä.
Tulipalo sytytettiin 25. huhtikuuta. Samana päivänä Nokialla paloi myös kahdessa muussa kohteessa. Näiden palojen syttymissyyt ovat edelleen poliisin tutkinnassa. Nelikko ei ole epäiltynä. Kaksi muuta paloa syttyi Koskenmäessä ja Lintuniemenkadulla.
Konteissa säilytettiin urheiluvälineitä. Kuva: Niina Turunen
Poliisi kertoo tiedotteessa, että Harjuniityn palo ei etene syyttäjälle, sillä epäillyt ovat alle 15-vuotiaita.
– Poliisi muistuttaa, että myös alle 15-vuotias joutuu korvaamaan rikoksella eli rangaistavaksi määrätyllä teolla aiheuttamansa vahingot, tiedotteessa todetaan.
Tulipalossa tuhoutui kaksi varastokäytössä ollutta konttia ja niissä säilytetyt urheiluvälineet.
Kakaroitten vanhemmat vastuuseen ! kunnon lasku niin oppivat kasvattamaan kakaransa !
Poliisi epäilee neljää alle 15-vuotiasta Myllyhaan koulun konttivaraston tulipalosta
https://www.nokianuutiset.fi/uutiset/art-2000008034716.html
Nokialla vanhalla kuorimolla syttyi tulipalo – epäillään tahallaan sytytetyksi
https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000008180145.html
Joku häiriintyny ? hoitoon äkkiä pitkäänniemeen !
Rikosoikeudellinen vastuu alkaa, kun täyttää 15 vuotta.