Marin tuhosi SDP:nkin

Sanna Marinille karmea isku, miten voi jatkaa ?
Suomi järjestää mahdollisesti historiallisen suurta yllätystä Euroopan unionille, kun eduskunnan perustuslakivaliokunta (PeV) edellyttää eduskunnan suurelta salilta kahden kolmasosan enemmistöä äänestettäessä EU:n 750 miljardin euron koronaelvytyspaketista.

Dramaattinen äänestys perustuslakivaliokunnassa päättyi lukemin 9–8 opposition ja hallituspuolue keskustan edustajien voittoon. Jos Suomi päätyy hylkäämään – kuten nyt on hyvin mahdollista – pääministeri Sanna Marinin (sd) Brysselissä viime heinäkuussa neuvotteleman sopimuksen, estyy EU:n elvytysvälineen paneminen täytäntöön kaikissa jäsenmaissa.




Marin viimeisteli Rinteen aloittaman demarien vasemman laidan vallankaappauksen. Entisestä valtionhoitajapuolueesta on tullut yhteiskunnan kehityksen jarru, joka keskittyy hallituksessa vain puolustamaan menolisäyksiä.

Marinin, ideologia edellä SDP, saa lämmintä kannatusta toisilta vasemman laidan puolueilta Vasemmistoliitolta ja Vihreiltä. Yrityksille Marin tarjoaa veronkorotuksia ja julkisen talouden kestävyys ei voisi vähempää kiinnostaa.

Yhteistyö tarkoittaa nykyiselle SDP:lle Marinin tahtoon taipumista, niin omalle puolueväelle kuin hallituskumppaneillekin. Marin tuhosi SDP:n.

Vasemmiston ongelma on kokonaisuuksien ymmärtäminen. Heti ensimmäisinä hallitus kuukausina Rinne ja kumppanit alkoivat menolisäyksien generoinnin. Tulopuolta ennemminkin murskattiin kuin esimerkiksi työllisyyden hoitoon olisi käyty jämäkästi kiinni. Toimittiin täysin hallitusohjelman hengen vastaisesti.

SDP ei ole enää se vastuullinen Suomen asioiden hoitaja, mitä sen johto ennen oli.

Nyt on noussut vasemmistolla joku päähän ja rahaa jaetaan raivolla ympäriinsä epätarkoilla suunnitelmilla.
-miksi juuri nyt piti nostaa kehitysapukin 1,35 miljardiin sadoilla miljoonilla ?
Sipilän hallitus sai sitäkin hillittyä vähän laskemalla. Ei meillä ole omaa rahaa jakoaan, velkarahaa ei periaatteessa edes voisi jakaa ulkopuolelle.

2

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5404
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1421
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      837
    4. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      47
      809
    5. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      798
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      787
    7. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      782
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      776
    9. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      765
    10. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      754
    Aihe