Kokoomus, äänetön puolue

En tiedä mistään mitään, enkä äänestä mistään mitään. Minäkin olen ollut kokoomuksen kannattaja, mutta en enää. Kokoomuksen ohjeilla, äänestän minäkin tyhjää seuraavissa vaaleissa. Tyhjäntoimittajia olette. Mitä hyötyä äänettömistä edustajasta, sama kuin heitä ei olisikaan.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

hävetkää ootte niin munattomia äänestää ei.

Äänestä

Kokoomus nostanut osakkeitaan huimasti.
Realiteetit tajutaan ja tää oli viisas veto.
Mitä enemmän nää oikeistopopulistit vouhkaa, sitä enemmän toivoisi kokoomusta äänestettävän.
Kokoomuksessa on oikeaa osaamista ja tietoa.

Äänestä

Mykkänen sanoi tv-haastattelussa, että Kokoomus ei ole elpymispaketin kannattaja, mutta elpymispaketin äänestäminen nurin olisi ollut Venäjän ja Kiinan tavoitteiden tukemista. Venäjän ja Kiinan tavoitteita ei tarkemmin kuvattu tässä yhteydessä.
Tuntuu käsittämättömältä, että Kokoomus on niin kädetön ja pelon lamauttama puolue, että vaikka riskejä ei ole määritelty, ne kuitenkin heidän mielestään ovat sellaiset, että äänestyskäyttäytymistä pitää muokata ottaen huomioon riskit, joiden olemassaolosta on olemassa vain Kokoomuksen luuloja. Ja samalla unohdetaan koti- ja isänmaan taloudellinen etu.
Kokoomuksen toiminnassa on nähtävissä selvästi haluttomuus toimia EU:n typeryyttä vastaan, mutta niin, ettei puoluetta muka voitaisi jälkeenpäin arvostella tästä touhusta. Kokoomus ei todellakaan ole mikään Suomen kansan etua ajatteleva puolue.

Äänestä
  • Onko mykkänen jo nähnyt venäläisiä ja kiinalaisia sängyn alla...tuppurainen näkee natseja...ja molemmille on yhteistä...oman maan etu ei ole tarkoituksemme.

    Äänestä

Kokoomus on nykyään äänettömien nukkujien puolue.

Äänestä puoluetta, joka taatusti ei ole mitään mieltä eikä varmasti äänestä mitään asiaa vastaan eikä puolesta.

Hyvä Orpo, olet todellinen Urpo.

Terveisin entinen kokoomusäänestäjä.

Niin kauan kun Orpo on puheenjohtaja minä en Kokoomusta äänestä.

Äänestä

Minäkään en äänestä kesäkuussa äänetöntä kokoomusta.

Äänestä

Minä äänestän järjellä- en vouhottajia!

Äänestä

Nythän se todellakin tuli todistettua se kokoomuslaisten johtajien Orpon ja Mykkäsen katkera aivottomuus. Ei voi enää kuin ihmetellä. Luuleekohan ne nostavan ihan kokoomuksen kannatusta tällä sekopäisellä äänettömyydellään ...

”Taloudellisesti [paketin kaatuminen] olisi hirvittävä taloudellinen isku koko Euroopalle ja vaikuttaisi uskottavuuteen markkinoilla. Hylkääminen olisi kirveen isku omaan polveen.”
”Jos Suomi jää ulkopuolelle, olisi se nyt hirveä häpeä”, Pietikäinen jatkaa.

Mikäli Suomen eduskunta ei hyväksy omien varojen päätöstä, elpymispaketti ja EU:n tulevien vuosien budjetti kaatuvat nykymuodossaan.

Kokoomuslaiset valopäät ovat siirtyneet aivottomaan persumaisuuteen.

Ja meidänkö pitäisi vielä äänestää tätä porukkaa vaaleissa kesäkuussa?
No ei varmasti.

Äänestä

Sarvamaan lisäksi myös kokoomuksen kaksi muuta europarlamentaarikkoa
Henna Virkkunen ja Sirpa Pietikäinen kehottavat emopuoluettaan äänestämään paketin puolesta.
Eduskunnassa hallituksen omat äänet eivät riitä paketin läpiviemiseen, joten käytännössä oppositiossa olevan kokoomuksen äänet voivat ratkaista.

Suuressa viisaudessaan kokoomusnerot oppositiossa ajattelivat sälyttää pääministeri Sanna Marinin niskaan vastuun elvytyspaketin kaatumisesta, mutta kyllä Kokoomus ihan itse pantaisiin tilille, jos elvytyspaketti kaatuisi.

Niin, että Kokoomus on ihan eu-myönteinen!!!
EU:sta aivan varmasti jykevää palautetta Kokoomukselle.

Äänestä

Kokoomuksen äänestäminen loppui nyt. Munaton Orpo vastustaa isoon ääneen elvyspakettia muttei äänestä sitä vastaan. Pellejoukko.

Äänestä
  • No etkös sinä äänestä persuja?

    Äänestä

Sekoomus taas kerran asialla.

Äänestä

Voi pikkukettusia, nyt on taas huudettava valtiota apuun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

En tiedä mistään mitään, enkä äänestä mistään mitään. Minäkin olen ollut kokoomuksen kannattaja, mutta en enää. Kokoomuksen ohjeilla, äänestän minäkin tyhjää seuraavissa vaaleissa. Tyhjäntoimittajia olette. Mitä hyötyä äänettömistä edustajasta, sama kuin heitä ei olisikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu