Vappuna tekisi mieli munkkipossua. Kovin ne ovat kalliita, saa sitten nähdä miten näiden haaveiden käy. Simaa ei tee mieli.
Munkkipossu
Anonyymi
18145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tein tänään puolen litran taikinan ja pullaa sitten munkkia. Viimeks ku tein ni pullat kesti 1.5kk.
Munkkipossu nyt ostaenkaan paljon maksa.
Älä osta vaan osta olutta ja savukkeita. Itse varaan noin 40 olut purkkia ja savukkeita.
Köyhän ilo joskus saa leivonnaisia. Rautapadassahan tuo onnistuisi.
Kyllä kerran vuodessa kuuluu napostella munkkipossuja sekä ryystää kylmää simaa ainakin niin paljon että pakki on sekaisin.
Toiset ressukat tyytyy siihen keskikuran jatkuvaan imuroimiseen.
Sain yhden pullan, jossa oli keskellä jotain aineksia (siis pullan päällä). Ajatus munkista siis toteutui. Tosin ei ihan munkin muodossa. Mutta pullana kuitenkin.
Oliko edes tyttömunkki vai sellainen pyöreä pallero ?
En tunne pullien laatuja ja nimiä. Mutta sen antoi kyllä tyttö.
Donitsi paketti Alepan hyllyllä 1,20€ tai vapun jälkeen tulee alemyyntiin vappuruoka ja juomat. Itsetehty pulla on halvinta jauhopussi hiivaa maitoa ja voita kardemummaa. Toisaalta hyvää on kyllä tavallinen Fazerin mustikkapiirakka kallis tosin 3-4€ tai pikkupulla pussi 1-2€. Karkkipussi on yhtä hyvää ja piimä kuin sima. Limsaa. No perunasalaatti 2€ ja iso limu.
Siirry mut tää tuli mieleen ,, YouTube toosa TV sossuäidit
Ei munkkipossu ole vappuruoka. Pyöreä tiivis munkki on.
Miksi et leivo itse munkkeja? Munkkirasva on kyllä hintavaa, mutta sitä voi käyttää uudelleen ja uudelleen vaikka kuinka monta kertaa, kunhan vaan siivilöi sen ja laittaa jääkaappiin. Kaikki sakka ei siivilöinnillä lähde pois, vaan kokoontuu jäähtyessään kipon pohjaan. Siitä ne on helppo vuolla pois ja taas on puhdas rasva käytettävänä.
Tein 2,5 dl:n munkkitaikinan. Siitä tulee noin 10-12 munkkia. Taikinan hinnaksi ei tule varmaankaan 2 euroa kalliimpaa. Sokeria menee noin vajaa desi munkkien sokerointiin. Eli parilla eurolla, jos sulla on rasva valmiina saat 10 hyvän kokoista munkkia, niin hinta ei todellakaan ole päätä huimaava, vaan munkkia kohden max. 20 senttiä.
Itse tehdyt munkit ovat lämpiminä sata kertaa maukkaampia, kuin kaupan munkit, joilla on pakkauksessa myyntipäiväkin monen päivän päähän. Hyi!
Munkkeihin vaaditaan seinät, kattilat, sähköt jne. Nuotioita ei saa sytyttää kuin tietyissä paikoissa. Ja niissäkin tarvitaan kattilat ja muut.
Siksi munkkipossu on niin kallista, että ei sellaiseen oikein ole kuitenkaan mahdollisuutta muutoin kuin yksittäisenä kappaleena, jos sellainen tulee vastaan.
Suomessa ei kenenkään tarvitse olla ilman kattoa ja seiniä eikä sähköä. Itsestä on kiinni, jos ei saa sossussa suutaan auki, että on asunnoton ja tarvii päihdekuntoutusta ja sen jälkeen oman asunnon.
Höpö höpö.
myy tietokoneesi ja nettisi niin saat rahaa
Montako munkkipossua saa tietokoneella ja netillä?
n. 500 kappaletta
Hyvät oli munkit ja simat. Muutama litra simaa ja pussillinen munkkeja.