Vappuna tekisi mieli munkkipossua. Kovin ne ovat kalliita, saa sitten nähdä miten näiden haaveiden käy. Simaa ei tee mieli.
Munkkipossu
18
123
Vastaukset
- Anonyymi
Tein tänään puolen litran taikinan ja pullaa sitten munkkia. Viimeks ku tein ni pullat kesti 1.5kk.
Munkkipossu nyt ostaenkaan paljon maksa. - Anonyymi
Älä osta vaan osta olutta ja savukkeita. Itse varaan noin 40 olut purkkia ja savukkeita.
- Anonyymi
Köyhän ilo joskus saa leivonnaisia. Rautapadassahan tuo onnistuisi.
- Anonyymi
Kyllä kerran vuodessa kuuluu napostella munkkipossuja sekä ryystää kylmää simaa ainakin niin paljon että pakki on sekaisin.
Toiset ressukat tyytyy siihen keskikuran jatkuvaan imuroimiseen. - Anonyymi
Sain yhden pullan, jossa oli keskellä jotain aineksia (siis pullan päällä). Ajatus munkista siis toteutui. Tosin ei ihan munkin muodossa. Mutta pullana kuitenkin.
- Anonyymi
Oliko edes tyttömunkki vai sellainen pyöreä pallero ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko edes tyttömunkki vai sellainen pyöreä pallero ?
En tunne pullien laatuja ja nimiä. Mutta sen antoi kyllä tyttö.
- Anonyymi
Donitsi paketti Alepan hyllyllä 1,20€ tai vapun jälkeen tulee alemyyntiin vappuruoka ja juomat. Itsetehty pulla on halvinta jauhopussi hiivaa maitoa ja voita kardemummaa. Toisaalta hyvää on kyllä tavallinen Fazerin mustikkapiirakka kallis tosin 3-4€ tai pikkupulla pussi 1-2€. Karkkipussi on yhtä hyvää ja piimä kuin sima. Limsaa. No perunasalaatti 2€ ja iso limu.
- Anonyymi
Siirry mut tää tuli mieleen ,, YouTube toosa TV sossuäidit
- Anonyymi
Ei munkkipossu ole vappuruoka. Pyöreä tiivis munkki on.
- Anonyymi
Miksi et leivo itse munkkeja? Munkkirasva on kyllä hintavaa, mutta sitä voi käyttää uudelleen ja uudelleen vaikka kuinka monta kertaa, kunhan vaan siivilöi sen ja laittaa jääkaappiin. Kaikki sakka ei siivilöinnillä lähde pois, vaan kokoontuu jäähtyessään kipon pohjaan. Siitä ne on helppo vuolla pois ja taas on puhdas rasva käytettävänä.
Tein 2,5 dl:n munkkitaikinan. Siitä tulee noin 10-12 munkkia. Taikinan hinnaksi ei tule varmaankaan 2 euroa kalliimpaa. Sokeria menee noin vajaa desi munkkien sokerointiin. Eli parilla eurolla, jos sulla on rasva valmiina saat 10 hyvän kokoista munkkia, niin hinta ei todellakaan ole päätä huimaava, vaan munkkia kohden max. 20 senttiä.
Itse tehdyt munkit ovat lämpiminä sata kertaa maukkaampia, kuin kaupan munkit, joilla on pakkauksessa myyntipäiväkin monen päivän päähän. Hyi!- Anonyymi
Munkkeihin vaaditaan seinät, kattilat, sähköt jne. Nuotioita ei saa sytyttää kuin tietyissä paikoissa. Ja niissäkin tarvitaan kattilat ja muut.
Siksi munkkipossu on niin kallista, että ei sellaiseen oikein ole kuitenkaan mahdollisuutta muutoin kuin yksittäisenä kappaleena, jos sellainen tulee vastaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Munkkeihin vaaditaan seinät, kattilat, sähköt jne. Nuotioita ei saa sytyttää kuin tietyissä paikoissa. Ja niissäkin tarvitaan kattilat ja muut.
Siksi munkkipossu on niin kallista, että ei sellaiseen oikein ole kuitenkaan mahdollisuutta muutoin kuin yksittäisenä kappaleena, jos sellainen tulee vastaan.Suomessa ei kenenkään tarvitse olla ilman kattoa ja seiniä eikä sähköä. Itsestä on kiinni, jos ei saa sossussa suutaan auki, että on asunnoton ja tarvii päihdekuntoutusta ja sen jälkeen oman asunnon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei kenenkään tarvitse olla ilman kattoa ja seiniä eikä sähköä. Itsestä on kiinni, jos ei saa sossussa suutaan auki, että on asunnoton ja tarvii päihdekuntoutusta ja sen jälkeen oman asunnon.
Höpö höpö.
- Anonyymi
myy tietokoneesi ja nettisi niin saat rahaa
- Anonyymi
Montako munkkipossua saa tietokoneella ja netillä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako munkkipossua saa tietokoneella ja netillä?
n. 500 kappaletta
- Anonyymi
Hyvät oli munkit ja simat. Muutama litra simaa ja pussillinen munkkeja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047