Kyllä tuo Venäjä tulee kalliiksi Suomelle.

Joka vuosi Suomi joutuu maksamaan miljardeja Venäjän takia. On tämä niin sairas kestotilanne.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Aivan totta. Jos venäjä olisi sivistysvaltio niin emme tarvitsisi puolustusvoimia mihinkään eikä tarvitsisi kilpailuttaa hävittäjiä eikä mitään muutakaan puolustuskalustoa. Suomen ja koko maailman ainoa uhka on venäjä. Ilman venäjää Natoakaan ei olisi olemassa.

Äänestä
  • Kyllä meille olisi aivopesty joku muu pelottava valtio tms, jonka takia pitäisi ostaa Jenkeiltä ylihintaisia aseita

    Äänestä

No mutta koskaan ei voi tietää, milloin Uusi Seelanti tai Tanska hyökkää.

Äänestä

Putin juustoja saa nyt eurolla kipale. Ennen vuotta 2014 kilo Oltermannia maksoi 8 euroa.

Äänestä

Kyllä toi Ryssän pelko tulee kalliiksi Suomelle

Äänestä

Kyllä ainakin Tanskaa on täällä ennen pelätty. Tanskalaiset tekivät keskiajalla sotaisia retkiä hallitsemiltaan Baltian alueilta tänne Ruotsin puolelle. Tallinna oli alkuaan Tanskan linna (~ kaupunki).

Äänestä
  • Ei liity aiheeseen mitenkään.

    Äänestä

Suomen puolustusbudjetti on 2,829 miljardia euroa. Sen osuus BKT:sta on 1,3 prosenttia. 2010-luvulla puolustusbudjetti on vaihdellut noin 2,6 miljardista lähes 2,9 miljardiin. Budjetin osuus BKT:sta oli korkeimmillaan vuonna 2010, jolloin osuus oli 1,46 prosenttia.

Kaikki tämä vain siksi, että venäjä on venäjä eikä suinkaan sivistysvaltio.

Äänestä

Valtioneuvoston vuoden 2017 puolustusselonteossa lentokonehankinnan hinnaksi arvioitiin 7–10 miljardia euroa ja lokakuussa 2019 hallitus linjasi, että hankinta saa maksaa enintään 10 miljardia euroa.

Äänestä
  • Venäjä rakentaa tukikohtaa Suomen rajojen sisäpuolelle, kuten Paltamossa tapahtuu.
    Kokonainen saari on valjastettu palvelemaan venäläisten vakoilulle.

    Onko Suomi aivan tyhmä, että sallii myydä venäläisille näin tärkeästä paikasta lähellä itä-rajaa
    tukikohdan.

    Valvokaa nyt Luojan tähden Suomen rajoja, ettei venäläiset pääse rajojen sisäpuolelta yllättämään, vaikka onhan heille sallittu jo hyvin aidattuja alueita jopa sisä-Suomesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjä rakentaa tukikohtaa Suomen rajojen sisäpuolelle, kuten Paltamossa tapahtuu.
    Kokonainen saari on valjastettu palvelemaan venäläisten vakoilulle.

    Onko Suomi aivan tyhmä, että sallii myydä venäläisille näin tärkeästä paikasta lähellä itä-rajaa
    tukikohdan.

    Valvokaa nyt Luojan tähden Suomen rajoja, ettei venäläiset pääse rajojen sisäpuolelta yllättämään, vaikka onhan heille sallittu jo hyvin aidattuja alueita jopa sisä-Suomesta.

    Suomen valloitus ei tarvitse edes ilmakivääriä. Tämän asian venäläiset ja muslimit tietävät hiton hyvin. On tässä maassa sen verran tolloja päättäjiä, että eivät näe, että valloitus on jo käynnissä.

    Äänestä

Suomen liittymiselle EU:hun oli ne kolme kuuluisaa syytä. Jäsenyys maksaa enemmän kuin puolustusvoimien ylläpito.

Äänestä
  • Lisäksi EU vaatii Suomea ottamaan maahantunkeutujia kasapäin. Niiden ylläpitoonkin menee vuosittain enemmän kuin puolustusvoimien ylläpitoon.

    Äänestä

Eu on kaiken mädännäisyyden alku ja juuri.

Äänestä

Mihin armeija aseita tarvitsee. Maahantunkeutujien laukut voi kantaa hotelliin ilman pyssyäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joka vuosi Suomi joutuu maksamaan miljardeja Venäjän takia. On tämä niin sairas kestotilanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu