elokuvaa suomesta: Suuri nuorten pakoretki onnellisesta suomesta...kun verojen kiristykset alkavat.
Kohta kannattaa alkaa tekemään
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Narisit samasta aiemminkin mutta silloinkaan et kertonut sitä maata mihin tavallinen suomalainen nuori voisi "paeta". Lahjakkailla yksilöillä on aina valinnanvaraa, tavallisilla ei niinkään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16795905/viisaat-vanhemmat-kehottavat-nuoria-poistumaan-jo-suomesta
Jokos nyt kolmannella yrityksellä löytyisi se oikea kohdemaa myös taviksille?- Anonyymi
Norja. Itävalta, Malesia, Thaimaa, Singapore, Australia, Islanti, Saksa,Luxenburg, Hollanti,Malta, Italia, Tsekki,Irlanti,Kanada,Viro....riittääkö vajokille maat noin alkuun, vai tarvitseeko lisää? Netistä voi tarkistaa yliopistot ja koulut mihin todella moneen pääsee helpommin kuin suomen paskaan tasapäistävään koululaitokseen sisään, moneen pääsee ja saa myös stipendin jos osaa kysyä vaikka ei olisikaan mikään "10 oppilas". Elä sinä kuule vaan sitä ihanaa suomimökki illuusiota kun me nuoremmat lähdetään maailmalle hakemaan oikeaa koulutusta mistä hyötyy jotain ja josta maksetaankin jotain kun tekee töitä ilman riistoverotusta joka suomessa on ja kehysriiden myötä ei ainakaan vähene opiskelijoilla vaan päinvastoin. Sitten se kysymys: Mikä on mielestäsi "Taviksen" kouluarvosana jos on viitsinyt edes vähän koulussa yrittää? Lukion arvosana kelpaa esimerkiksi. Jos ei yhtään yritä koulussa niin tuskin yhtään yrittää ulkomaillakaan vaan kannattaa jäädä valittamaan suomeen ahdistavaan seuraan kotiseudulle.
- Anonyymi
Hahaahaaa.....Kyllä kurpat vielä havahtuu kun ei kukaan valkoihoinen ole vaihtamassa enää vaippaa ja kärsii koko päivän hikinen ja peräpukamia täynnä oleva persereikä kusessa ja paskassa...tulee ikävä vielä monelle kurpalle hoitoa....maksakaa nyt ihmisille kunnon palkka joka tuota hoiva-alaa viitsii tehdä.
- Anonyymi
Hirvittää ja pelottaa ja uni kadonnut. Valtion ja kuntien työvoima, virat ja tuet pitäisi tarkastella uudestaan. Se kulupotti ei saa paisua ja sen pitäisi keventyä. Miten käy pk-yrityksille. Työn kanssa tyhjänpäällä ja pitäisi osata vetää oikea kortti. Iän vaivat tulleet. Räpistellään yrittäen pysyä pinnalla. Huonoja vuosia.
Vittu mitä paskaa kokemattomien suusta. Hyi helvetti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle874275Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt2093414Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473056Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle822776Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3832485- 1842153
- 401692
- 781625
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231428Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391412