Nyt kaikki rakentamaan kanssamme käyttämään rakentamaan bio talous.
https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/10723478?locations=Lieksa&announced=0&leasing=0&english=false&sort=1
Haluatko kanssamme käyttämässä uutta bioöljyjalostamoa?
19
94
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kiesus! Taidanpa hakea paikkaa, mitään en ymmärrä alasta kuin sen, että pelkkää huijausta koko homma. Amerikkaa osaan puhua sen minkä tarvitsee amerikan turisteille Lieksassa. Palkkatoive, no, 12500€/kk oisko sopiva? Mutta en jouda joka päivä töihin kun pitää käydä pilkillä ja on muutakin tekemistä.
- Anonyymi
Tuohan kuulostaa juuri koneinsinöörille sopivalta paikalta
- Anonyymi
"Haluatko kanssamme käyttämässä uutta bioöljyjalostamoa?"
Jopa on lause! Äidinkielen opettajani Antti Siimes kääntyilisi haudassaan kotvasen. - Anonyymi
Tähän työhön ei hae kukaan järkevä ihminen.
- Anonyymi
Laitos on tuomittu. Jokainen siihen laitettu euro menee hukkaan.
- Anonyymi
"Haluatko kanssamme purkamassa uutta bioöljyjalostamoa?"
- Anonyymi
Jos kaupunki laittaa lisämiljoonia ja ostaa kaikki osakkeet ....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kaupunki laittaa lisämiljoonia ja ostaa kaikki osakkeet ....
Minkä takia? Kerro yksikin perusteltu syy?
- Anonyymi
Ikävää, että Lieksaan on sattunut pesiytymään useita onnettomia yrityksiä. On ollut muovijalostamoa, vaippatehdasta, rukkasanttia, kenkätehdasta, ja nyt lopettamassa olevaa tervatehdasta. Kaupunki on tuhlannut todella paljon rahaa jonninjoutaviin firmoihin. Myös muita rahanmenohommia on tilailtu. Esimerkiksi siirtolapuutarhan kalliit suunnittelut ja nyt onneton seitsemän vuotta vireillä ollut siltahanke.
- Anonyymi
MOT -ohjelmaan olisi herkullisia aiheita yllin kyllin ja aiheiden tiimoilta "ansioituneita" johtoportaan lieksalaisia haastateltaviksi.
- Anonyymi
"Toimit Lieksan bioöljyjalostamon operatiivisen toiminnan ytimessä." On muuten leppoisa homma kun tehtaassa ei ole ollenkaan käytännön toimintaa. Voi löhöillä ja syljeskellä kattoon, palkka senkun vaan juoksee.
- Anonyymi
Tarjoaako jalostamo opiskelijoille kesätöitä, esim. raaka-aineen hankinnassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarjoaako jalostamo opiskelijoille kesätöitä, esim. raaka-aineen hankinnassa?
Tuossa ilmoituksessa on sähköpostiosoite josta toki kannattaa asiaa kysellä. Voihan vaikka käydä niin, että osoittamasi aktiivisuus takaa sinulle varman urakehityspolun bioöljyn tuottamisprosessien parissa.
- Anonyymi
Vieläkö pääsee kanssanne käyttämään uutta jalostamoa?
- Anonyymi
Iisalmessa oli vuosia sitten paikallisen työvoimatoimiston ilmoitus Gfn:n työpaikoista ja koulutuksesta. Soitin kurillani kun tiesin Lieksan vöyhkien suunnitelmat. Työppäristä kerrottiin rehellisesti, että ei ole mitään koulutusta tai työpaikkoja enää, eikä tule olemaan. Kerroin eräälle valtuutetulle mutta hän ei ottanut kuuleviin korviinsa asiaa kun oli niin kiimassa Lieksaan tulevista sadoista työpaikoista. Hän oli osaltaan puoltamassa myöhemmin Lieksan Gfn rakentamista. Olisi kannattanut valtuutettujen ottaa asioista selvää jos kuntalaiset osasi sen tehdä. Vastuuttomilla valtuutetuilla Lieksa ajetaa entistä syvempään ahdinkoon ja syy on päättäjissä, ei kuntalaisissa.
- Anonyymi
Hyvä puoli tehtaan pikaisessa lopettamisessa on se, ettei paskavettä lasketa enää Pieliseen. Tervatehdasta ei olisi pitänyt koskaan rakentaakaan, koska lopputulos oli tiedossa.
- Anonyymi
Mutta onhan sanalla BIO maaginen voima mihin se nyt voidaan liittääkkään? Se kuullostaa niin hienolta ja hyvältä ja suorastaan maailman pelastavalta sanalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta onhan sanalla BIO maaginen voima mihin se nyt voidaan liittääkkään? Se kuullostaa niin hienolta ja hyvältä ja suorastaan maailman pelastavalta sanalta.
Niin kuulostaa, mutta gfn:n kohdalla se merkitsee vain kymmenien miljoonien verorahojen kilinää huijareille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin kuulostaa, mutta gfn:n kohdalla se merkitsee vain kymmenien miljoonien verorahojen kilinää huijareille.
Johtuuko Nesteen tuloksen heikkeneminen siitä kun Lieksassa alettiin painamaan biomöhnää tuutin täydeltä ja markkinat meni sekaisin, siis öljymarkkinat. Se toinen nimimerkki "markkinat" on ollut sekaisin jo vuosia.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008152163.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061