Nyt kaikki rakentamaan kanssamme käyttämään rakentamaan bio talous.
https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/10723478?locations=Lieksa&announced=0&leasing=0&english=false&sort=1
Haluatko kanssamme käyttämässä uutta bioöljyjalostamoa?
19
88
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kiesus! Taidanpa hakea paikkaa, mitään en ymmärrä alasta kuin sen, että pelkkää huijausta koko homma. Amerikkaa osaan puhua sen minkä tarvitsee amerikan turisteille Lieksassa. Palkkatoive, no, 12500€/kk oisko sopiva? Mutta en jouda joka päivä töihin kun pitää käydä pilkillä ja on muutakin tekemistä.
- Anonyymi
Tuohan kuulostaa juuri koneinsinöörille sopivalta paikalta
- Anonyymi
"Haluatko kanssamme käyttämässä uutta bioöljyjalostamoa?"
Jopa on lause! Äidinkielen opettajani Antti Siimes kääntyilisi haudassaan kotvasen. - Anonyymi
Tähän työhön ei hae kukaan järkevä ihminen.
- Anonyymi
Laitos on tuomittu. Jokainen siihen laitettu euro menee hukkaan.
- Anonyymi
"Haluatko kanssamme purkamassa uutta bioöljyjalostamoa?"
- Anonyymi
Jos kaupunki laittaa lisämiljoonia ja ostaa kaikki osakkeet ....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kaupunki laittaa lisämiljoonia ja ostaa kaikki osakkeet ....
Minkä takia? Kerro yksikin perusteltu syy?
- Anonyymi
Ikävää, että Lieksaan on sattunut pesiytymään useita onnettomia yrityksiä. On ollut muovijalostamoa, vaippatehdasta, rukkasanttia, kenkätehdasta, ja nyt lopettamassa olevaa tervatehdasta. Kaupunki on tuhlannut todella paljon rahaa jonninjoutaviin firmoihin. Myös muita rahanmenohommia on tilailtu. Esimerkiksi siirtolapuutarhan kalliit suunnittelut ja nyt onneton seitsemän vuotta vireillä ollut siltahanke.
- Anonyymi
MOT -ohjelmaan olisi herkullisia aiheita yllin kyllin ja aiheiden tiimoilta "ansioituneita" johtoportaan lieksalaisia haastateltaviksi.
- Anonyymi
"Toimit Lieksan bioöljyjalostamon operatiivisen toiminnan ytimessä." On muuten leppoisa homma kun tehtaassa ei ole ollenkaan käytännön toimintaa. Voi löhöillä ja syljeskellä kattoon, palkka senkun vaan juoksee.
- Anonyymi
Tarjoaako jalostamo opiskelijoille kesätöitä, esim. raaka-aineen hankinnassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarjoaako jalostamo opiskelijoille kesätöitä, esim. raaka-aineen hankinnassa?
Tuossa ilmoituksessa on sähköpostiosoite josta toki kannattaa asiaa kysellä. Voihan vaikka käydä niin, että osoittamasi aktiivisuus takaa sinulle varman urakehityspolun bioöljyn tuottamisprosessien parissa.
- Anonyymi
Vieläkö pääsee kanssanne käyttämään uutta jalostamoa?
- Anonyymi
Iisalmessa oli vuosia sitten paikallisen työvoimatoimiston ilmoitus Gfn:n työpaikoista ja koulutuksesta. Soitin kurillani kun tiesin Lieksan vöyhkien suunnitelmat. Työppäristä kerrottiin rehellisesti, että ei ole mitään koulutusta tai työpaikkoja enää, eikä tule olemaan. Kerroin eräälle valtuutetulle mutta hän ei ottanut kuuleviin korviinsa asiaa kun oli niin kiimassa Lieksaan tulevista sadoista työpaikoista. Hän oli osaltaan puoltamassa myöhemmin Lieksan Gfn rakentamista. Olisi kannattanut valtuutettujen ottaa asioista selvää jos kuntalaiset osasi sen tehdä. Vastuuttomilla valtuutetuilla Lieksa ajetaa entistä syvempään ahdinkoon ja syy on päättäjissä, ei kuntalaisissa.
- Anonyymi
Hyvä puoli tehtaan pikaisessa lopettamisessa on se, ettei paskavettä lasketa enää Pieliseen. Tervatehdasta ei olisi pitänyt koskaan rakentaakaan, koska lopputulos oli tiedossa.
- Anonyymi
Mutta onhan sanalla BIO maaginen voima mihin se nyt voidaan liittääkkään? Se kuullostaa niin hienolta ja hyvältä ja suorastaan maailman pelastavalta sanalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta onhan sanalla BIO maaginen voima mihin se nyt voidaan liittääkkään? Se kuullostaa niin hienolta ja hyvältä ja suorastaan maailman pelastavalta sanalta.
Niin kuulostaa, mutta gfn:n kohdalla se merkitsee vain kymmenien miljoonien verorahojen kilinää huijareille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin kuulostaa, mutta gfn:n kohdalla se merkitsee vain kymmenien miljoonien verorahojen kilinää huijareille.
Johtuuko Nesteen tuloksen heikkeneminen siitä kun Lieksassa alettiin painamaan biomöhnää tuutin täydeltä ja markkinat meni sekaisin, siis öljymarkkinat. Se toinen nimimerkki "markkinat" on ollut sekaisin jo vuosia.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008152163.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel353495Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1312445Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v261945Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen91554Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.741536Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma541330- 641194
Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen671160Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e541136- 641077