Suomen mukanaolon hinta salainen

Anonyymi

Myös Suomi on osallistunut Afganistan-operaatioihin Nato-joukkojen rinnalla.
Yhdysvaltain historian pisin sota on jättänyt jälkeensä paljon kuolleita sotilaita ja siviilejä.
Sotimisen hinta on ollut rahassa mitattuna valtava. Yhdysvallat on käyttänyt taisteluihin yhteensä noin tuhat miljardia dollaria.
Suomen maksamaa NATO operaation hintaa ei ilmoiteta . Tuskin se kuitenkaan kovin kummoinen on, etteikö suomi voisi leikkiä isojen poikien kanssa samalla hiekkalaatikolla. Voi että harmi kun kaikki suomen puolustusta tukeva loppuu. Alkaisi nyt jossakinpäin maailmaa seuraava Yhdysvaltojen johtama NATO operaatio että tiototaitomme sotimisesta ei pääsisi ruostumaan. Muutama suomalainen voidaan aina uhrata Naton hengessä. Sankareiden omaiset saavat olla ylpeitä kun ovat saaneet luovuttaa omaisessa , näin uljaan asian kuin NATO.

3

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljonko Suomen Nato veteraaneissa on Suomeen paluun jälkeen tuomittuja väkivaltarikollisia? Entä moniko elelee MT-lääkkeiden varassa post-traumaattisten jutskien takia, Afganistanin kokemusten murentamina ihmispaskoina?

      Sisukas Taliban ei ole kohdellut hyökkääjää hellästi.

      • Anonyymi

        Tämä jälkiseurausten hoito ei ole ilmaista. Se vaatii ihmisuhreja Suomessakin sitä kautta, että traumatisoituneet ja tapppamiseen opetetut ja tottuneet veteraanit tarttuvat aseisiin mitättömänkin asian voitokseen ratkaisemiseksi. Ihmishenki ei ole noille tappajille paskankaan arvoinen.


      • Anonyymi

        Lähtissä sotimaan tai turvaamaan kriisialueelle pitää ymmärtää riskit.Uskonto joka on ottanut vallan ihmisestä voi johtaa heidän voittamattomuuteen tai tuhoutumiseen.Jos maa on kokonaisuudessaa samassa uskossa,niin on mahdoton saada selville missä kulkee kaikki kiihkouskoivaiset ns.maltillisten joukossa?Afganistan on ollut suomelle rahallisesti mitään tuottamaton,siis rahalle ei vastinetta rauhan palauttamisen muodossa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      220
      6268
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      183
      5840
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5434
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      252
      4353
    5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4114
    6. 272
      3986
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3462
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      129
      3295
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2986
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2449
    Aihe