Maahanmuuttajilta kysytään ovatko kokeneet rasismia.
Joskus sen näkee ilmeestä kuulemma. Veikkaan että kyseessä on maahanmuuttajan oma uskomus voi olla että vastaantulija on ajatuksissaan yms. Eikä kaikki ihmiset hymyile tekohymyä se ei ole rikos se on mielestäni normaalimpaa kuin se tekohymy irvistys. Tästä syystä maahanmuuttajan kokema rasismi on huomattavasti korkeampi kuin todellinen rasismin määrä. Samaa voisi ajatella jos henkilö kävelee yöllä hän voi kokea olevansa uhattu ja kertoa että vaarallisita kulkea häntäkin seurattiin vaikka todellisuudessa ei ole millään tavalla uhattu joku käveli samaan suuntaan hetken. kannattaisi erottaa luulot todellisuudesta. George Floyd ei myöskään paljastanut mitään epäkohtaa. Poliisi joka painoi niskaa oli yksi ihminen ei kaikki poliisit ellei ne ole sitten hänen kloonejaan ne muut. Suurin osa mustista kuolee toistensa ampumana tai poliisin ampumana koska he eivät usko mitä heille sanotaan. Se on nähtävissä police activity kanavalla. Kannattaa siellä katsella todellisuutta. BLM on suomessa täysin merkityksetön koska suomen poliisissa on vielä vähemmän rasismia. Päin vastoin kantasuomalainen näyttää olevan suomessa se rasismin kohde ja jos on vielä hetero ja mies niin hänen kimpussaan on kaikki tahot transuista feministeihin vaikka valkoinen heteromies on rakentanut suomen ja tämän hyvinvoinnin jonka varjolla voi nyt kitistä. Kyseenalaistan rasistitutkimuksen hyvin voimakkaasti. Rasismia on ylipäätään todella vaikea tutkia. Suurin osa maahanmuuttajista joita olen tavannut ovat itse rasistisia ja epäluuloisia ja heidän mielestään mistä olet kysymys on äärimmäisen rasistinen se ei voi olla hyväntahoista uteliaisuutta tai keskustelun avausta ei se on rasismia jossa heistä etsitään vikoja että heitä voi sitten väheksyä. Asenne on maahanmuuttajan omassa päässä. Lisäksi kovia valehtelemaan. Valehtelevat vaikka ovat jääneet kiinni vaikka olisi mitä kamerakuvaa mitä tahansa niin silti jankuttavat vastaan luulevat että puhumalla selviää hyväuskoisille hölmöille suomalaisille niinkuin varmaan monelle selviääkin sellaisille jotka ottavat heidän juttunsa absoluuttisena totuutena.
Yleltä taas vääristävä juttu
3
104
Vastaukset
- Anonyymi
Tässäkin ihmisen luonne ratkaisee varmasti paljon jos on luottavainen ja hyväuskoinen huomaa vaan että on mukava tyyppi mutta jos on sellainen joka vertailee käytöstä ja tekoja keskenään huomaa että on valehtelija paskan puhuja hyväksi käyttäjä vääristelijä. Tämä koskee myös ihan suomalaista väkeä. Osa taidottomista on hyviä selittämään ja luovimaan.
- Anonyymi
"Suomalaiset ja askenaasijuutalaiset ovat erityisryhmiä"
Lääketieteensäätiö
”Meillä on muihin maihin verrattuna tiettyjä etuja, joita tutkijat ovat osanneet hyödyntää. Yksi asia on väestön geneettinen ainutlaatuisuus. Suomalaiset ovat askenaasijuutalaisten tavoin oma pieni väestöryhmänsä, jolla on oma luokka kansainvälisissä geneettisissä tietokannoissa”, Palotie selittää.
Geneettisissä tietokannoissa maailman väestö on jaettu kahdeksaan luokkaan: afrikkalaiset, latinot, eurooppalaiset poissulkien suomalaiset, askenaasijuutalaiset, itä-aasialaiset, suomalaiset, etelä-aasialaiset ja muut.
Geenitieto avaa uuden ulottuvuuden – suomalaisilla on erityisasema alan tutkimuksessa
Hesari
16.11.2020
- Anonyymi
Eihän suomalaiset hymyile edes toisilleen kaduilla! Ellei ole humalassa tai hullu.
Taas tyypillinen valhejuttu valtamedialtamme. Yllätyskö?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va3004537Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1114062Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1942435Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar922008Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.351717- 201264
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv11259Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk71229Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii491204entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä142950