Yleltä taas vääristävä juttu

Anonyymi

Maahanmuuttajilta kysytään ovatko kokeneet rasismia.
Joskus sen näkee ilmeestä kuulemma. Veikkaan että kyseessä on maahanmuuttajan oma uskomus voi olla että vastaantulija on ajatuksissaan yms. Eikä kaikki ihmiset hymyile tekohymyä se ei ole rikos se on mielestäni normaalimpaa kuin se tekohymy irvistys. Tästä syystä maahanmuuttajan kokema rasismi on huomattavasti korkeampi kuin todellinen rasismin määrä. Samaa voisi ajatella jos henkilö kävelee yöllä hän voi kokea olevansa uhattu ja kertoa että vaarallisita kulkea häntäkin seurattiin vaikka todellisuudessa ei ole millään tavalla uhattu joku käveli samaan suuntaan hetken. kannattaisi erottaa luulot todellisuudesta. George Floyd ei myöskään paljastanut mitään epäkohtaa. Poliisi joka painoi niskaa oli yksi ihminen ei kaikki poliisit ellei ne ole sitten hänen kloonejaan ne muut. Suurin osa mustista kuolee toistensa ampumana tai poliisin ampumana koska he eivät usko mitä heille sanotaan. Se on nähtävissä police activity kanavalla. Kannattaa siellä katsella todellisuutta. BLM on suomessa täysin merkityksetön koska suomen poliisissa on vielä vähemmän rasismia. Päin vastoin kantasuomalainen näyttää olevan suomessa se rasismin kohde ja jos on vielä hetero ja mies niin hänen kimpussaan on kaikki tahot transuista feministeihin vaikka valkoinen heteromies on rakentanut suomen ja tämän hyvinvoinnin jonka varjolla voi nyt kitistä. Kyseenalaistan rasistitutkimuksen hyvin voimakkaasti. Rasismia on ylipäätään todella vaikea tutkia. Suurin osa maahanmuuttajista joita olen tavannut ovat itse rasistisia ja epäluuloisia ja heidän mielestään mistä olet kysymys on äärimmäisen rasistinen se ei voi olla hyväntahoista uteliaisuutta tai keskustelun avausta ei se on rasismia jossa heistä etsitään vikoja että heitä voi sitten väheksyä. Asenne on maahanmuuttajan omassa päässä. Lisäksi kovia valehtelemaan. Valehtelevat vaikka ovat jääneet kiinni vaikka olisi mitä kamerakuvaa mitä tahansa niin silti jankuttavat vastaan luulevat että puhumalla selviää hyväuskoisille hölmöille suomalaisille niinkuin varmaan monelle selviääkin sellaisille jotka ottavat heidän juttunsa absoluuttisena totuutena.

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässäkin ihmisen luonne ratkaisee varmasti paljon jos on luottavainen ja hyväuskoinen huomaa vaan että on mukava tyyppi mutta jos on sellainen joka vertailee käytöstä ja tekoja keskenään huomaa että on valehtelija paskan puhuja hyväksi käyttäjä vääristelijä. Tämä koskee myös ihan suomalaista väkeä. Osa taidottomista on hyviä selittämään ja luovimaan.

      • Anonyymi

        "Suomalaiset ja askenaasijuutalaiset ovat erityisryhmiä"

        Lääketieteensäätiö

        ”Meillä on muihin maihin verrattuna tiettyjä etuja, joita tutkijat ovat osanneet hyödyntää. Yksi asia on väestön geneettinen ainutlaatuisuus. Suomalaiset ovat askenaasijuutalaisten tavoin oma pieni väestöryhmänsä, jolla on oma luokka kansainvälisissä geneettisissä tietokannoissa”, Palotie selittää.

        Geneettisissä tietokannoissa maailman väestö on jaettu kahdeksaan luokkaan: afrikkalaiset, latinot, eurooppalaiset poissulkien suomalaiset, askenaasijuutalaiset, itä-aasialaiset, suomalaiset, etelä-aasialaiset ja muut.



        Geenitieto avaa uuden ulottuvuuden – suomalaisilla on erityisasema alan tutkimuksessa

        Hesari
        16.11.2020


    • Anonyymi

      Eihän suomalaiset hymyile edes toisilleen kaduilla! Ellei ole humalassa tai hullu.

      Taas tyypillinen valhejuttu valtamedialtamme. Yllätyskö?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      236
      4281
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      3785
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      38
      3780
    4. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      16
      3757
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      140
      3675
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      25
      3641
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      121
      3456
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2964
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      19
      2695
    10. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      260
      2593
    Aihe