Kauan aikaa sitten pienenssä kylässä

Anonyymi

joka oli kuin satu kortti jossa linnut lauloivat ja luonto oli kauneimmista kaunein.
Eräänä päivänä eräs pieni pitkä poika piteli lintua kädessä ja niityillä kirjoitteli runoja pieneen vihkoon.Hän nautti elämästä ja oli alle 16 vuotias.Kylä piti tätä poikaa silmällä ja monet olivat sitä mieltä että jokin oli tämän pojan päässä ja sydämessä kieroa ja väärin.Eräänä päivänä yksi isäntä näki kuinka poika antoi kukkia tytölle.Juoruämmät katsoivat verhon takaa että Jeesus siunatkoon tuota poikaa.Kerran isäntä pysäytti tytön ja ja hymyili tytölle että annoitko pojalle.
Tyttö ei ymmärtänyt kysymystä ja jo puolen tunnin sisällä navetassa isäntä otti väkisin tytön neitsyyden ja sanoi kiitos tytölle.Kylä seurasi huolestuneena pojan käytöstä ja eräänä iltana yksi mies pitäjältä tappoi kirveellä miehen koska epäili häntä viina varkaudesta.Huohottaen hän paita veressä ja verinen kirves kädessä meni yhden juoruämmän kotiin ja heitti kirveen kahvipöydälle.Juoruämmä meni heti keittämään kahvit ja silitteli miehen päätä ja kyseli vointia.Mies hörppi kahvita ja parit pullat ja kyseli mitä akalle kuuluu.Akka laittaa toiset kahvit.Mies kysyi että oliko kylässä kaikki kontrollissa.Akka katseli akkunasta ulos ja sanoi miehelle että vielä minä paljastan tuon nuoren pojan synnit ja sen peli on pelattu.Sen minä lupaan.Mies kiitti kahveista ja palasi oman emännän luo hoitamamaan arkisia askareitaan.
Ja ilta ja yö tuli kylään ja käki kukkui ja mitä seuraavana päivänä taas taphtuu kylillä.Sitä en minä ainakaan vielä tiedä eikä Jeesus Kristus jos hänkään.
Mutta juoruämmä akkunan verhon takaa taas näkee mitä haluaa.Aamen

1

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuli mieleen elokuva Siunattu hulluus.Siinä alkoi miettimään että kuka oikeasti on hullu kirkon kylässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      118
      1553
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe