YLE haastatteli jälleen tänään kolmea institutionaalista sijoittajaa EU:n elvytyssopimuksesta. Kaikki haastateltavat olivat tietenkin varauksetta EU:n elvytyssopimuksen kannalla, tottakai! Tässä on nyt kuitenkin iso vedätys sisällä. Ei Nordea, eikä EK tule ikinä maksamaan senttiäkään EU:n nimissä otetuista miljardien lainoista. Kyllä lainojen maksu jää kokonaan veronmaksajien kontolle. Sen sijaan nämä suuret institutionaaliset organisaatiot tulevat saamaan nopeita ja rahakkaita sopimuksia, kun erilaisia höttö-projekteja polkaistaan liikkeelle EU:n elvytysmiljardien tuella. Oikeutettu kysymys kuuluu tietenkin, miksi veronmaksajan pitää ylipäätään olla maksajana mukana näissä ison rahan melskeissä?
Suomen hallituksen tuleekin nyt määritellä, onko se ainoastaan suurten institutionaalisten organisaatioiden asialla, vai ajamassa suomalaisen työn ja veronmaksajien etuja?
Nordean ja veronmaksajien edut vastakkain EU:n elvytyssopimuksessa!
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sanna Marin kuvitteli, että Nordean ja veronmaksajan intressit ovat identtiset, ja erehtyi jälleen täydellisesti.
- Anonyymi
Varmaan useimmille sama ajatteluvirhe.
YLE se jälleen tässäkin porskuttaa, kun isoja rahoja ollaan jakelemassa..
- Anonyymi
Suomen kansan enemmistö kannattaa elvytyssopimusta. Koska haluaa säilyttää vientiteollisuuden työpaikat. Suomen vienti EU-alueelle on 60 %. Jos se hyytyy koronan aiheuttaman talouskriisin vuoksi, tulee paljon murhetta. Myös niille, jotka eivät ole vientiteollisuudessa töissä. Kun työpaikkoja menee, niin verotulot vähenevät, joudutaan tekemään kipeitä leikkauksia sosiaaliturvaan jne.. Mutta hei, jatkakaa oman navan ympärillä pyörimistä. Ei siitä ole hyötyä jos ei haittaakaan. Päätöksiä tekevät onneksi ne, jotka taloudesta jotain ymmärtävät.
- Anonyymi
Samassa lähetyksessä valehdeltiin sujuvasti että suomi ois saamassa paketista 3 miljardia takaisin vaikka totuus on 2 miljardia.
Että sellaisia "uutisia"! - Anonyymi
Kyseisen p.askan vuoksi vaihdan pankkia.
- Anonyymi
Nordea sivut lakkasi toimimasta, en pääse laskun maksuun, en kanta sivuille, en mihinkään. Jostain syystä ei toimi ensinkään. En ole poistanut mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 887227
- 353373
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021816- 21892
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27891Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32853Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk47762Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60719Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt29686Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26642