Tuossa alla liitteenä olevasta linkistä aukeavassa, Järviseudun Sanomien Lukijan mielipide -kirjoituksessa Aila Järvelä neljä vuotta sitten kirjoittamassaan kirjoituksessa ihmettelee vonkamies -nimen käyttöä Evijärvelle rakennetun uittomieskämpän ja sinne johtavan tien sekä kunnantalon eteen pystytetyn patsaan nimeämisessä. Järvelä perustelee näkemyksiään sillä, että "Evijärven uittomiesperinteeseen tai paikallishistoriaan vonkamies ei ole kuulunut koskaan".
Miten on, onko se Jokisaaren kämpän nimi muutettu evijärveläiseen sanaperinteeseen historiallisista syistä paremmin sopivaksi Uittomieskämpäksi ja onko sinne johtavan tien nimi samasta syystä vaihdettu vaihdettu Uittomiehentieksi ja onko sen kunnantalon pihassa seisovan patsaan nimeksi palautettu sen alkuperäinen nimi, Uittomiehenpatsas?
https://www.jarviseudunsanomat.fi/arkisto/2017/03/29/1473-uittomiehentie/
Uitto- vaiko vonkamies, onko asia korjattu?
7
1212
Vastaukset
- Anonyymi
Löytäisittekö pienessä köyhässä pitäjässä parempaakin tekemistä kuin riidellä yhden kämpän nimestä ja kerskua pitäjän olevan itseään suurempi. Ulkoapäin katsottaessa koko touhu näyttää henkisesti tosi köyhältä. Ei hyvältä näytä.
- Anonyymi
Sen verran asiaan perehtyneenä, että vonkamies on ihan oikea kutsumanimi. Miehet jotka purkivat tukkisuman olivat vonkamiehiä. Kuka on Aila Järvelä? Joku kunnallispoliitikko tai muuten vaikutusvaltainen henkilö Evijärveltä?
- Anonyymi
Tästä ei nyt otaerkkikään selvää mihin tässä pyritään. Vonkamies uittomies kamppailu ei näytä ymmärrettävältä. Kuinka olisi äänestys, jossa ehdolla olisivat Vonkamies, Uittonainen, Vonkanainen ja Uittomies. Eduskunnan epäuskoinen oikeusasiamies ja uskoinen tasa-arvo valtuutettu voisivat ottaa kantaa muitten sateenkaaren alla asuvien ehdokkuudesta.
- Anonyymi
Se on uittomies.
Pohjoisen kehitysalueeella, esimerkiksi Kalle Päätalon kotiseudulla se nimitys oli varmastikin vonkamies, mutta ne seudut ovat täysin eri murrealuetta kuin Evijärvi. - Anonyymi
Anonyymille "uitto- vaiko vonkamies" asiassa.
Kyseisessä kiistassa nämä niin kutsutut Vonkamiehet vain vaikenivat. Heidän tapansa on sellainen. Erehdystä ei myönnetä eikä anteeksi pyydellä. Vähintään vanhoille uittomiehille olisivat voineet julkisesti ilmoittaa pahoittelunsa törkeästä käytöksestään.
Kaikki, niin tien kuin kämpänkin nimi, on nyt kunnossa. Se on iloinen asia Evijärvellä. Kehtaa paikkaa esitellä vieraille nimiä myöten. - Anonyymi
Vonkamies on tosimies, olisi pitänyt ottaa ilo irti! Ei ketään ulkopaikkakuntalaista kiinnosta uittomieskämppä mutta vonkamieskämppä voisi kiinnostaa.
- Anonyymi
Vonkamiehet asuivat pohjoisen köyhällä ja syrjäisellä poronhoitoalueella.
Evijärvellä asui ja vaikutti vain uittomiehiä, joten uittomieskämppä on oikea nimi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 931245
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128