Hallitus leikkaa taiteelta ensi vuonna 17,5 miljoonaa ja sitä seuraavana vuonna noin 23 miljoonaa euroa.
Nyt myös kirjallisuuslehti Nuori Voima katsoo, että alan työntekijät ovat luottaneet liikaa vasemmistopuolueisiin ja vihreisiin.
Lehden päätoimittaja Vesa Rantama arvioi kirjoituksessaan, että alan työntekijät ovat luottaneet liikaa vasemmistopuolueiden ja vihreiden kulttuurimyönteisyyteen.
– Jos kulttuuribudjetilla on epäterve kytkös veikkausvaroihin, on keskimääräisellä kulttuurityöläisellä vastaavasti ollut epätervettä luottoa vasemmistopuolueiden ja vihreiden kulttuurimyönteisyyteen, Rantama toteaa.
– Puolueita pitää muistuttaa, että 135 000 kulttuurityöläistä voi äänestää jaloillaan.
Marinin sosialistihallitus on myös kulttuurivastainen
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kulttuurityöläisten on tehtävä sellaista taidetta joka elättää, muka taiteellisia hipstereitä on ihan liikaa elätteinä. Jos käy jonkun taidekoulun, se ei tee lahjattomasta taiteilijaa, jota muiden pitää elättää verovaroilla.
 - Anonyymi
Eli vasemmistopuolueiden kannatus laskee entisestään, kun tuo sakki lähtee.
 - Anonyymi
Ainakin länsimaisen kulttuurin vastaisia ovat punaiset koko Euroopassa. Ruotsi menettää ensimmäisenä maana länsimaisen kulttuurin statuksensa tulevina vuosina.
- Anonyymi
Siihen maahan on laskettu ja haluttu eräs uskonto joka tulee ottamaan vallan tulevina vuosikymmeninä. Jo nyt se pitää valtaa vaatimuksillaan. Ellei vaatimuksiin suostuta, lyödään rasismikortti pöytään. Tämä on vallankäyttöä ja suurta sellaista jo nyt saati 2050, jolloin sitä uskontoa edustaa kolmisen miljoonaa ihmistä noin varovaisesti arvioiden.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siihen maahan on laskettu ja haluttu eräs uskonto joka tulee ottamaan vallan tulevina vuosikymmeninä. Jo nyt se pitää valtaa vaatimuksillaan. Ellei vaatimuksiin suostuta, lyödään rasismikortti pöytään. Tämä on vallankäyttöä ja suurta sellaista jo nyt saati 2050, jolloin sitä uskontoa edustaa kolmisen miljoonaa ihmistä noin varovaisesti arvioiden.
Että minkä takia vihervassut haluaa poistaa länsimaisen kulttuurin!
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Että minkä takia vihervassut haluaa poistaa länsimaisen kulttuurin!
Mitä pahaa on länsimaisessa kulttuurissa joka on rakentanut koko läntisen teollisen maailman?
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä pahaa on länsimaisessa kulttuurissa joka on rakentanut koko läntisen teollisen maailman?
Ja erityisesti se kulttuuri on rakentanut hyvinvoinnin josta olemme saaneet nauttia. Nyt se kaikki tuhotaan.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Että minkä takia vihervassut haluaa poistaa länsimaisen kulttuurin!
Samaa ihmettelen!
 
 - Anonyymi
Tukipaketin suuruus tulee olemaan 230,86 miljoonaa euroa, ja se sisältyy toiseen lisätalousarvioesitykseen.
https://valtioneuvosto.fi/-/10616/hallitus-linjasi-tukipaketista-kulttuuriin-taiteeseen-liikuntaan-ja-tapahtuma-alalle
Rahapelitoiminnan tuotto on vähentynyt koronapandemian takia arviolta yli 400 miljoonalla eurolla vuodesta 2019.
Lisäksi peliriippuvaisten koneisiin hakkaamat rahat tulevat vähenemään, kun autetaan peliongelmista kärsiviä tervehdyttämään talouttaan ja sen myötä mieltänsä.- Anonyymi
Kiitos, hyvä kommentti - totuus koskee!
 
 - Anonyymi
Marinin vasemmistohallitus on kulttuurivastainen.
 - Anonyymi
Jokainen kustantakoon taiteensa ja taiteen tekemisensä itse.
 - Anonyymi
Taitaa silti kyldyyriväki hammasta purren äänestää ja kannattaa vihervassareita vaikka kalliiksi käy. Ulkokultaisuus on näille porukoille tärkeämpää.
 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja2913855Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545451Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1995076SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei834223"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873551Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093048HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122872Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan392497Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122291Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2782069