No johan on hme että makkaraa ei saa enää paistaa etulevyllä kun kerran takalevy kuumenee nopeammin.Kyllä mä ymmärrän ne juomakupit että ne pitää olla väri väriin vierekkäin ja asennossa mutta kun per.. makkaraa ei saa paistaa etulevyllä...järkyttävää!!!
Helvetin kupit ja hellan takalevy...
JET
4227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä olen ratkaissut ongelman kääntämällä lieden 180 astetta horisonttalisuunnassa. Takalevyt ovat nyt näin näppärästi edessä!
Väännätkö levyt päälle sitten seinän takaa vai miten ??? ja entäs uuni ????? HEH....
Seinään lieden taakse minä piikkasin käden mentävän kolon josta voi vääntää lieden päälle. Ensin pitää vaan mennä naapurin olohuoneeseen, jossa siis myös on nyt reikä. Uunin takaosaan -joka nyt siis on kyökkääjästä katsottuna etuosa- vetäsin rälläkällä kinkun mentävän reijän. Uunin voimavirtajohto kylläkin jäi vähän hassusti näkyville, mutta tein siihen sähköteurastuslaitoksen hyväksymät roudarinteippiliitokset ja nyt lieteen tulee elektrisiteetti kyökin katossa olevasta valaisinliitännästä. Lamppua ei kattoon kuitenkaan voi enää asentaa, joten ostin starkista halvalla (12,50) sadan watin työmaavalaisimen, jonka asensin uuniin. Muuta sinne ei oikein enää mahdu, mutta ainakin nyt etummaiset liedet ovat niin maan kuumia, että teevesi (nautin yleensä samoalaista yrttiteetä laivakorpun kera) kiehuu melkein aina pohjaan.
Etköhön sinäkin näillä vinkeillä pääse alkuun.
Ai niin, ne käytetyt sukkahousut voi asentaa uunissa olevan sadan watin työmaavalaisimen (starkki 12,50) päälle haarakiila etupuolelle. Näin saat keittiöön sopivan utuisen valaistuksen. Kannattaa kuitenkin muistaa, että sukkahousut ovat vähintään 21 denierin vahvuiset, ohuemmat housut palavat jo alle minuutin. Palavan nailonin käryä ei kestä jorma kinnunenkaan.