SU.57 on arvosteltu maailman parhaaksi hävittäjäkoneeksi mm Pietarin ja Moscovan arvosteluissa.
Onko Natolla mitään vastaavaa?
Eipä ole, SU-57 dominoi ilmakehää ja jos se ei riitä niin Venäjä lähettää aluksen Marsiin.
Eikä Tiltu estä.
Miksi HX hävittäjissä ei ole mukana SU-57 tai muut Venäjän koneet
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Siksi kun Suomi on lännettynyt ettei se voi ostaa venäläisiä koneita vaikka venäläisillä olisi niitä Suomen tarpeet täyttäviä koneita vaikka kuinka montaa merkkiä halvalla ja Suomen koneet pitää olla vielä NATOyhteensopivia vaikka Suomi ei ole NATOssa.
- Anonyymi
Vai vieläkin Marsiin. Neuvostoliitto lähetti 30 vuoden aikana 16 luotainta tutkimaan Marsia, ja ne kaikki epäonnistuivat. Venäjä vielä yritti kahdesti epäonnistuen myös kahdesti.
Sukhoi-57:n valmistuneet harvalukuiset yksilöt lentävät väliaikaisilla neuvostoliittolaisilla moottoreilla koska niiden moottoreiden valmistus ei ole onnistunut. - Anonyymi
Joko ne on saaneet tuon sysipaskan koneen prototyypin lentämään?
- Anonyymi
Suomi ei etsi neljännen sukupolven hävittäjää.
- Anonyymi
"SU.57 on arvosteltu maailman parhaaksi hävittäjäkoneeksi mm Pietarin ja Moscovan arvosteluissa."
Hah hah...Niin että sitten heti vitsillä aloitit. Eihän nuo tietenkään yhtään puolueellisia tutkimuksia olleet, kun Pietarissa ja Moskovassa arvosteltiin Venäläinen kone.
Niin noh. Onhan se oikeasti erittäin hyvä ja tehokas kone, mutta kun luotettavuudessa ja toimivuudessa on ollut ongelmia. Voisi kuvitella että hintakin olisi kallis, en tiedä. Mutta jos ostaa suurimmalta uhkalta ja viholliseltaan koneen, niin onhan se nyt aika erikoista. - Anonyymi
Ensimmäinen kriteeri oli että tarjouksia otetaan vastaan vain mailta jotka eivät ole uhkia, tai mahdollisia vihollisia Suomelle.
Merkinnee jatkossakin sitä ettei Venäjältä osteta korkean teknologian välineistöä, jolla on merkitystä turvallisuuteen tai huoltovarmuuteen.
Samanlaisia äänenpainoja on kuulunut nyt muualtakin maailmalta.
Kuinkahan kauan Venäjä sietää putinilaista politiikkaa, joka on maalle, ja yrityksille myrkkyä. - Anonyymi
"Miksi venäläishävittäjät eivät kelpaa?
Ilmavoimien uudeksi hävittäjäkoneeksi on viisi ehdokasta: yhdysvaltalaiset F/A-18 Super Hornet ja Lockheed Martin F-35, ranskalainen Dassault Rafale, ruotsalainen Saab Gripen sekä yhteiseurooppalainen Eurofighter Typhoon.
Miksi tarjouspyyntöä ei lähetetty venäläisille hävittäjävalmistajille, kuten MiGille ja Suhoille?
Asiaan vaikuttaa kaksi seikkaa, kertoo strategisten hankkeiden ohjelmajohtaja Lauri Puranen puolustusministeriöstä.
Ensinnäkin osana Venäjään kohdistettuja pakotteita EU:n neuvosto on kieltänyt puolustustarvikkeiden kaupan Venäjän kanssa. EU-maana Suomi ei voi siis ostaa Venäjältä aseita, ellei pakotteita poisteta.
Hävittäjävalintaan vaikuttaa myös vaatimus kansainvälisestä yhteensopivuudesta, joka on kirjattu Suomen puolustusselontekoon. Vuonna 2017 hyväksytyssä selonteossa todetaan muun muassa, että puolustuskykyä kehitettäessä huomioidaan »puolustusyhteistyön mahdollisuudet ja kansainvälinen yhteensopivuus sekä varmistutaan siitä, ettei mahdolliselle sotilaalliselle liittoutumiselle muodostu käytännön esteitä.»
»Se ei sinänsä olisi estänyt tieto- tai tarjouspyynnön lähettämistä Venäjälle, mutta hyvin todennäköisesti kyseinen vaatimus olisi pudottanut venäläisen konekandidaatin kilpailusta», Puranen sanoo."
https://ulkopolitiikka.fi/lehti/4-2018/miksi-venalaishavittajat-eivat-kelpaa/ - Anonyymi
Venäjä ei saa 5.sukupolven hävittäjää vaan avaruusraketin Putinin mökille.
Suuren kiinalaisen avaruusraketin jäänteet putoavat lähipäivinä Maahan – kukaan ei vielä tarkalleen tiedä, mihin kohtaa mustaa merta.
Pitkä marssi 5B -kantoraketti vei Kiinan avaruusaseman osan kiertoradalle. Nyt Maata kiertää 21 tonnia romua, joka todennäköisesti palaa ilmakehässä tai molskahtaa mereen. Jotkut asiantuntijat pelkäävät, että raketin osia voi päätyä asutulle alueelle.- Anonyymi
IS: " Edellisellä kerralla kun he laukaisivat Pitkä marssi 5B -raketin se päätyi isoina metalliosina taivaalle, ja ne vaurioittivat useita rakennuksia Norsunluurannikolla"
"Vastaavia laukaisuja on tulevaisuudessa luvassa ainakin kymmenen lisää"
Se on ärskiä toimintaa Kiinalta antaa romunpalasten sataa maahan.
- Anonyymi
SU-57 dominoi ilmakehää ja jos se ei riitä niin Venäjä lähettää aluksen Marsiin.
Avaruusjäte, toveri, avaruusjäte! - Anonyymi
Titävät Venäjälläkin Geipenin HX- hankken ylivoimaiseksi voittajaksi, eivätkä tuhlaa voimavarojaan turhaan kisailuun. :)
- Anonyymi
Pietarin trolli meinaa että suhoilla pääsee Marsiin asti. Aika isot lisätankiy saa asentaa. PS. joko se suhoi on saatu sieltä suosta ylös?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"799021Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645739Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1375118Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään253949Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853500Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta563418Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1032791Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä412773En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102761Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El42100