Ohessa Timo Vihavaisen blogi siitä, mitä Suomessa on tapahtumassa, kun palataan 1937 aikaan (lue; taannutaan).
Silloinkin tuomittiin ihmisiä taannehtivasti rikollisiksi, kun julistettiin uusia normeja.
https://timo-vihavainen.blogspot.com/2021/04/raamattu-syytettyna.html
Silloinkin tuomittiin ihmisiä taannehtivasti rikollisiksi, kun julistettiin uusia normeja.
https://timo-vihavainen.blogspot.com/2021/04/raamattu-syytettyna.html
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siinä terveen maalaisjärjen ääni. Ei kiihkoile kumpaankaan suuntaan.
Mieheksi ja naiseksi-kirjoitus on kuulemma kiihottamisrikos nyt. Ei ollut rikos kun se julkaistiin. Sen ajan valtakunnansyyttäjä Matti Kuusimäki ei nostanut syytteitä.
Poliisit eivät nähneet perusteita muissakaan Räsäsen mielipiteistä. Vain Toiviainen on halunnut nostaa syytteet. Hänelle ei tuota mitään ongelmaa kävellä poliisien lausuntojen ja jopa entisen valtakunnansyyttäjän ylitse. Jossain on nyt vikaa.
Se jaettiin mm. eduskunnassa kaikille, eikä aiheuttanut yhtään mitään ihmettelyä.
Mutta Raamattu ei ole syytettynä. Syytteessä ovat Päivin jatkuvat puheet homoseksuaalisista.
Raamattu on syytettynä koska kristitty ihminen kertoi raamattuun perustuvia mielipiteitään. Turha yrittää irrottaa asiaa kontekstista
Miksi sä et ole huolissasi erään uskonnon hirveistä puheista homoja kohtaan? Päivi ei ikinä ole kehoittanut pienintäkään väkivaltaa homoille tekemään eikä kenellekään muille. Hän ihmisen tervehdyttäjänä työnsäkin puolesta ajattelee ihmisen parasta.
Se että sinä et usko tuon erään uskonnon olevan meille kaikille "vääräuskoisille" uhka, ei poista sitä totuutta että se on uhka.
Kyse toisaalta on asian myöntämisestä. Sinä torrekin näät asioita tapahtuvan kuten varoitetaan, mutta et myönnä.
Että perustuu Raamattuun.
Siten kaikki mahdolliset solvaukset ja pilkat mitä vaan keksitään, saadaan Raamattuun perustuvaksi.
Menee jo yli ymmärryksen.
En ole yhtään huolissani.
Eräs muslimi sanoi telkkarissa, että käytännössä homoja ei saa tuomiolle, koska ei tahdo löytyä neljää todistajaa yhdynnälle.
Miksi se sinua huolettaa?
Et sinä mitään muutakaan ymmärrä.
Miksi tulet toistuvasti suoltamaan palstalle epäasiattomuuksia ?
"Eräs muslimi sanoi telkkarissa, että käytännössä homoja ei saa tuomiolle, koska ei tahdo löytyä neljää todistajaa yhdynnälle."
Tämäkin on omasta päästäsi kotoisin oleva olettamus.
Muslimeilla on sääntö naisia koskien, että tarvitset kaksi todistajaa, että tulet kuulluksi tjsp.
Sotket asioita joko tahattomasti tai tahallisesti, epäilen viimeiksimainittua, miksi häiriköit kaikilla aloituksilla, kun sinulla ei ole mitään sanottavaa ?
Toiveineen käy sotaa uskovien vakaumusta vastaan.
Vihavainenko?
On ristiriitaista ajatella, että taantuma ja kehitys olisivat molemmat huonoja suuntauksia.
Hyvä blogi!