Laitoin 21 litraa kiljua valmistumaan käyttäen tavallista marketin sokeria. Seurasin tarkoin hiivapakkauksen ohjeita(Barshop-viinihiiva). Netistä löytämieni ohjeiden mukaan pidin kannen pois yhden päivän ajan. Sitten laitoin kannen tiiviisti paikoilleen ja olen nyt yli vuorokauden odottanut, mutta vesilukosta näen ettei kaasua muodostu, eli kilju ei siis käy. Mikähän meni pieleen?
ongelmia kiljun teossa
5
1057
Vastaukset
- Anonyymi
Osta viiniaineet niin onnistuu aina ja tulee paljon parempaa, tekeepä valmispakkauksesta tai omista marjoista tai hedelmistä.
- Anonyymi
Kuivahiivat toimivat hyvin kunhan ne heratetään kädenlämpöisessä nesteessä.
Jos herätät pienemmässä määrässä valmista seosta niin varo, käyntiin lähtö on voimakas. - Anonyymi
Finlandiapakkaus kotimaista olutta toimii myös hyvin. Muista ettet polta hiivaa liian kuumassa.
Nesteenlämpötila 40 C ja takuulla käynnistyy.
Saunakalja syntyy annoksesta ja yhdestä kilosta sokeria.
Kiljuksi asti en ole kokeillut mutta sokeria lisää niin vot harasoo. Kilju lähti sittenkin käymään, siihen meni vaan näköjään yli kolme päivää... Parin viikon päästä varmaan valmista.
- Anonyymi
Kilju lähtee yleensä käymään kunhan hiiva lisätään riittävän lämpöiseen veteen, mutta liian lämmintäkään se ei saa olla ettei hiiva kuole. Kiljupönttöä kannattaa myäs pitää lämpöisessä paikassa esimerkiksi lämmityspatterin vieressä. Parhaita hiivoja ovat erilaiset superhiivat, niillä käyminen ei vie kuin muutaman päivän.
Käymisen jälkeen voi viimeistellä vielä viininkirkasteella ennen lappoamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574921Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813596SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312573SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402243Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962119Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282036Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861999Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191488Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051370