ongelmia kiljun teossa

Laitoin 21 litraa kiljua valmistumaan käyttäen tavallista marketin sokeria. Seurasin tarkoin hiivapakkauksen ohjeita(Barshop-viinihiiva). Netistä löytämieni ohjeiden mukaan pidin kannen pois yhden päivän ajan. Sitten laitoin kannen tiiviisti paikoilleen ja olen nyt yli vuorokauden odottanut, mutta vesilukosta näen ettei kaasua muodostu, eli kilju ei siis käy. Mikähän meni pieleen?

5

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta viiniaineet niin onnistuu aina ja tulee paljon parempaa, tekeepä valmispakkauksesta tai omista marjoista tai hedelmistä.

    • Anonyymi

      Kuivahiivat toimivat hyvin kunhan ne heratetään kädenlämpöisessä nesteessä.
      Jos herätät pienemmässä määrässä valmista seosta niin varo, käyntiin lähtö on voimakas.

    • Anonyymi

      Finlandiapakkaus kotimaista olutta toimii myös hyvin. Muista ettet polta hiivaa liian kuumassa.
      Nesteenlämpötila 40 C ja takuulla käynnistyy.
      Saunakalja syntyy annoksesta ja yhdestä kilosta sokeria.
      Kiljuksi asti en ole kokeillut mutta sokeria lisää niin vot harasoo.

    • Kilju lähti sittenkin käymään, siihen meni vaan näköjään yli kolme päivää... Parin viikon päästä varmaan valmista.

    • Anonyymi

      Kilju lähtee yleensä käymään kunhan hiiva lisätään riittävän lämpöiseen veteen, mutta liian lämmintäkään se ei saa olla ettei hiiva kuole. Kiljupönttöä kannattaa myäs pitää lämpöisessä paikassa esimerkiksi lämmityspatterin vieressä. Parhaita hiivoja ovat erilaiset superhiivat, niillä käyminen ei vie kuin muutaman päivän.
      Käymisen jälkeen voi viimeistellä vielä viininkirkasteella ennen lappoamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      261
      4103
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      129
      2352
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1501
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      978
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      132
      966
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      335
      889
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      810
    Aihe