https://www.verkkouutiset.fi/ei-kepusta-ota-enaa-selvaa/#be671072 Maakunnat edellä viedyn sotesuunnitelman tulee lopettamaan Kepu itse. Sanokaa sitten minun sanoneen tämän.
Kepu sahaa omaa oksaansa ja romahtaa alas
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nimimerkki Anonyymin on helppo todeta sanoneen mitä tahansa, olleen peräkkäisissä kommenteissaan itsensä kanssa eri mieltäkin. :D
Kokoomuslainen ajatuspaja keskinkertaisine maalivahteineen ei näemmä hoksaa, että maakuntien valtuutetut valitaan puolueittain, joten valtuutettujen kotikunnilla ei ole entisenlaista merkitystä päätöksenteon pohjana.
Eli vaikka se maakunnan keskuskaupunki saisi suurimman osan valtuutetuista, nämä jakautuisivat puolueittain edustamaan erilaisia kantoja niihinkin asioihin, jotka koskevat tuota keskuskaupunkia. Ja vastaavasti pieni kunta voi ilman omaa edustajaa saada tukea muutaman kokonaisen puolueen tuen ja sitä kautta ajettua etunsa läpi.
Nykyisten sairaanhoitopiirien hallinto ei ole pienille yhden edustajan kunnille ainakaan parempi.