Sitoutumattoman näkemys: persujen kannattaisi reivata kurssia hieman vasemmalle

Nyt olisi loistava tilaisuus hyödyntää vasemmiston hölmöilyä. Vihervasemmisto kannattaa yhtenä naisena ja miehenä EU:n elvytyspakettia. Oikealla ollaan varauksellisempia. Persujen ei pitäisi antaa sen vaikuttaa, että heidät ääritettiin väkisin eduskunnan oikeaan laitaan, se oli vasemmistola ovela siirto, jonka tarkoitus oli padota omien kannattajien valumista persuihin. Toki persuissa on myös vanhaa pohjalaista oikeistolaisuutta, joka on Lapuan liikkeen peruja. Lapualaisuus on kuitenkin anakronismi, joka aiheuttaa aivan turhaa polarisaatiota nykypäivän Suomessa. Persuille olisi parasta liennyttää polarisaatiota ja kannattaa kansallista yhtenäisyyttä perusasioissa. Kyky säädellä ristiriitoja ja sopia asioista on äärettömän tärkeää Suomelle tässä ajassa.

Näin sitoutumattoman silmin puheenjohtaja Halla-aholla on aika selviä oikeistolaisia sympatioita. hän on vähän sinne päin kallellaan. Jussi on kuitenkin aika taitava taktikko, hänellä on poliittista pelisilmää.

Siis - kun vihervasemmisto nyt panee kaikki pelimerkkinsä EU-elvytykseen niin varsin todennäköisesti heille tulee siitä lunta tupaan oikein urakalla. Seuraukset elvytyspaketista voivat olla Suomelle niin karmeat, että vain kaikkein fanaattisimmat federalistit ja EU-pyrkyrit voivat aikanaan väittää, että elvytyspaketin hyväksyminen oli hyvä juttu. Jos persut eivät vieroita duunareita ja yleensä työllään eläviä liialla oikeistolaisuudella niin odotettavissa on todellinen vyöry entisiä vasemmiston kannattajia persuihin.

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykypersut kyllä ovat jo hyvin vasemmalla kun suvaitsevat abortin ja homoseksuaalin ja puhuva kokoajan hyvinvointivaltion säilyttämisestä. Ne jotka eivät nää tätä uskovat ennemmin propagandaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe