Vaikka nykyään voi kuunnella ja katsella musiikkia ja niiden esittäjiä missä milloin vain, niin Hittimittari on mukava ohjelma näin vanhemmalle väelle verestellä muistoja. Kiitos siitä.
Mutta voisiko niitä tulla lisää ja vielä perään Mikonkin juontamat?
Mutta voisiko niitä tulla lisää ja vielä perään Mikonkin juontamat?
Vastaukset 6
Vanhimmat
hurrikesätkin voisi laittaa jakoon
Tuollahan noita olis 61 jaksoa katsottavana vuosilta 1984-88: https://areena.yle.fi/1-2843563
Huonosti tehty ohjelma.
Ilmeisesti vanhukset tuntevat jokaisen ohjelmassa esiintyvän artistin, mutta näin nuorempana ei välillä ole mitään hajua siitä kuka kulloinkin laulaa.
Samahan se on myös teidän teinien musiikin kanssa, niitä tulee ja menee niin ettei perässä pysy ja on vaikea erottaa toisistaan.
Eikös ole hyvä että on monta kanavaa ja suoratoistot päälle, niin kaikki löytää itselleen sopivaa musiikkia.
1980-luvulla oli vain kaksi tv-kanavaa, eikä musiikkiohjelmia liiemmin tullut. Levyraati kerran viikossa, ja sitten kerran viikossa joku hittimittari. Siinä ne. Tosi satunnaisesti saattui tulla joku livekeikkakin.
Radiossa oli sentään rockradia, kolme kertaa viikossa tuli oliko se nyt kolme tuntia musiikkia nuoremmille ja tiistaiaamuisin rokkivekkari. Muuten tuli sitten lähinnä humppaa tai mitä lie sota-ajan lauluja
1980-luvun loppupuolella alkoi sitten paikallisradiotoiminta, jolloin Ylenkin piti perustaa lopulta oma kanava muitakin kuin vanhuksia palvelemaan.
.
Vuosi 87-88 ainakin pitää lähettää
Levyraati ja Hittimittari tulivat kerran kuukaudessa. Joten ei paljoa musiikkiohjelmia tullut tuolloinkaan. Nyt niitä ei tule laisinkaan, kuin jotain Suomilovea joissa samat yhden hitin tähdenlennot esittää kappaleitaan. Ja jotain festaritaltiointeja juurikin samoilta artisteilta.
Kyllähän tuossa Hittimittarista löytyy paljon loistavia kasarihelmiä joita ei soiteta enää missään. On mukava ja hauska seurata noita T.T.A.Mikkosen juontoja hauskoine letkautuksineen ja typerine puujalkavitseineen. Ja hyvä välillä kun suomentaa noita ulkomaalaisia bändien nimiä ja niiden kappaleita.