Hallitus haluaa laskea autoilun päästöjä 50 % nostamalla polttoaineiden hintaa ja keksimällä uusia maksuja. Itse ajan ainoastaan työmatkat autolla, joten minun pitäisi vähentää työmatkoja 50% eli siirtyä osa-aikaiseksi työntekijäksi joka ei ole mahdollista työn luonteesta johtuen.
Lopputili, työttömyyspäiväraha ja sen jälkeen toimeentulotuelle on suunnitelmissa kun työn tekeminen tulee liian kalliiksi. Vihreät voivat sen jälkeen taputtaa käsiään kun kohdallani autoilun päästöt vähenevät 100 %.
Lopputili, työttömyyspäiväraha ja sen jälkeen toimeentulotuelle on suunnitelmissa kun työn tekeminen tulee liian kalliiksi. Vihreät voivat sen jälkeen taputtaa käsiään kun kohdallani autoilun päästöt vähenevät 100 %.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vihervasureiden mielenvikainen ilmastohulluus tekee Suomelle kalliin laskun turhaan.
Vihervasssarit suunittelevat jokaiselle suuremmalle kaupunkien ydikeskustaan autoilun täyskieltoa. Katoskun on rauhallisempaan litkiä kaljaa katujuottoloissa kun ei liikennemetelöi. Voi vaikka mennä ohraliemi riistäytyä keuhkoon.
Kansalle jolla ei ole varaa enään hankkia kunnollista autoa saati asuntoa tulee vaikeat ajat vihervasureiden toimista. Yksin sähköriippuvaisella viherpunaisella suomella haavoittumisriski on suuri ja kustannukset karkaavat käsistä ulkomaistentoimijoiden ja omistuksien vuoksi. Tämä on vihervassureiden agenda kuten on nähty jo porvoon jalostamon siirto rotterdamiin minne rakenntuu biojalostamo. Päästökauppa bisneksen suurin häviäjä on kylmä talvisen yönpimeä suomi. Velaksi eläiminen tulee onnelliselle suomelle vielä kalliiksi kun vastuuntoa hallintoa määrätään yhä enämpi muiden valtioiden alaiseksi.
Ruoskinta jatkukoon suomessa kun vaan itselläni on täällä lahden toisella puolen edullisempaa ja hyvinvointi on aivan toista luokkaa kuin teillä siellä ryysyranta suomessa.
Olet niin oikeassa,kadun sitä päivää kun lähdin Kuningas kunnasta pois tänne ryysyrantaan,alkuun elämä oli melko makoisaa mutta vuosien saatossa on mennyt päin Helvettiä,ja syyn voi vierittää lyhentämättömänä vihervassareille!!!!!
Lisäksi loppuvat myös työpaikassa syntyvät päästöt, parhaassa tapauksessa jos kyse on tehtaasta niin koko tehdas suljetaan
Myös minulla on irtisanoutuminen todella lähellä jos liikkuminen vielä vähän kallistuu. Työn tekeminen ei yksinkertaisesti kannata, eikä tällä palkalla ostella mitään sähköautoja, vaikka niillä liikkuminen olisi kuinka halpaa. Nykyisen auton arvo on 1500 €, enkä sitäkään pysty vaihtamaan paremmaksi.
Välillä tuntuu siltä, että vihreät ja kokoomus-vihreät elävät sellaisessa yltäkylläisyydessä, etteivät yhtään ymmärrä tavallisen kansan elämää pienemmillä paikkakunnilla.
Kokonaisveroasteen jatkuvat korotukset. Ei kannate tehdä töitä ei ainakaan suomessa.
Hallituksen tarkoituksena on autioittaa Suomi vain isommat kaupungit jäisi asutettaviksi,pääosa ihmisistä tulisi pakkosiirtää kasvukeskuksiin ja näin saataisiin jatkaa köyhien ihmisten nöyrryttämistä ja näillä toimenpiteillä saataisiin noin 30000 tuulimyllyä lisää asumattomille autioitunuille seuduille,tästä taas jatkuisi todella köyhien maiden alkuaine rikkauksien riistäminen ja luonnonraiskaaminen.Sen mikä Suomessa saadaan pelastettua hiilidioksidi päästöissä yhden vuoden aikana niin Kiina tasoittaa tilanteen yhdessä vuorokaudessa,ei ole mitään järkeä tässä Suomen hallituksen touhussa kyykyttää omaa kansaa,tulee pää vetäjän käteen aika pian enkä tarkoita"nurvan kyppiä"!!!!!!!!!!!
Täysin toiseen suuntaan on käännettävä kehtisy. Monta pienempää keskustaa jossa asuminen, työ ja palvelut ovat lähellä toisiaan, on paljon järkevämpää kuin yksi iso keskusta johon matkustetaan pitkältäkin.
Täyssähköauton+tai+ladattavan+hybridin+hankintaa+jarruttavia+tekijöitä+on+listattu:
+-+Latausmahdollisuuksien+vähäisyys+pidemmillä+matkoilla:+61+%
+-+Latausmahdollisuuden+puuttuminen+kotoa+tai+työpaikalta:+57+%
+-+Hinta:+55+%
+-+Auton+toimintamatka+mietityttää:+51+%
+-+Epäselvyys+akkujen+kestoiästä:+47+%
+-+Akkujen+valmistuksen+ympäristöhaitat:+30+%
Sähkö-auto hulluudesta tulee vielä kallis lasku, artisti maksaa.
no perkele puhut asiaa brother. kyllä vihreät niitä päästöjä on rajaamassa ja polttoaineen hintaa nostamassa mutta monelle auto on pakollinen ainakin työ matkojen takia ja etenkin syrjä seuduilla mistä häviää vähitellen loputkin julkisesta liikenteestä ja ovat hankalia aikataulujen takia. mitä sanoo vihreä hanki täys sähkö auto joo ensinnäkin kallis investointi ja epäkäytännöllinen jo toiminta säteen takia ja lataus pisteiden harvuuden vuoksi ja vielä se ,kun ei ihan ampiaisena lataudu vaan menee tupakkia ja aikaa aikamonta tuntia. sitten se luonto arvo arvon vihreät,. sähköauton akku tarvitsee harvinaisia metalleja jotka ovat kalliita, että niitä metalleja, kun aletaan louhimaan niin kyllä maisemasta ja luonnosta tulee ruokottoman näköistä. ei kai haitta jos kaivos ei ole oman tontin takana tai edes euroopassa...niin kerrompa tämän päästöttömän ihmeen mitä tekee kiinassa,. siellä on hävinnyt kokonaisia kyliä ja tuhottu luontoa tolkuttomasti jotta herra egologist voi olla saastuttamati.
Mitäs jos seuraavan mainosklipin kuvaama autoilijan vapaus valita onkin kaiken pahan alku? Se vapaus jota ei poliitikko ole hallitsemassa. Tässä valossa myös seurantajärjestelmien suunitteleminen autoilijoille kertoo jostakin aivan muusta kuin ilmastonsuojelusta.
https://www.youtube.com/watch?v=-BEklQQGRDM
Älä huoli. Ilmastomuutos politikointi vähentää lentoliikennettä ja lippujen hintoihin tulee rajuja korotuksia. Lentokoneet ovat yksi suurimpia ilmastonrasitteita. Teollisuus ja maatalous jää kauas taakse.
Jossain oli laskettu, että maailman 15 suurinta konttialusta tuottavat saman päästömäärän kuin kaikki maailman henkilöautot. Puhdistus laitteet maksaisivat yhteensä noin 300 milj. euroa.
Mutta mitä tekevät viherpiipittäjät. Voisivat näyttää esimerkkiä kustantamalla puhdistus laitteet sekä hankkimalla metsä palstoja suojeluun, mutta esittävät vain vaatimuksia jotka muut maksaisivat heidän vaatimuksensa.
Elokapinan porukkakin taitaa olla suurimmaksi osaksi yhteiskunnan elättejä kun oli aikaa istua kadulla.